סיקור מקיף

אילון מאסק: איך להיות אוטיסט יכול לגרום לו לחשוב אחרת

מאסק חשף זאת לאחרונה, וחוקרי אוטיזם מבקשים להיעזר בכך כדי לקדם את ההבנה של תכונותיהם הייחודיות ומוחם השונה של האנשים על הזרם האוטיסטי

מאת Punit Shah פרופסור חבר לפסיכולוגיה, אוניברסיטת באת’, לוקה הרגיטאי, דוקטורנטית לפסיכולוגיה, אוניברסיטת באת’, ולוסי אן ליווינגסטון, מרצָה לפסיכולוגיה, קינגס קולג’ לונדון

אילון מאסק וחזון הטיסה המאויישת למאדים שלו. <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
אילון מאסק וחזון הטיסה המאויישת למאדים שלו. איור: depositphotos.com

איל העסקים והבעלים החדש של טוויטר אילון מאסק חשף לפני זמן מה שהוא אוטיסט. מאסק, האדם העשיר בעולם, הוא אוטיסט. מאסק, עמית בחברה המלכותית היוקרתית ואיש השנה של טיים לשנת 2021, הוא אוטיסט. אחד האנשים המפורסמים ביותר על פני כדור הארץ הוא אוטיסט. אולי כדאי להפנים את זה?

כחוקרי אוטיזם, אנו חושבים שחשוב להעלות את המודעות לאוטיזם ולשפר את היחס אליו. כיום גוברת ההערכה ל”גיוון העצבי” בחברה, במיוחד במגזר המדע והטכנולוגיה. בעבר התקיים דיון על איך אנשים, כמו קמפיינרית הסביבה גרטה תונברג, יכולים להיות פעילים גדולים בשל התכונות האוטיסטיות שלהם (אם כי אין קשר סטטיסטי בין אוטיזם לאיכות הסביבה).

מפתיע, אם כן, שהיה כל כך מעט דיון על האוטיזם של מאסק. לא רק שזה יהיה שימושי להבנת מאסק, שהוא כיום דמות משפיעה אך זוכה לביקורת הולכת וגוברת, אלא שזה גם עשוי לתרום רבות להדגשת חוזקות וקשיים הקשורים לאוטיזם.

חשוב לזכור שהוא לא מייצג את האוכלוסייה האוטיסטית ולא את הכללית. אבל, אם אנחנו מאמינים שחוויות אינדיבידואליות חשובות, הסיפור של מאסק הוא הזדמנות ללמוד עליו, יחד עם אוטיזם ומגוון עצבי. בהתחשב במעמדו המשפיע בחברה, כדאי לנסות להבין את מאסק ולא להוריד את הנושא מהשיח הציבורי ולהחמיץ את ההזדמנות.

בריונות

מאסק שיתף סיפורים על הקשיים החברתיים שלו כילד. הוא מדווח על בריונות ועל כך ש”כמעט הוכה למוות” בגלל היותו שונה. בסרט תיעודי, אמו של מאסק מדברת עליו כעל “גאון צעיר”, אבל גם ילד ביישן ומביך ללא חברים. למאסק יש מה שפסיכולוגים מכנים “היסטוריה התפתחותית”  בעלת מאפיינים אוטיסטים וחוויות שליליות של אי קבלה בילדות.

ההתעללות שהופנתה כלפי מאסק בשל היותו אוטיסט נמשכה אל תוך הבגרות, כאשר בכיר בטוויטר כינה אותו “בעל צרכים מיוחדים ממש” ו”לוני טון”. זה משקף למרבה הצער את הבריונות שאנשים על הרצף האוטיסטי מתמודדים איתה במקום העבודה ובאופן כללי יותר.

עוינות כזו נחשבת כמסבירה חלקית מדוע אנשים על הרצף האוטיסטי מתמודדים עם שיעורי האבטלה הגבוהים ביותר מבין כל קבוצות הנכים. מאסק נמצא בעמדה הרבה יותר חזקה להגן על עצמו מרוב האחרים. אבל ייתכן שהבריונות שהוא חווה במהלך חייו מסבירה את יחסו  המתגונן ולוחמני בטוויטר.

כדאי גם לזכור שלמרות שמאסק נראה חסון מבחינה רגשית, לעתים קרובות קורה יותר מתחת לפני השטח עבור אוטיסטים ואנשים חריגים רגשית. המחקר שלנו מראה כי אנשים על הרצף האוטיסטי משתמשים באסטרטגיות התמודדות מתישות מבחינה פסיכולוגית, כגון “מיסוך” או הסתרת העצמי האותנטי שלהם, מה שעלול להחמיר את הבריאות הנפשית. זו הסיבה שאוטיזם נחשב ל”נכות בלתי נראית“.

חשיבה מילולית

אוטיזם קשור לעיתים גם לצורת חשיבה מילולית. זה בא לידי ביטוי בכך שמאסק נשא פיזית כיור אמבטיה לתוך מטה טוויטר, עליו הוא קיבל לאחרונה בעלות, כהמחשה של  הביטוי הנפוץ “תן לזה לשקוע פנימה” (משחק מלים באנגלית: let that sink in).

זה היה, כמובן, פעלול פרסומי, אבל יכול להיות שהוא גם עשה מחווה קומית מהעובדה שניבים רבים אינם ממש הגיוניים. השימוש הלא מילולי במילים כאלה לא בהכרח בא באופן טבעי לאנשים על הרצף האוטיסטי.

בעוד חלק מהאנשים מבינים ומעריכים את סגנון ההומור הלא קונבנציונלי הזה, רבים עלולים לחשוב שהוא מוזר או לא הולם. הדבר כנראה תרם לדעות המקוטבות על מאסק, שעשויות לשקף בחלקן הבדלים בהומור בין אוטיסטים ללא אוטיסטים, כפי שעולה ממחקרים.

בהופעתו בתוכנית הסאטירה סאטרדיי נייט לייב, מאסק עצמו הגיב על האופן שבו סגנון התקשורת האוטיסטי שלו יכול להיות יוצא דופן והומוריסטי: “לא תמיד יש לי הרבה אינטונציה או וריאציה באופן שבו אני מדבר … מה שאומרים לי נשמע כמו קומדיה נהדרת”.

דרך דיבור יוצאת דופן אכן נקשרה לאוטיזם במחקר. לדוגמה, אנשים על הרצף האוטיסטי עשויים להיות בעלי תכונות אקוסטיות שונות של הדיבור שלהם, כגון גובה הצליל, אשר יכול לגרום להם להיראות בוטה או גס.  כך עשוי גם מאסק להיתפס בעקבות רכישת ענקית המדיה החברתית טוויטר.

ההישגים של מאסק עשויים גם לשקף את החוזקות האוטיסטיות במדע ובטכנולוגיה שראוי לחגוג. בראיון בשנה שעברה הוא דיבר על כך שהוא גילה כי “לבלות את הלילה לבדי בתכנות מחשבים זה מתגמל”.

מסירות זו לתחומי עניין ספציפיים, במקום פעילויות קונבנציונליות מבחינה חברתית כגון משחק עם חברים בילדות, עשויה להסביר מדוע לחלק מהאנשים על הרצף האוטיסטי יש כישרונות יוצאי דופן ולעתים הם יכולים לגבור על אנשים שאינם אוטיסטים במשימות מסוימות. המחקר על כך דליל אך הולך וגדל.

היותו של אחד האנשים המפורסמים בעולם אוטיסט תמיד מעלה את המודעות לאוטיזם. זה מה שחוקרים, ארגוני צדקה וקהילת האוטיזם מנסים לעשות כבר עשרות שנים. אם לזכור כי מאסק  אוטיסט יכול לקדם את המאמץ הזה, זה עשוי להיות כדאי.

למאמר ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

22 תגובות

 1. עושה שם רע לאוטיסטים כמונו. מתחזה למהפכן טכנולוגי בשביל לנפח לעצמו את האגו (והמניות, בעיקר את המניות).
  המשקיעים שוכחים שמבטיח ולא מקיים שוב ושוב ושוב.
  מבטיח בקרוב משאיות חשמליות למרות שלמעשה הן בקושי סוחבות כי יש להן טונות של בטריות לסחוב בנוסף לעצמן והמשא האמיתי.
  מבטיח בקרוב צינורות וואקום כאילו הן רעיון מבריק משלו למרות שהן רעיון מלפני מאה שנה שלעולם לא התממשו כי הן לא מעשיות טכנולוגית אז מה שהוא עשה זה זרק כמה נהגי מוניות חשמליות במנהרה פקוקה. הכל כדי לדפוק את התוכניות לתחבורה ציבורית, האוייב מספר אחת של יצרן מכוניות פרטיות.
  מבטיח בקרוב רובוטים שרוקדים ברייקדאנס למרות שמה שהוא מציג על הבמה זה אוטומאטון עלוב שצריך עזרת 4 עוזרי במה כדי לזוז ובעריכת ווידאו מסיבית כדי לסחוב בקושי ארגז.
  מבטיח בקרוב מנועים רקטים לשימוש חוזר ומסעות למסלול יציב סביב כדה”א במחיר פי 10 זול יותר למרות שהחוסן המבני שלהם מתערר בצורה קטסטרופאלית במהירות תחת הטמפרטורות הקיצוניות כמו כל מנוע רקטי כך שלמעשה אין שימוש חוזר.
  מבטיח בקרוב מכוניות אוטונומיות למרות שגופי התקינה לא מאשרים אותם ושוב ושוב רואים איך הם מאבדים כיוון וכמעט עולים על מהן דהו.
  מבטיח בקרוב… המון דברים. והוא גם נותן תאריכים! שוב ושוב ושוב.
  משיח בן דוויד הוא לא, גם לא טסלה או אדיסון או פון בראון. כל מה שהוא יודע זה לקחת כסף ולשים אותו פה או שם ואז להבטיח הבטחות.
  בסופו של דבר המניה-בועה תתפוצץ ושלום על ישראל.

 2. הוא אספרגר קל. לא מעט אנשים מוכשרים בעולם, אפילו אומנים, נמצאים ברצף הזה.

  צריך להפריד בינם לאוטיסטים, כי ההבדל מהותי. זה שה-DSM האחרון ניסה לחסל את המשמעות, לא מראה הרבה תבונה מעשית, אלא הטיה פוליטית (רוצים שכל האוטיסטים יהנו מהתהילה).

 3. אספרגר זו אבחנה שפסה מן העולם. כיום המונח הוא – הספקטרום האוטיסטי, עליו יש אנשים רבים ומגוונים יותר מצבעי וגווני ותתי גווני הקשת. עדיף לוותר על הגדרות ולנסות לראות, להבין ולהכיל מה יש מול עינינו

 4. חבר’ה בארץ לא משתמשים במילה אספרגר!
  הוא היה נאצי. משתמשים במילים קוגניטיבי גבוהה. מי שלא נמצא בנעליים של אוטיזם בתפקוד גבוהה קוגניטיבי גבוהה בחיים לא יבין לכן כל התגובות שאתם מגיבים, תגובות המעידות על בורות. כאמא לילדה בתפקוד כמו של מאסק אני כל כך מתחברת על מה שהוא עבר ועובר. גם אני מקבלת תגובות של “אבל… היא לא נראת” היא לא צריכה קרניים, אני לא מאחלת לאף אחד לחוות את זה.

 5. חבר’ה בארץ לא משתמשים במילה אספרגר!
  הוא היה נאצי. משתמשים במילים קוגניטיבי גבוהה. מי שלא נמצא בנעליים של אוטיזם בתפקוד גבוהה קוגניטיבי גבוהה בחיים לא יבין לכן כל התגובות שאתם מגיבים, תגובות המעידות על בורות. כאמא לילדה בתפקוד כמו של מאסק אני כל כך מתחברת על מה שהוא עבר ועובר. גם אני מקבלת תגובות של “אבל… היא לא נראת” היא לא צריכה קרניים, אני לא מאחלת לאף אחד לחוות את זה.

 6. שיעשן וויד, זה עוזר להסתכל על עצמך מהצד ולהבין את הבעיות שלך.

  לא יודע מה הבעיה שלו (ואולי גם של טראמפ), אבל לי, מהרגע הראשון עשה רושם לא טוב. עוד לפני היחס לעובדי החברה.

 7. כולם פה נופלים בפח הזה שהוא אוטיסט אבל מבחינה נפשית האדם הזה יותר קרוב לסוציופת מאשר לאוטיסט. לאוטיסטים יש המון קשב רגשי לסביבה לעומת סוציופתים שהם חסומים רגשית. ואין קשר בין חכמה לאוטיזם. אםשר להיות אוטיסט ויכם או אוטיסט עם פיגור קשה. די לרומנטיזציה לספקטרום. הפוליטיקלי קורקט מונע מאוטיסטים לקבל יחס של בני אדם ובמקום זה הם מקבלים יחס של איזה עוף מוזר. להגיד שהטיפוס הזה הוא אוטיסט גם מוסיף גם על פשע ומוציא שם רע לכל האוטיסטים הרגישים מאוד לזולת. תתחילו להבדיל בין סוציופת לאוטיסט.

 8. העיקר כמובן והכי חשוב בלי לפתוח פה
  ברוך- השם זה שאנחנו לא- אוטיסטים, שאנחנו לא סנילים וגם אין לנו שום אלצהיימר ודמנציה, וגם שום נכות, שום אוטיזם, שום נעליים ושום נעליים של אספרגר אספרגוס ושום חרטא ברטה
  ושאנחנו בסדר- גמור כמובן ונורמלים באמת:,
  חיים בריאים ושלמים וגם חכמים בנוסף לכול
  בלי- סוף אפילו אז אין לנו שום בעיה אנחנו תקניים לחלוטין ולא דפוקים, אנחנו לא מטומטמים וגם לא אידיוטים, אז מה הבעיה??!
  מה הבילבוליי- מוח האלה נו באמת.

 9. כל האנשים שהגיבו כאן שיש לו אספרגר… אז ככה, אין כזה דבר אספרגר, אספרגר עצמו הודה שהמציא נתונים כדי להצדיק את המחקר שלו, למעשה כשאומרים אספרגר הכוונה לאוטיזם בתפקוד גבוהה מאוד. אין שוני ניורולוגי בין השניים וחמישה, אף פעם לא נבדק העיניין בצורה אובייקטיבית ולכן, לא קיים

 10. הוא סובל כמראה מאספרגר. אבל זה לא יכול להסביר את ההתנהגות המתנשאת ומזלזלת שלו כלפי אחרים. מאז שרכש את טוויטר האיש התחרפן לחלוטין

 11. מאסק מאובחן כ-אספרגר. זה לא אוטיזם כמו שההמון תופס את זה, חיפוש קצר בגוגל יסביר את ההבדל. שבוע מבורך

 12. כאמא לבחור על הרצף מזדהה מאוד עם הקשיים.. בני חכם, מתקשר, עובד, לומד, עשה צבא אך מעולם לא היה לו חבר אחד. כואב מאוד שהחיים שלו נחלקים אך ורק בין בית לעבודה ללימודים. החברה שלנו לא מקבלת את האוטיסטים, חסרת אמפתיה, רדופת פחדים, מקשה עליהם וגורמת להם להישאר מבודדים חברתית. נסיונות של שילוב חברתי קל יש בבתי ספר, אחכ אין מי שירים את הכפפה.

 13. שחקן .שליח ויחצ”ן מדיה של רעיונות גלובליסטים לא גאון ולא נעליים. לא מאמין לאף מילה שלו

 14. הכתבה הזאת אפליה מתקנת לאילון מאסק כי הוא כביכול סובל מנכות כלשהי
  זה כמו שאני אגיד שצריך להבין מחבלים כי הם באים מרקע של אלימות ושנאה.

  אילון הוא לא רק על הספקטרום הוא בעל ספקטרום מעשים, חלקם מדהימים וראויים להערכה אך חלקם אכזריים וראויים להיות מוקצים מהחברה

 15. עצוב מאוד שבגלל שהבחור אוטיסט אין אף מילה על האכזריות שלו, הדורסנות והחוצפה. בגלל שהוא אוטיסט זה סביר שהוא יהרוס חיים של אנשים וידרוש 80 שעות עבודה בשבוע? בקיצור, מה שאני מנסה לומר זה שאתה נותן לו הנחות ובעצם עושה עוול לקהילה – אתה מפלה את האוטיסטים לרעה.

 16. נחמד שהוא מצליח למכור לכל העולם את השקר הזה שהוא אוטיסט. אם הוא אוטיסט, אז אני אינשטיין. זה שאתה עולה לכולם על העצבים, לא אומר שאתה אוטיסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן