סיקור מקיף

זהירות! המכשירים הביתיים שלכם עוקבים אחריכם

פרשת רצח בארה"ב מעוררת חששות לגבי "האינטרנט של הדברים"

המחוקקים צריכים לתת דעתם להגנה על פרטיות האזרחים בבתיהם עמוסי המכשירים האלקטרוניים המחוברים לרשת. אילוסטרציה: pixabay.
המחוקקים צריכים לתת דעתם להגנה על פרטיות האזרחים בבתיהם עמוסי המכשירים האלקטרוניים המחוברים לרשת. אילוסטרציה: pixabay.

מאת דייוויד פוג, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 30.05.2017

בנובמבר 2015 הזמין ג'יימס בייטס כמה חברים לביתו בבנטונוויל שבארקנסו לצפייה משותפת במשחק פוּטְבּוֹל של ה-Razorbacks, נבחרת האוניברסיטה של ארקנסו. למחרת בבוקר, אחד החברים, ויקטור קולינס, נמצא מת בג'קוזי שבחצר ביתו של בייטס, ככל הנראה, עקב מוות בחניקה. נגד בייטס הוגש כתב אישום בגין רצח; הוא, מנגד, טען לחפותו. אך במהלך חקירת המשטרה, גילו החוקרים משהו מעניין. בביתו נמצא מכשיר אקו של אמזון, גליל המתכת השחור הפופולרי שמאזין כל העת לפקודות ולשאלות קוליות, מעין גרסה ביתית של העוזרת האישית הווירטואלית של אפל, סירי.

המשטרה הוציאה צו חיפוש נגד אמזון בתקווה לאחזר את ההקלטות שבוצעו על ידי המכשיר באותו לילה גורלי ושעשויות היו ללמד על שהתרחש בביתו של בייטס. אך הסיכויים לאחזור המידע היו קלושים. אמנם, האקו של אמזון נמצא תמיד בעמדת האזנה, אך הוא מגיב לפקודות ולשאלות רק אם מושמעת תחילה המילה "אלקסה". כל עוד לא קוראים בשמה של העוזרת האישית הווירטואלית המפעילה את אקו, לא מוקלט ולא משודר כל אות שמע. מרגע שקוראים בשמה, נורות הלֶד של אקו מתחילות להבהב באור כחלחל בוהק כשבקשת המשתמש נשלחת למחשבים של אמזון לקבלת תשובה. אלא שלעתים רחוקות נדמה לאקו שהמילה "אלקסה" הושמעה והוא מגיב באופן לא הגיוני לכל מה שנאמר לאחר מכן. חוקרי המשטרה קיוו שאם אירוע יוצא דופן כזה אכן התרחש בליל הרצח הם יוכלו לאחזר כמה שניות של הקלטה.

כך או כך, אמזון סיפקה לחוקרים את פרטי המינוי של הלקוח שלה ומידע לגבי הרכישה, אך סירבה להעביר הקלטות או נתונים אחרים כלשהם הקשורים לתקשורת שבין בייטס לאקו שלו. "ככלל, אמזון מתנגדת לדרישות גורפות או כאלה שאינן ראויות מבחינה אחרת," נאמר בהודעת החברה. ובין השורות, אפשר היה לשמוע את המסר: "אם הציבור יחשוב שאנחנו מקליטים את השיחות שאנשים מקיימים בביתם ומעמידים את ההקלטות לרשות גופי אכיפת החוק, זה יהיה הסוף של קו מוצרים של אקו!"

זו אינה הפעם הראשונה שבה סירבה חברה גדולה למוצרי אלקטרוניקה לשתף פעולה עם רשויות החוק בטענה שהדבר יפגע בזכות לפרטיות של לקוחותיה. זכור לכם קרוב לוודאי שב-2016 ביקשה הבולשת הפדרלית של ארצות הברית (FBI) מחברת אפל לאפשר לה "גישת דלת אחורית" לאייפון של היורה מסן ברנרדינו, אך אפל דחתה את הבקשה. (לבסוף הצליחו סוכני ה- FBI להשיג בדרכים אחרות גישה למידע החסוי שהיה שמור בטלפון הסלולרי.)

בפרשת הרצח בארקנסו, המשטרה הצליחה בסופו של דבר למצוא קצה חוט לפתרון התעלומה, ולא באמצעות האקו, אלא הודות למד המים החכם של בייטס. לפי נתוני מד המים, נעשה שימוש ב-530 ליטרים של מים בזמן כלשהו בין 1 ל-3 אחר חצות בליל הרצח. לא נראה היה לחוקרים שבייטס באמת התקלח זמן רב כל כך; לאמִתו של דבר, החוקרים סבורים שבייטס השתמש במים כדי לשטוף ולהעלים את הראיות למה שהתרחש בחצר ביתו.

מבחינה חוקית, חברת אמזון עלולה אף היא למצוא את עצמה בצרות. "אמזון מסתכנת בהליכים משפטיים נגדה בגין ביזיון בית המשפט בשל סירובה לשיתוף פעולה מלא," אומר פיטר גופין, העומד בראש המחלקה המטפלת באבטחת מידע ובזכות לפרטיות במשרד עורכי הדין פירס אטווד. "אם הצדדים אינם יכולים להגיע להסכמה על השגת המידע, עשויים להינקט הליכים נגד חברת אמזון בגין ביזיון בית המשפט."

וזה אכן מצב העניינים כיום. בעת כתיבת שורות אלה, נתן סמית', פרקליט התביעה במשפט נגד בייטס, אמר לי שהנושא יועבר ככל הנראה לדיון בבית המשפט בהמשך 2017 ושהתביעה עדיין מקווה להגיע להסדר עם אמזון. אך אם החברה תתמיד בסירובה לשתף פעולה, לא תהיה לו בררה אלא לתבוע אותה לדין.

נראה כי אנחנו צפויים להיות עדים לעימותים מסוג זה לעתים קרובות יותר ויותר. בתערוכת הענק למוצרי צריכה אלקטרוניים (CES) שנערכה בראשית 2017 בלאס וגאס, הייתה התאימות של אקו הטרנד החם ביותר. כפי שנחשף רק לאחרונה, מספר מפתיע של מכשירי חשמל ביתיים יכולים להגיב לפקודות קוליות שהמשתמש נותן לאקו: מקררים, מתגים להדלקת אור, מפצלים חשמליים, מנורות, רמקולים, שואבי אבק רובוטיים, ממירים לשידורי טלוויזיה, טלוויזיות, מצלמות אבטחה, מנעולי דלתות, מטהרי אוויר אלקטרוניים, מכונות כביסה ומייבשים, מכוניות, ועוד ועוד.

ככל שאנחנו ממלאים את בתינו במכשירים שמאזינים לנו ועוקבים אחרינו ללא הרף, עימותים עם רשויות אכיפת החוק על רקע הזכות לפרטיות במרחב הדיגיטלי עתידים להתרחש לעתים קרובות יותר ויותר. "אין כיום חוקים כלשהם החלים על כך," אומר גופין. "לא חוקקנו חוקים העוסקים בתחום מתפתח זה של מעקב אחר: תנועותינו בביתנו, המצרכים שאנחנו מניחים במקררים שלנו, כמות האנרגיה שאנחנו צורכים, השיחות שאנחנו מנהלים בדלת אמותינו." מחוקקים יקרים: האינטרנט של הדברים המאזינים כבר כאן, כחלק בלתי נפרד מחיינו. נראה שכדאי שתקדישו תשומת לב לנושא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן