סיקור מקיף

ארבעה מתחרים: מי יהיה האסטרונאוט המאלזי הראשון?

חזלין חסן

מוסלמי בחלל – למצוא את מכה ב-27 אלף קמ"ש. מימין: ונג'ה, חליד, קמלודין ושוקור בפלנטריום בקואלה לומפור. תצלום: רויטרס

קואלה לומפור. לארה"ב יש אסטרונאוטים, לסין יש טייקונאוטים, ולמאלזיה יהיה בקרוב "אנגקסוואן". המדינה מתכוונת לשגר לראשונה בשנה הבאה אזרח שלה לחלל. החיפוש אחר המועמד, שיטוס בחללית סויוז הרוסית לתחנת החלל הבינלאומית באוקטובר 2007, משך עשרות אלפי פונים. לשלב הגמר הגיעו שלושה גברים ואשה שזכו לחודש הכשרה במוסקווה. שלושה מהם מוסלמים ומדענים כבר שוקדים על פתרונות לתפילה בלי כוח משיכה.

שורה של ניסויים ומבחנים יסננו את המועמד הטוב ביותר ומועמד נוסף לגיבוי. השניים יעברו 18 חודשי אימונים במוסקווה. ראש סוכנות החלל הארצית במאלזיה, מזלן עותמן, אמרה שהתוכנית מהווה השראה לצעירים במאלזיה הרב תרבותית, החותרת להרמוניה בין הקהילות המלאית, ההודית והסינית שלה. "מפני ששלושה מהמועמדים הם מוסלמים, זה מעביר מסר לעולם שגם מוסלמים מעורבים בטכנולוגיה המדעית המתקדמת והמתוחכמת ביותר". המוסלמי הראשון והיחיד בינתיים שיצא לחלל הוא הנסיך הסעודי סולטן בן סלמן, שטס במעבורת החלל האמריקאית דיסקוורי ב-1985.

תחילתו של הפרויקט ב-2003, כשרוסיה הסכימה לשגר מאלזי לתחנת החלל במסגרת עסקה בת מיליארד דולר עם מאלזיה, שרכשה ממנה 18 מטוסי קרב. היה זה בסוף שלטונו בן 20 השנים של ראש הממשלה מאהטיר מוחמד, אבי הסיסמה "מלזיה בולה!" – "מלזיה יכולה". להוציא כמה ניסיונות אוויליים בתכלית לקבוע שיאים כמו ישיבה בסעודת הערב הגדולה ביותר או הכנת האגרול הארוך ביותר בעולם, בתקופה זו טיפסו שני מאלזים על האוורסט ואחד הפליג מסביב לעולם.

ההרפתקה האחרונה לכדה את דמיונם של מאלזים מהשורה, והתקשורת דיווחה בהתלהבות על תהליך הבחירה הקפדני; אוהדים אפילו ארגנו הימורים בשאלה מי יהיה המאלזי הראשון בחלל. כנס שנערך בקואלה לומפור בחן שאלות כמו כיצד אמורים אסטרונאוטים מוסלמים להתפלל בחלל, לאתר את מכה כשהם נעים במהירות של 27 אלף קמ"ש במסלול סביב כדור הארץ ולבשל מזון על פי חוקי ההלכה המוסלמית. ההצעות שהאסטרונאוטים יטוסו לחלל לבושים בבגדי הבאטיק המסורתיים ומצויידים במזונות מאלזים פופולריים – נדחו.

המועמדים עברו מבחני סיבולת גופנית; בין השאר היה עליהם לחצות ברגל ביצה ולבלות לילות במטע עם נחשים ו"גופות" דמי שאירחו להם לחברה. "יצאתי מהביצה לאחר שהתמודדתי עם הפחדים הגרועים ביותר שלי", אמרה המועמדת היחידה בקבוצה, ס. ונג'ה. ונג'ה, מהנדסת הודית והיחידה שאינה באה מהרוב המוסלמי המלאי, אמרה שאינה רואה את שאלת מוצאה כבעיה. "אני באמת לא רואה את עצמי כלא-מלאית או כמלאית. זה לא ממלא תפקיד. אני רואה את עצמי כמאלזית", אמרה.

המועמדים האחרים הם טייס חברת התעופה הלאומית של מאלזיה, מוחמד פאיז קמלודין, בן 34, רופא השיניים הצבאי פאיז חליד, בן 26, ושייח' מוסזפר שוקור, קצין רפואה בן 34 בבית חולים. פאיז חליד הסכים שאין חשיבות למוצא, ואמר כי חיוני ש"האדם הטוב ביותר יטוס לחלל. אולי זה יהיה אני, אולי לא, אבל לא מדובר בי, מדובר במאלזיה. וגם אם לא אני אבחר, אתמוך במי שייבחר, כי מאלזיה תצא לחלל, זה יהיה רגע היסטורי".

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~504601952~~~38&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן