סיקור מקיף

האם זכייה בפרס וולף הישראלי הינה 'תנאי מקדים' לזכייה בפרס נובל?

חמישה מבין שישה שיקבלו היום (שני, 10.12.07) בשטוקהולם את פרס נובל ברפואה, כימיה ופיסיקה זכו לפני כן בפרס וולף הישראלי * שלושים וחמישה מחתני פרס נובל זכו לפני לכן בפרס וולף ששויו 100 אלף דולרים

חמישה מבין שישה שיקבלו היום (שני, 10.12.07) מידי מלך שבדיה את פרס נובל ברפואה, כימיה ופיסיקה זכו לפני כן בפרס וולף הישראלי.

פרס נובל ברפואה יוענק השנה לפרופסור מריו ר' קאפקי (Mario R. Capecchi), ולפרופסור אוליבר סמיתיס (Oliver Smithies), שניהם מארה"ב. השניים קיבלו בשנת 2003 את פרס וולף ברפואה על התרומה של כל אחד מהם לפיתוח היכולת לגרום לשינויים בגנים לפי בחירת החוקר. אותו הישג זיכה אותם גם בפרס נובל.

פרס נובל בפיסיקה יוענק השנה לפרופסור אלברט פרט, מצרפת, ולפרופסור פטר גרינברג, מגרמניה. השניים קיבלו במאי השנה את פרס וולף בפיסיקה על התגלית של אפקט ה"מגנטו-התנגדות ענק" (GMR ) ועל הישג זה הם זוכים עכשיו גם בפרס נובל.

הזוכה השנה בפרס נובל בכימיה הוא פרופסור גרהרד ארטל (Gerhard Ertl ( מגרמניה. הוא קיבל בשנת 1998 את פרס וולף בכימיה על תרומתו בתחום מדעי השטח, שעליו הוא מקבל את פרס נובל.

מהנתונים המעודכנים עולה כי בתחומים המשותפים לקרן וולף ולפרסי נובל (רפואה, פיסיקה וכימיה), עומד מספר מקבלי פרס וולף, שזכו לאחר מכן בפרס נובל על שלושים וחמישה חוקרות וחוקרים. בין הזוכים בפרס וולף לאורך השנים ניתן למצוא גם את: הפיזיקאי, פרופ' סטיבן הוקינג, (מחבר הספר 'קיצור תולדות הזמן'), ואת האמנים זובין מהטה, יהודי מנוחין מרק שאגאל, דניאל ברנבוים ועוד רבים וטובים. עד כה זכו בפרס וולף241 אישים מ-21 מדינות.

קרן וולף נוסדה ע"י ריקארדו וולף, (1887 – 1981) יהודי יליד גרמניה, ממציא, נדבן ודיפלומט, שחי שנים רבות בקובה וכיהן כשגרירה בישראל. פרסי וולף בסכום 100 אלף דולר בכל תחום, מוענקים מדי שנה מאז 1978 לאנשי מדע ואמנים מכל העולם "על תרומה ייחודית למען האנושות ולמען יחסי ידידות בין העמים, בלי הבדלי אזרחות, גזע, צבע, דת, מין או השקפה פוליטית". במדע התחומים הם: פיסיקה, רפואה, כימיה, מתימטיקה חקלאות ובאמנות ברוטציה שנתית – אדריכלות, מוסיקה, ציור ופיסול.

קרן וולף מחלקת גם מלגות לסטודנטים ולחוקרים ישראלים מצטיינים מאוניברסיטאות בארץ.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. הקשר הישראלי מובן מאוד,
  ברור שאם מישהו זוכה בפרס נובל הוא יזכה בפרס ישראלי שהרבה יותר קל לזכות בו, ואמנם הוא כלל עולמי, אבל עדיין יש בו הרבה יותר ישראלים שזוכים.
  זה מובן מאוד.
  הקטע עם הזוכים מחו"ל הוא באמת מעניין. אבל אין מה לתלות את זוכי פרס נובל כמצטיינים בהכרח. אולי להפך פרסים צרייכים לעודד כיוונים אחרים מהכיוונים שפרס נובל מעודד אליהם.
  אשמח לתגובתכם.

 2. כאן גם המקום לתגובות לכתבה שלפני : יבמ מציגה טכנולוגיה חדשה שתאפשר מחשב-על על גבי שבב זעיר אחד
  לכול מי שמעוניין לשתף אותנו במידע פנים
  או סתם מעוניין להשמיץ מתוך שעמום מוזמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן