סיקור מקיף

האבל מצלם שדה כוכבים מנצנץ דחוס בצפיפות ליד המרכז של שביל החלב

“האדמה” של צבירים וקבוצות כוכבים: האיזור שהאבל צילם מכיל את הצביר הכדורי ESO 520-21 (שנקרא גם פלומר 6). אוסף כוכבים דחוס בצפיפות ופחות או יותר כדורי זה נמצא קרוב למרכז שביל החלב, שם גז ואבק בין כוכביים סופגים אור כוכבים ומקשים על התצפיות.

תמונה מטלסקופ החלל האבל של שדה כוכבים מנצנץ שמכיל את הצביר הכדורי ESO 520-21 (שנקרא גם פלומר 6).  Credit: ESA/Hubble and NASA, R. Cohen
תמונה מטלסקופ החלל האבל של שדה כוכבים מנצנץ שמכיל את הצביר הכדורי ESO 520-21 (שנקרא גם פלומר 6). Credit: ESA/Hubble and NASA, R. Cohen

תמונה מטלסקופ החלל האבל של שדה כוכבים מנצנץ שמכיל את הצביר הכדורי ESO 520-21 (שנקרא גם פלומר 6).

שדה הכוכבים המנצנץ הזה, שצולם באמצעות מצלמת השדה הרחב 3 והמצלמה המתקדמת לסקרים של טלסקופ החלל האבל, מכיל את הצביר הכדורי ESO 520-21 (שנקרא גם פלומר 6). אוסף כוכבים דחוס בצפיפות ופחות או יותר כדורי זה נמצא קרוב למרכז שביל החלב, שם גז ואבק בין כוכביים סופגים אור כוכבים ומקשים על התצפיות.

הספיגה הזאת על ידי חומר בין כוכבי משפיעה על חלק מאורכי הגל של האור יותר מאשר על אחרים כשהיא משנה את הצבע של עצמים אסטרונומיים וגורמת להם להיראות אדומים יותר משהם במציאות. האסטרונומים קוראים לתהליך הזה “האדמה”, ובגללו קביעת התכונות של צבירים כדוריים שקרובים למרכז הגלקסיה – כמו ESO 520-21 – קשה במיוחד.

ESO 520-21 נמצא בקבוצת הכוכבים נושא הנחש, ליד קו המשווה השמיימי. נושא הנחש הייתה אחת מ-48 קבוצות הכוכבים שהופיעו בכתביו של האסטרונום המצרי בן המאה השנייה תלמי, וכולן בין 88 קבוצות הכוכבים המוכרות רשמית על ידי האיגוד האסטרונומי הבינלאומי כיום. אבל לא כל הקבוצות שהוצעו על ידי אסטרונומים במהלך ההיסטוריה שרדו — בין קבוצות הכוכבים שנשכחו או יצאו משימוש נמצאות פליס (החתול), רנגיפר (אייל הצפון) ואפילו אופיסינה טיפוגרפיקה (בית הדפוס).

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. אבי, מדוע אין :
    1) קישור למאמר המקורי,
    האם ניתן בבקשה להוסיף את הקישור המבוקש? תודה.
    2) ציון הערכת מימדי הצביר הכדורי,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן