סיקור מקיף

ֿ SpiderFab – מתקן בנייה בחלל

חברת TUI (Tethers Unlimited, Inc.,) מפתחת ערכת טכנולוגיות מהפכנית המכונה SpiderFab שתאפשר ייצור של רכיבים גדולים לחלליות וללויינים במסלול. מדובר ברכיבים כגון אנטנות, קולטי שמש, מאיצים ומבנים אחרים המיוצרים כיום בנפרד מהחללית עצמה.

SpiderFab - מכשיר לבניית מתקנים גדולים בחלל. איור: TUI
SpiderFab – מכשיר לבניית מתקנים גדולים בחלל. איור: TUI

SpiderFab משדרגת בכך את מערכות ההתקנה בחלל ומאפשרות הרכבה של יחידות בקנה מידה אפילו של קילומטרים במסגרת קיבולות השיגור הנוכחיות ובכך מאפשרת לשדר נתונים ברזולוציה גבוהה יותר ובעלות נמוכה.
האתגר שהמערכת עונה עליו: נכון להיום, שיעור משמעותי מהעלות ההנדסית ומסת השיגור לחלל נדרש במיוחד כדי לאפשר למערכות לשרוד את השיגור. הדבר נכון במיוחד לחלקים גדולים פיזית כגון אנטנות, מוטות ולוחות, שחייבים להיות מתוכננים כך שיאוחסנו בעת השיגור ולאחר מכן ייפרשו באופן אמין בחלל. יתרה מכך גודלם של המתקנים והמבנים בחלל מוגבל בשל הדרישה לאחסן אותם בנפח השיגור הזמין. מבנים המשוגרים בחלקים ומורכבים בחלל או רכיבים מתפנחים איפשרו בניית מערכות בקנה מידה של כמה עשרות מטרים אך יעילות האריזה שלהם אינה מספיקה כדי לאפשר להם גידול במסגרת מגבלות השיגורים הנוכחיים ליצירת קווי בסיס באורך של קילומטרים עבור צרכים כגון אינטרפרומטריה בקו בסיס ארוך ופיזור דליל של חיישנים.

הטכנולוגיה: TUI מפתחת ארכיטקטורה וערכת טכנולוגית לבניה אוטמטית של מבנים גדולים ורב תכליתיים בחלל כגון קולטי אנטנה באורך של קילומטרים. תהליך זה יאפשר לשגר מערכות חלל במצב עוברי קומפקטי. לאחר שיגיעו למשלול המערכות ישתמשו בטכניקות כדי לייצר ולשלב רכיבים כגון אנטנות, מעטפת של חלליות, מוטות מחברים וציוד אופטי.

היתרון העיקרי של יכולת ייצור בחלל תהיה שיפור בסדרי גודל ביעילות האיחסון ובמסת המערכות, דבר שיאפשר לנאס"א להשתמש במשגרים קטנים וזולים כדי להתקין מערכות גדולות משמעותית מאלו שאפשריים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר כיום. השיטה גם תאפשר לנאס"א לרכוש ולהפיץ מגוון סוגים של נתונים מהחלל ברזולוציה גבוהה, רוחב פס גדול יותר, שיפור ביחס האות לרעש ו עלות נמוכה של מחזור החיים.

SpiderFab - מכשיר לבניית מתקנים גדולים בחלל. איור: TUI
SpiderFab – מכשיר לבניית מתקנים גדולים בחלל. איור: TUI

מצב הפרויקט: המערכת מקבלת סיוע מנאס"א תחת חוזה LaRC Phase I SBIR. TUI מפתחת את השלב הראשון בארכיטקטורת SpiderFab: מכונה שתשתמש בטכנולוגיות הדפסה תלת ממדית ובמערכות הרכבה רובוטיות כדי לייצר Trusselator יחידות תמך גדולות וחזקות. שיאפשרו בניה של מבנים למערכות גדולות כגון מערכי קולטי שמש בהספק של מאות קילוואטים, מפרשי שמש גדולים ואנטנות בשטח של מגרש כדורגל.

 

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. לספקני:
  עלויות שיגור \ נחיתה במסע בחלל הם העלויות הגדולות ביותר .
  עלויות תאוצה \ בלימה הם משתנות תלוי בסוג המנוע (ובעיקר לא גדולות יחסית לעלויות השיגור \ נחיתה.)

  אז חשבון פשוט אומר שהרבה יותר זול להשתמש בתחנת חלל מאשר בבסיס קבע על הירח. (גם אם לעומת כדור הארץ הכבידה שם היא 1/6)

 2. לספקני
  אין שום סיבה לחפש חייזרים.

  הכל עניין של מרחק ועלויות. תחנת חלל במרחק 400 ק"מ
  מפני כדור הארץ. מרחקו המינימלי של הירח מפני הכדור
  363.104 ק"מ (פי 907) זו הסיבה הפשוטה והיחידה.

 3. לא ברור לי מדוע מזניחים הקמת בסיס קבוע על הירח ?

  הקמת בסיס כזה יכולה לחסוך הרבה מההוצאות על הוספת סירבול נוסף של לוינים
  ותחנות חלל, אשר מועד להרבה פורענויות.

  האם יש בעובדה זו לחזק את השמועות על קיום בסיסים של חייזרים שם ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן