סיקור מקיף

ארגון מערכת בקרת האיכות של חלבונים משפיע על התפרצות מחלות ניווניות

חוקרות מאוניברסיטת בן גוריון גילו כי ההתאמה בין החלבונים ברקמה ומערכת בקרת האיכות מתחילה לפעול כבר בחיי העובר במהלך ההיריון ובגיל ההתפתחות ונפגעת בהזדקנות ובמחלות ניווניות תלויות גיל

​​​

מחלות זיקנה. <a href="https://depositphotos.com. ">צילום: depositphotos.com</a>
מחלות זיקנה. צילום: depositphotos.com

מחקר חדש של המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב, בהובלת החוקרות פרופ' אסתי יגר-לוטם ופרופ' ענת בן-צבי התפרסם לאחרונה במגזין Nature Communications.

מחלות ניווניות רבות בהן, פרקינסון פוגעות ברקמה אחת ולפעמים רק בסוג תא אחד אך נגרמות מפגם בחלבון שמבוטא בכל הגוף. לשאלה איך זה קורה מספר תשובות אפשריות. 

מחקר חדש באוניברסיטת בן-גוריון בנגב התמודד עם השאלה: האם מערכות בקרת איכות שמתקנות חלבונים פגומים (Chaperones) משפיעות על תופעה זו? מערכות בקרת איכות של חלבונים קיימות בכל הרקמות בגוף אך עד כה לא היה ידוע האם הפעולה שלהן היא אחידה בכל הרקמות או מותאמת ספציפית לרקמה. 

המחקר, בהובלת פרופ' אסתי יגר-לוטם מהמכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב ומהמחלקה לביוכימיה קלינית ופרמקולוגיה ופרופ' ענת בן-צבי מהמחלקה למדעי החיים, בדק 30 רקמות מרכזיות בגוף האדם בגיל ההתפתחות ובגיל המבוגר וחשף בעזרת כלים חישוביים ושימוש במקורות מידע נרחבים מבני אדם כי המערכת קיימת והכרחית בכל התאים אבל מותאמת לצרכים של כל רקמה – הן בכמות החלבונים והן באינטראקציה ביניהם.  ההתאמה בין החלבונים ברקמה ומערכת בקרת האיכות מתחילה לפעול כבר בחיי העובר במהלך ההיריון ובגיל ההתפתחות ונפגעת בהזדקנות ובמחלות ניווניות תלויות גיל. 

פרופ' אסתי יגר-לוטם ופרופ' ענת בן-צבי
מימין: פרופ' אסתי יגר-לוטם, משמאל: פרופ' ענת בן-צבי. צילום: דוברות אוניברסיטת בן גוריון

המחקר חשף ארגון חדש למערכת בקרת האיכות בבני אדם וארגון זה משפיע על התפרצות מחלות הנגרמות ממוטציות או הזדקנות. במהלך ההזדקנות , החלבון מאבד את המבנה הנכון שלו ומצטבר בגושים חלבוניים (אגרגטים) אך מערכת בקרת האיכות הספציפית של המוח משתנה עם הגיל ומאבדת את יכולתה לשמור על המבנה הנכון של החלבונים.   

פרופ' אסתי יגר-לוטם: "הגילוי כי לחלבונים מסוימים יש תפקיד מרכזי ברקמה מסוימת ובמחלה מסוימת יכול להפוך אותם ליעד לטיפול תרופתי שישמר את יכולתם לבצע בקרת איכות גם בגיל המבוגר ולהשפיע על קצב ההתפתחות של המחלות הניווניות. המחקר סיפק תשתית שעשויה בטווח הרחוק לסייע בפיתוח תרופות חדשות לטיפול במחלות ניווניות שכיום קשה להתמודד עמן".   

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. אני סובל מc.p.k גבוה מאד בערכים של 3000- 4000 עשיתי את כל הדיקות והצילומים האפשריים ואין מזור רק אומרים שהחלבון גבוה ואין מה לעשות ויתרה מכך שבעוד 10 שנים לא אוכל ללכת על רגלי וזה רק הולך ומחמחיר אני מטופל במרפאת כאב בתהש אצל פרופ' ורה ניקיטין אשמח אם יש רופא מומחה שאוכל לגשת אליו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן