סיקור מקיף

אמריקה והכדור – אל גור

במדיניות הסביבה והאנרגיה בממשלו של הנשיא בוש שולטת קבוצת מנהלים בפועל ובדימוס של חברות נפט וכימיקלים, המנסים לקעקע את יכולתה של אמריקה לאלצם לצמצם את שיעורי הזיהום המסוכנים באטמוספירה של כדור הארץ

אל גור ניו יורק טיימס

במדיניות הסביבה והאנרגיה בממשלו של הנשיא בוש שולטת קבוצת מנהלים בפועל ובדימוס של חברות נפט וכימיקלים, המנסים לקעקע את יכולתה של אמריקה לאלצם לצמצם את שיעורי הזיהום המסוכנים באטמוספירה של כדור הארץ. הצעד הראשון היה נסיגה מההסכם שהושג בקיוטו, להתחיל לצמצם את פליטות הגזים של אפקט החממה. אחר כך ביטל הממשל הסכם שחייב חברות מכוניות לעבור לכלי רכב שניצולת הדלק שלהם גדולה יותר.

פעולות חבלה אחרות מתרחשות מאחורי הקלעים. בדיוק כשם שלמנהלי אנרון הותר בזמנם לראיין מועמדים לוועדה הפדרלית לתקנות אנרגיה, ולהטיל וטו על אלה שלדעתם לא היו מסכימים עם סדר היום של החברה – כך הותר לאקסונמובייל להטיל וטו על מי שנבחר לעמוד בראש הפאנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים. התזכיר של חברת הנפט הגדולה במדינה הביא לכך שבסוף השבוע שעבר לא הצליח ד"ר רוברט ווטסון, המנהיג המוערך של הפאנל, להיבחר מחדש לאחר שהממשל הטיל את כובד משקלו מאחורי מועמד אחר.

מדוע זה קורה? משום שהמזהמים הגדולים ביותר יודעים שתקוותם היחידה לחמוק מהטלת הגבלות היא בזריעת מבוכה גדולה יותר סביב ההתחממות הגלובלית. בדיוק כשם שאנרון היתה זקוקה לרואי חשבון שלא הזדעקו כאשר החברה שיקרה בדבר היקף החבויות העתידיות שלה, כך זקוק הממשל לסקירות מדעיות שלא יתריעו על הרס המאזן האקלימי של כדור הארץ.

כמה זמן יוכלו לצאת מכך בשלום? כאשר בבוסטון בעיצומו של האביב נשים לובשות ביקיני, ונוכח ההימסות הנרחבת בשני הקטבים וכמעט בכל כיפת קרח בהרים, המודעות הציבורית והדאגה גוברות במהירות.

בתקופה שבה העולם נזקק למנהיגות אמריקאית במאמץ לגייס את כלל האומות לשים קץ להתחממות הגלובלית, הממשל עובד שעות נוספות כדי לחסום כל התקדמות בתחום זה.

ביום זה, 22 באפריל, יום כדור הארץ, אנו זקוקים יותר מאי פעם למנהיגות אמיתית הצופה לעתיד ולהתמקדות מחודשת בסביבה. במקום זאת יוזמת "השמים הנקיים" של הממשל מגדילה למעשה את זיהום האוויר, שכן היא מתירה יותר פליטות רעילות של כספית, תחמוצת החנקן וגופרית מכפי שמאפשר החוק הנוכחי. במלים פשוטות: ממשל בוש מוכר את עתידה של אמריקה תמורת רווחים פוליטיים קצרי טווח.

מנהיגות אמיתית פירושה הבטחת ביטחוננו הלאומי ותפקידנו כמנהיגה עולמית, ואחת הדרכים הטובות לעשות זאת היא בהפחתת תלותנו המסוכנת בנפט זר. אך במקום זאת הממשל משקיע כעת פחות בחידושים ושימור בתחום האנרגיה ויותר בסובסידיות לחברות לחיפוש נפט וייצור אנרגיה גרעינית.

מנהיגות אמיתית פירושה הבטחת כלכלה המתגמלת חידושים ופריון עבודה. אנו יכולים לעשות זאת אם נוביל בהשקעות בחידושים טכנולוגיים בעולם, שתוצאתם תהיה מוצרים ידידותיים לסביבה וצמיחה כלכלית. אבל הממשל הנוכחי פועל להגדלת תלותנו בנפט ובטכנולוגיות מיושנות.

בכל אותן חזיתות הממשל בוחר לסבסד את פתרונות העבר. במקום להוליך, הוא מנסה להוליך שולל. במקום לחלוק חזון עם העם, הוא מעניק גישה לבעלי אינטרסים.

אנו יכולים לשוב לימי צמיחת שיא המשולבים בשיפור שיא באוויר שאנו נושמים. אנו יכולים לראות את הסביבה כמרכיב מכריע של האומה שנהיה. עלינו לחזור להיות מעורבים בדיון על הבטחת צורכי האנרגיה של ארצנו וליישם מדיניות סביבה שתהפוך אותנו לבטוחים יותר, יעילים יותר ומשגיחים אדיבים יותר של כוכב הלכת שלנו ושל הפוטנציאל הגדול של ארצנו.

הכותב, סגן נשיא ארה"ב ב-,2001-1993 הוא פרופסור
באוניברסיטאות פיסק ומידל טנסי

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן