סיקור מקיף

דרקונים מפחידים הם כבר מזמן חלק מדתות רבות, ויש סיבה למשיכה אליהם

דרקונים הם סמל כמעט אוניברסלי עבור תרבויות רבות. מדענים ניסו להמציא הסברים למיתוס הדרקונים, אך קיומם המתמשך של האגדות הוא עדות לכוחם הנרטיבי ולמסתורין שלהם

מאת”  אמילי זרקה, מרצה לאנגלית, אוניברסיטת מדינת אריזונה

דרקון בערפל מרחף מעל טירה. <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
דרקון בערפל מרחף מעל טירה. איור: depositphotos.com

הקרנת הבכורה של הפריקוול של HBO ל”משחקי הכס”, “בית הדרקון“, ללא ספק תמשוך יותר תשומת לב לדרקון האכזרי. דרקונים בעלי שתי רגליים או ארבע, נושפים אש או משנים צורה, בעלי קשקשים או נוצות, מרתקים אנשים ברחבי העולם בכוחם האגדי. זה לא אמור להפתיע.

הרבה לפני ש”הארי פוטר“, “שאנג-צ’י ואגדת עשר הטבעות” ופרשנויות מודרניות אחרות הגבירו את המוניטין של הדרקון במאה ה-21, ממצאים מתרבויות עתיקות הצביעו על חשיבותם בדתות רבות ברחבי העולם.

כחוקרת של מפלצות, מצאתי שדרקונים הם סמל כמעט אוניברסלי עבור תרבויות רבות. מדענים ניסו להמציא הסברים למיתוס הדרקונים, אך קיומם המתמשך של סיפורי האגדות הוא עדות לכוחם הנרטיבי ולמסתורין שלהם.

דרקונים עתיקים, סיפורים עתיקים

דתות ותרבויות ברחבי העולם גדושות בסיפורי דרקונים. למעשה, ברוב המכריע של הדתות יש דימויים מיתולוגיים שחלק מהחוקרים מכנים Chaoskampf, מילה גרמנית שמתורגמת כמאבק בכאוס. מונח זה, המשמש מיתולוגים, מתייחס למוטיב מתפשט במערב של דמות הרואית שקוטלת  “מפלצת” שהיא לעתים קרובות בעלת מאפיינים דמויי נחש או דרקון וגודל עצום המגמד את בני האדם.

נוכחותו של הדרקון בסין, שם הוא נקרא לונג היא גם עתיקה ואינטגרלית למסורות תרבותיות, רוחניות וחברתיות שונות.

דרקונים הם חברים בגלגל המזלות הסיני, אחד היצורים השומרים הקדושים המרכיבים את ארבע החיות הנדיבות ומספקים הצדקה לשושלות הקיסריות. סוגים שונים של יצורים ימיים, אינטליגנטיים, אלוהיים למחצה אלה, יוצרים היררכיה בקוסמולוגיה הסינית העתיקה ומופיעים במיתוסי בריאה של מסורות ילידיות שונות.

כאשר מיסיונרים ישועים הציגו מחדש את הנצרות בסין במאה ה-16, קיומו של הדרקון לא היה שנוי במחלוקת

הסינים פשוט קיבלו הסבר מערבי יותר לקיומו – השטן.

כיום, דרקונים נחגגים ונערצים במסורות בודהיסטיות, טאואיסטיות וקונפוציאניזם כסמלים של כוח ונאורות.

דרקונים מופיעים גם בדתות אנטוליות, מיתוסים שומריים, סאגות גרמאניות, אמונות שינטו ובכתבי הקודש של הדתות האברהמיות. נוכחותו החוזרת והחשובה של היצור בדתות ובתרבויות על פני כל הגלובוס מעלה שאלה מעניינת: מדוע בכלל הופיעו דרקונים?

כוח סימבולי

תיאוריה שהוצעה זה מכבר היא שיש הסברים טבעיים לדרקונים. זה לא אומר שחיות המיתוס התקיימו בחיים האמיתיים, אלא שמאובנים, בעלי חיים חיים ותכונות גיאולוגיות שהיו קיימות בעולם הטבע היוו השראה ליצירתן.

הסופר והמדען זוכה פרס פוליצר קרל סייגן כתב ספר בנושא, וטען כי דרקונים התפתחו מהצורך האנושי למזג מדע עם מיתוס, את הרציונלי עם הלא רציונלי, כחלק מתגובה אבולוציונית לטורפים אמיתיים. מחשבותיו הן הרחבה של רעיונות שהוצעו  החל מהמאה ה-19 או מוקדם יותר, שכן מאובנים חדשים שהתגלו נקשרו לייצוגים של דרקונים ברחבי העולם.

שרידים מלאים או חלקיים של מינים נכחדים רבים  עשויים להסביר את התכונות הפיזיות של דרקונים. בשנת 2020, שני חוקרים, דורותי בל פולי וליסה סטונמן, אף הציעו כי השרידים המאובנים של לפידודנדרון, צמח בעל דמיון לדרקון, עשויים להסביר את הנוכחות הגלובלית של דרקונים במיתוסים השונים.

מפגשים אנושיים עם לטאות מעופפות, דגי משוט, תנינים, צפעים   בעלי קרניים מהסהרה, נחשים גדולים ומינים מסוימים של לטאות וציפורים הוצעו גם הם כהסברים אפשריים למיתוס  הדרקונים, לאור הדמיון הפיזי שלהם לדרקונים שונים.

חוקרים גם ציטטו תהליכים גיאולוגיים טבעיים כהסברים לתורת הדרקונים – במיוחד כאשר הם קשורים לאסונות טבע. דרקונים נושמי אש, למשל, עשויים להיות הסבר לשריפות מסתוריות שהצופים בהם ניסו לתרץ כלהבת דרקון. נביעות גז טבעי, מתאן המופק מחומר מתפורר ומקורות אחרים של מרבצי גז תת-קרקעיים יכולים לייצר אש אם הם נדלקים בטעות. לפני שמכניקת הבעירה הובנה במלואה, אירועים כאלה נחשבו לעדויות לנוכחותו של דרקון, וסיפקו  הסבר לבלתי סביר לכאורה.

דרקונים נצחיים

אחת הסיבות המתמשכות לכך שדרקונים ממשיכים להופיע בעולמנו יכולה להיות משום שהם מייצגים את כוחו של הטבע. סיפורים על אנשים מאלפים דרקונים יכולים להיתפס כסיפורים על יכולתם של בני אדם לשלוט בכוחות שלא תמיד ניתן לשלוט בהם.

השגת שליטה על דרקון מדגישה את הרעיון הבעייתי שבני אדם עדיפים על כל בעלי החיים האחרים בטבע. דרקונים קוראים תיגר על הרעיון של עליונות ביולוגית אנושית, ומעלים שאלות לגבי המשמעות של מה היה קורה אם בני אדם היו נאלצים למצב את עצמם מחדש כחברים פחותים בשרשרת המזון.

חשוב מכך, אני מאמינה, היופי, האימה והכוח של הדרקון מעוררים מסתורין ומראים שלא כל התופעות מוסברות או מובנות בקלות.

למאמר ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

7 תגובות

 1. לנסים. דווקא משום שאינני איש מדע אני יכול לחשוב מחוץ לקופסא.הרבה מדענים שמעיזים להביע דעה שנוגדת את הקונצזוס הממסדי מוצאים עצמם מוחרמים ונתונים ללעג והגחכה. ומושתקים. אם אתה אכן איש מדע. אני מבין את תגובתך.

 2. לנסים. דווקא משום שאינני איש מדע אני יכול לחשוב מחוץ לקופסא.הרבה מדענים שמעיזים להביע דעה שנוגדת את הקונצזוס הממסדי מוצאים עצמם מוחרמים ונתונים ללעג והגחכה. ומושתקים. אם אתהאכן איש מדע. אני מבין את תגובתך.

 3. לשם מה כל ההסברים המתפתלים.אולי יש צורך לקבל את הדרקונים פשוטו כמשמעו . ישויות דמוניות שהיו כאן לפני עידנים רבים ומקורם אולי בציוויליציה נכחדת שהיתה כאן לפנינו ונכחדה ונשארו רק מיתוסים .כשם שיש היום ממצאים רבים שאין להם הסבר אבל הממסד מנסה בכוח למצוא להם הסבר .רק כדי להמנע מהצורך להודות באפשרות אלטרנטיבית.

 4. בַּיּוֹם הַהוּא יִפְקֹד יְהוָה בְּחַרְבּוֹ הַקָּשָׁה וְהַגְּדוֹלָה וְהַחֲזָקָה, עַל לִוְיָתָן נָחָשׁ בָּרִחַ, וְעַל לִוְיָתָן, נָחָשׁ עֲקַלָּתוֹן; וְהָרַג אֶת-הַתַּנִּין, אֲשֶׁר בַּיָּם {ישעיהו פרק כז׳ פסוק א׳}

 5. מאמר רדוד,
  לדוגמא – ה”דרקון” הסיני אינו דרקון כלל, כלומר כלל לא תואם את התפיסה המערבית של המונח דרקון. אלו היו המיסיונרים של המאה ה 16 שהחליטו לתרגם את שם החיה המיתולוגית לונג למונח המוכר במערב “דרקון”, ובכך השרישו טעות.
  להגיד שדרקונים קיימים בכל תרבויות העולם זה כמו להגיד שהחלטנו לקרוא לחיות מיתולוגיות שהדמיון בינהם רופף במקרה הטוב בשם דרקון, וזהו.

  ועוד משהו – ההחלטה שלכם לסמוך על האתר החיצוני הזה בתור מקור למאמרים ב”הידען” עלולה לחזור אליכם כחרב פיפיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן