האו"ם: אירועי מזג אוויר קיצוניים רק יתגברו וילכו

גל החום באירופה במחלוקת מדעית: אפקט החממה או אירוע נקודתי?

יובל דרור

תחזית התחממות יבשת אירופה-מפה

 

העובדים בהולנד הציפו את ועדי העובדים בשאלות; המרכזית שבהן היתה אם מותר להם להישאר בבית כשבחוץ כל כך חם. התשובה היתה "לא, אבל מותר לכם לבוא לעבודה עם מכנסיים קצרים". בלונדון הפכו הולכי הרגל את הבריכה הקטנה בכיכר טרפלגר לבריכת שחייה, והפינגווינים בגני החיות קיבלו קרטיבים בטעם דגים. "בריטניה תתבשל", נכתב בעיתונים, בציפייה לשיא חדש של 100 מעלות פרנהייט (37.7 מעלות צלסיוס) שישבור את השיא הקודם מאוגוסט 1990 – 98.8 מעלות (37.1 מעלות צלסיוס). בספרד מתו 12 בני אדם מהחום הכבד והרשויות מדווחות על כמיליון תרנגולות שמצאו את מותן בחום. באיטליה הזהירו מהפסקות חשמל עקב צריכת החשמל המוגברת.

בעקבות מזג האוויר הקיצוני, התגלע בקרב המדענים ויכוח סוער: האם הקיץ הלוהט מבשר את התגשמות התחזיות הקודרות בנוגע לשינויים שעובר העולם בעקבות אפקט החממה – מעשה ידי האדם; או שמא מדובר באירוע נקודתי שאין להקיש ממנו על מגמה עולמית.

דו"ח בינלאומי שפירסם לפני שנתיים "הפאנל הבין-ממשלתי לשינויים אקלימיים" באו"ם, קובע כי במאה ה-20 נרשמה עלייה ממוצעת של0.8 מעלות. בנוסף לכך קבע הפאנל, כי העשור האחרון של המאה ה-20 היה החם באירופה מאז שהחלו מדידות מסודרות של מעלות החום. "מזג האוויר שאנו חווים עכשיו עומד בקנה אחד עם מה שעתיד להתרחש בעשורים הבאים", אמר ג'ון טרנפני, ממרכז "טינדל" לשינויים אקלימיים בבריטניה בראיון למגזין "."New Scientist פרופ' ג'ון שלנהובר, הנחשב לאחד המדענים הבולטים בתחום האקלים, אמר לעיתון ""Mail and Gurdian הניו זילנדי: "גל החום שחווה אירופה עומד בקנה אחד עם התסריטים הגרועים ביותר שאף אחד לא רוצה לחשוב עליהם".

לדברי פרופ' יוסף יהויכין, המתמחה בתחום הפיסיקה הפלנטרית מהחוג לגיאופיסיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל אביב, כדור הארץ מתחמם מאז המאה ה- .17"יש עלייה קבועה בטמפרטורות, עם גלים קצרים של התחממות והתקררות", הסביר.

גם ישראל עלולה להיפגע משינויים אקלימיים גלובליים, למרות שהיתה מאז ומעולם "קורבן" לשינויים מזעריים במערכות מזג אוויר גלובליות. "אנחנו נמצאים בקצה של מערכת גדולה ולכן תזוזה של כמה מעלות במערכת יכולה להיות ההבדל בין שנה גשומה לשנה שחונה. זו גם הסיבה שמערכות הגשם אצלנו, שלא כמו באירופה, הן מערכות קצרות של יום-יומיים", מסביר יהויכין.

בשלב זה, לא ברור אם האנושות היא הגורם לעלייה במעלות החום בכך שהיא משחררת לאוויר דו-תחמוצת הפחמן (CO2), או שמא מדובר בתהליך טבעי שעובר על כדור הארץ אחת לחצי מיליון שנה. "העלייה ברמת ה-CO2 היא תחילתו של תהליך שגורם להתחממות פני הים ולעלייה של אדי מים (H2O) לאוויר", אומר יהויכין. "אדי המים גורמים להתחממות נוספת שמשחררת גז מתאן. גז זה בולע את קרינת החום פי 10,000 יותר מדו-תחמוצת הפחמן. למרות זאת, לא ברור אם מדובר בתהליך שהאנושות גורמת לו או שמא כדור הארץ מתחמם בעקבות אירועים טבעיים, דוגמת התפרצות הרי געש".

לדברי פרופ' שלנהובר, יש סיכוי קטן שהאנושות מזרזת ומחריפה את השינויים במזג האוויר יותר מהמצופה. "רובנו סברנו", אמר, "שמזג אוויר קיצוני כזה יתרחש עוד כ-20 או 30 שנה, אבל הוא מתרחש עכשיו". ארגון המטאורולוגיה העולמי של האו"ם קבע בחודש שעבר כי אירועי מזג אוויר קיצוניים רק יתגברו וילכו.

לדברי יהויכין, המדענים אינם יודעים לומר אם הקיץ הקשה שעובר על אירופה הוא חלק ממגמת ההתחממות הכללית או תופעה מקומית. לדבריו, בידי המדענים נתונים אמינים על המתרחש בעולם רק מה-50 השנים האחרונות. "זה לא מספיק בשבילנו", הסביר.

למרות זאת, הוא מסכים עם ההנחה כי העולם עומד בפני אירועים נוספים של מזג אוויר קיצוני. "בתקופה של התחממות", הוא אומר, "אירועי מזג האוויר רק מחריפים. כל אירוע חריג הופך לחריג עוד יותר, וככל שקווי הרוחב הם קוטביים יותר כך התופעות חריפות יותר". ומתי כדור הארץ יפסיק להתחמם? "אף אחד לא יודע", הוא אומר.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן