סיקור מקיף

הצעת מחקר של תלמיד בן 14 מישראל עלתה לשלב חצי הגמר בתחרות יריד המדע המקוון של גוגל

היריד קודם בישראל בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה

נתנאל לויס, תלמיד תיכון מראשל"צ שעלה שלב בתחרות הצעות מחקר של גוגל, 2012
נתנאל לויס, תלמיד תיכון מראשל"צ שעלה שלב בתחרות הצעות מחקר של גוגל, 2012

נתנאל לויס, בן 14 מראשון לציון הוא הישראלי היחיד שהעפיל לשלב חצי הגמר בתחרות העולמית יריד המדע המקוון של גוגל שקודמה בישראל בתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה. הצעת המחקר שהגיש לויס באמצעות אתר יו-טיוב מיוחד שהוקם לתחרות, נבחרה מבין אלפי ¬¬הצעות מחקר שהוגשו על ידי בני נוער מיותר מ-100 מדינות ברחבי העולם. הצעתו, יחד עם 89 הצעות נוספות, תתמודד כעת על הזכות להיות בין 15 ההצעות שיגיעו לגמר שיתקיים בארה"ב. זוהי הפעם הראשונה שישראלי מעפיל לחצי הגמר בתחרות זו המתקיימת על ידי גוגל זו השנה השנייה.

פרויקט יריד המדע המקוון של גוגל החל בינואר השנה וקודם בישראל לראשונה בתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה. מטרת הפרויקט הייתה ליצור השראה בקרב בני נוער, לעודד צעירים לעסוק במדע בצורה חווייתית, לקדם חדשנות ומקוריות, לחשוף את נפלאות המדע לתלמידים ולהביא להעלאת מספר התלמידים הבוחרים לעסוק בתחום המדעים. במסגרת התחרות התבקשו בני הנוער לפתח שאלת מחקר והנחות מחקר ולהדגים את הניסוי שלפיו יבדקו את השאלה.

הצעתו של לויס עסקה בבדיקת הקשר שבין זיהום אוויר לבין יכולות קוגניטיביות כגון זיכרון לטווח קצר ויכולות מוטוריות. בניסוי שערך לויס על פני זמן, הוא מצא כי כאשר זיהום האוויר עולה, היכולות הקוגניטיביות והמוטוריות יורדות בהתאמה.

לדברי שר המדע והטכנולוגיה פרופ' דניאל הרשקוביץ, "ההצעה נוגעת באחד התחומים החמים והמרתקים ביותר כיום – מדעי המוח. הצעת המחקר לוקחת שני דברים שלא ברור מאליו שהם קשורים – זיהום אוויר וזיכרון לטווח קצר – ובודק את הקשר ביניהם. זהו בדיוק תפקידו של מדען: לקחת שתי תופעות שהקשר ביניהם לא ידוע ולבדוק אם יש השפעה. לתוצאות מחקר כזה יכולות להיות השלכות שיעזרו לטפל בבעיות זיכרון".

בחבר השופטים העולמי של התחרות היתה לראשונה השנה גם נציגות ישראלית – כלת פרופ' נובל בכימיה פרופ' עדה יונת. העולים לגמר יזכו לנסוע למשרדי גוגל בקליפורניה ולהתמודד על שלושת הפרסים הראשונים שהגבוה בהם 50,000 דולר. בשנה שעברה זכו שלושת המקומות הראשונים גם בפגשה אישית עם נשיא ארה"ב ברק אובאמה.

4 תגובות

  1. עמלת…יגעת…והצלחת במו ידיך להביא גאווה משפחתית לאומית לכולם…יישר כוח בני היקר לי מכל

    אמא הגאה מאוד מאוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן