סיקור מקיף

תחרות מדענים ומפתחים צעירים התקיימה זו השנה ה-15 במוזיאון המדע ע”ש בלומפילד בירושלים, בחסות אינטל והמינהל למדע וטכנולוגיה במשרד החינוך

אבישי קטקו ומאיה בראון מביה”ס תיכון ע”ש משה שרת נתניה, הם הזוכים בתחרות מדענים ומפתחים צעירים על עבודתם בתחום מדעי החיים בנושא חיטוי מים באמצעות קרינת השמש

נשיא המדינה שמעון פרס אירח במשכנו את הזוכים בתחרות "מדענים ומפתחים צעירים" של מוזיאון המדע בירושלים  אבישי קטקו ומאיה בראון, טובה טטיאנה חנימוב, עמית כהנא הדס ענבר, עמית שפרן, אור שגיא ואלפארוק אבו אלחסן, ואיחל להם כי "ישמרו את היצירתיות שהוכיחו את יכולתם לערער על הקיים ולהתקומם נגד הידוע". צילום: ששון תירם
נשיא המדינה שמעון פרס אירח במשכנו את הזוכים בתחרות "מדענים ומפתחים צעירים" של מוזיאון המדע בירושלים אבישי קטקו ומאיה בראון, טובה טטיאנה חנימוב, עמית כהנא הדס ענבר, עמית שפרן, אור שגיא ואלפארוק אבו אלחסן, ואיחל להם כי "ישמרו את היצירתיות שהוכיחו את יכולתם לערער על הקיים ולהתקומם נגד הידוע". צילום: ששון תירם

שבע עבודות הוכרזו אתמול כזוכות בתחרות “מדענים ומפתחים צעירים” שהתקיימה במוזיאון המדע ע”ש בלומפילד בירושלים: במקום הראשון זכו אבישי קטקו ומאיה בראון מביה”ס תיכון ע”ש משה שרת נתניה, על עבודתם בתחום מדעי החיים בנושא חיטוי מים באמצעות קרינת השמש. השניים פיתחו מערכת המיועדת למדינות עולם שלישי בהם ישנה בעיה קשה של תמותה כתוצאה משתיית מים מזוהמים. המערכת זולה לייצור, קלה לשימוש וניתנת להצבה בכל בית.
אבישי ומאיה זכו במלגות לימוד בשווי 12,000 שקלים כ”א וייצגו את ישראל בתחרות אינטל אייסף בפיטסבורג, פנסילבניה.

במקום השני זכו ארבעה תלמידים: טובה טטיאנה חנימוב, מביה”ס התיכון הדתי שפירא בנתניה, על עבודתה בפיזיקה בנושא אפקט מגנוס בכלי טייס קטנים; עמית כהנא מביה”ס התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות בירושלים על עבודתו בפסיכולוגיה בנושא הסינמטוגרפיה הפסיכוסכמטית של בחירה חופשית. טובה טטיאנה ועמית ייצגו גם הם את ישראל בתחרות אינטל אייסף בפיטסבורג, פנסילבניה; הדס ענבר מבי”ס בית חינוך תיכון ע”ש י. גלילי בכפר סבא על עבודתה בכימיה בנושא ייצור חלקיקי זהב ננומטריים לחישה ביולוגית; ועמית שפרן מביה”ס התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות בירושלים, על עבודתה בהיסטוריה בנושא קמיע מאגי מגניזת קהיר. הדס ועמית תייצגנה את ישראל בתחרות מדענים ומפתחים צעירים האירופית שתתקיים השנה בברטיסלבה, סלובקיה.
ארבעת הזוכים במקום השני קיבלו מילגות לימוד בשווי 8,000 שקלים כ”א.

במקום השלישי זכו שניים: אור שגיא מבי”ס קריית החינוך ע”ש דוד בן גוריון בעמק חפר, על עבודתו במדעי המחשב בנושא שימוש בחיידקים מגנטיים לזיכרון דיגיטלי משתכפל מאליו. אור ייצג את ישראל בתחרות אינטל אייסף בפיטסבורג, פנסילבניה; ואלפארוק אבו אלחסן מביה”ס התיכון הרב תחומי עהד למצוינות במדעים בחורה על עבודתו בפיזיקה בנושא קינטיקה של התגבשות המים בסביבות נקבוביות. אלפארוק ייצג את ישראל בתחרות מדענים ומפתחים צעירים בברטיסלבה, סלובקיה. אור ואלפארוק זכו שניהם במילגת לימוד בשווי 6,000 שקלים כ”א.

תחרות מדענים ומפתחים צעירים התקיימה זו השנה ה-15 במוזיאון המדע ע”ש בלומפילד בירושלים, בחסות אינטל והמינהל למדע וטכנולוגיה במשרד החינוך.
גמר התחרות התקיים בועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת במעמד שר החינוך גדעון סער, שר המדע והטכנולוגיה פרופ’ דניאל הרשקוביץ, יו”ר ועדת המדע והטכנולוגיה חה”כ רונית תירוש ומנכל”ית אינטל ישראל וסגנית נשיא באינטל העולמית, מקסין פסברג.

שר החינוך גדעון סער ציטט את איינשטיין שאמר כי ‘את הבעיות המשמעותיות שאנו נתקלים בהן היום לא נוכל לפתור באותה צורת החשיבה בה יצרנו אותן’. “תחרות זו”, אמר סער, “מעודדת את משתתפיה להוציא לפועל את פוטנציאל המקוריות הטמון בהם בכדי שיוכלו לפתור את הבעיות המשמעותיות”. הוא הילל את המשתתפים כי הם העתיד של המדינה כי עתידה טמון בהתמדה בחזית המחקר והמדע.
שר המדע והטכנולוגיה פרופ’ דניאל הרשקוביץ, ציטט אף הוא את איינשטיין במימרה אחרת הגורסת כי ‘כל המדע שלנו, כשהוא נמדד אל מול המציאות, הוא פרימיטיבי וילדותי ואף על פי כן הוא הדבר היקר ביותר שיש לנו’. “באמירה זו”, אמר, “יש הבטחה אדירה לעתיד; אף פעם לא נדע את הכל ואפילו לא את הרוב, אך כל דור יכול להוסיף עוד טיפה של ידע בכדי להעשיר את הידע שלנו ולו במעט”.
עוד הוסיף הרשקוביץ והשווה את הטקס הנוכחי לטקס הענקת פרס נובל בשטוקהולם בו נכח לפני מס’ חודשים, בעת בה קיבל אותו פרופ’ דן שכטמן; “כפי שאמר נפוליאון: ‘כל חייל נושא בתרמילו את שרביט הגנרלים’, כך אני מאמין כי כל אחד מהנוכחים כאן נושא בתרמילו את המפתח לטקס פרס נובל, וזה מרגש בעיניי, לעמוד פה היום ולגעת בעתיד”.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן