סיקור מקיף

X-PRIZE הגרסה הביולוגית

אבי בליזובסקי

קרן X-PRIZE שהצליחה להניע את מגזר החלל הפרטי הכריזה על פרס חדש בשווי 10 מיליון דולר ביום רביעי – הפעם כדי לקדם את המירוץ לפיענוח תפקידם של הגנים בגוף האדם, לאחר מיפוים בדרך מהירה וזולה.
אף כי המדענים כבר מיפו גנום של אדם אחד בזכות מאמצים משולבים – ציבוריים ופרטיים הדבר היה יקר וארך הרבה זמן. קרן X-PRIZE מבקשת לעודד את המדענים למפות 100 גנים אנושיים נפרדים בתוך עשרה ימים.
כדי לתבל את העניין, הם מציעים מיליון דולרים נוספים אם הקבוצה תוכל למפות את הגנום של מאה ויותר בני אדם, לרבות של תורמים עשירים לועדת הפרס וכן של סלבירטאים כמו המייסד השותף של מיקרוסופט פול אלן ואחד השותפים לייסוד גוגל – לארי פייג'.
התחרות עשויה להאיץ פיתוחו של ענף הגנומיקה האישית – לפיה ניתן יהיה לדעת את רגישותו של האדם למחלות, תגובתו לתרופות ושאר הנטיות, בזכות המיפוי האינדיבידואלי, אמר ד"ר פרנסיס קולינס, מנהל מכון המחקר של הגנום האנושי. המכון שלו כבר עובד על דרכים לעשות זאת.
כזכור קרן X-PRIZE הציעה פרס של 10 מיליון דולרים כדי לקדם מירוץ לחלל ובשנת 2004 זכה בו חלוץ התעופה ברט רוטאן שפיתח את החללית-מטוס ספייס-שיפ-1 ואשר המריאה לחלל פעמים בתוך שבוע אחד.
ידען XPRIZE
ידען הגנום האנושי

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~602613940~~~48&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן