סיקור מקיף

הרעש שהורג את הלווייתנים

הימצאות בועות בכלי הדם וברקמות של לווייתנים שנסחפו אל החוף ומתו מחזקת את ההשערה שהגורם לכך הוא סונאר צבאי

אנהאד אוקונור ניו יורק טיימס, הארץ, וואלה

לוויתן שעלה לחוף ומת בגלל הפרעות ממכשירי סונאר צבאיים
לוויתן שעלה לחוף ומת בגלל הפרעות ממכשירי סונאר צבאיים

מדענים חושדים זה זמן רב בקיומו של קשר בין היסחפותם המסיווית של לווייתנים אל החוף לבין השימוש של חיל הים האמריקאי במערכות סונאר רבות עוצמה, אבל ההוכחות לכך – לווייתנים גוססים הנסחפים לחוף בעת קיומם של תרגולי סונאר – היו מזדמנות ולא שיטתיות.

כעת זיהו חוקרים מחלה הדומה לדה-קומפרסיה )חוב חנקן( כסיבה לכך שלפחות חלק מהלווייתנים נסחפים אל החוף, ולדבריהם גדולים הסיכויים שהסונאר הצבאי הוא האשם בכך.

הממצאים החדשים, שפורסמו בסוף השבוע האחרון בכתב העת נייצ'ר מבוססים בעיקר על נתיחות לאחר המוות של עשרה לווייתנים שנסחפו בשנת 2002 אל חופי האיים הקנריים במהלך תרגיל ימי בינלאומי, שבו השתתפה ספינה אמריקאית אחת. אירוע זה משך תשומת לב עולמית, והשנה הגישו פעילי שימור הסביבה תביעה לבית משפט בקליפורניה, בניסיון למנוע מחיל הים את הפיתוח של מערכת סונאר חדשה יותר ובעלת טווח גדול יותר.

מהמחקר עולה כי בגופם של כל לווייתני האיים הקנריים שנבדקו נמצאו בועות רבות ברקמות ובכלי הדם. אותו הדבר קורה לצוללנים העולים מהר מדי, לאחר שצללו לעומק הים.

"היווצרות הבועות בחיות אלו עשויה שלא להיות קטלנית באופן מיידי", אמר ד"ר פול ג'וזף, מחבר ראשי של המחקר וחוקר באגודה הזואולוגית של לונדון, "אבל זה אכן גורם להם למצוקה או להיחלשות וזה הגיוני מאוד להניח שזה מה שגורם להם להיסחף אל החוף".

מחקר זה קורא תיגר על ההנחה המקובלת, שלפיה היונקים הימיים אינם יכולים לסבול מדה-קומפרסיה. אך חשוב מכך, אמר ז'אן-מישל קוסטו, מנהל אגודת עתיד האוקיינוס בקליפורניה, הדבר מדגיש את קציר הדמים שיכולים לגרום מפגעי הרעש לבעלי החיים הימיים.

חיל הים האמריקאי, בהדגישו כי הוא משתמש בתצפיתנים מיומנים ובשיטות אחרות כדי להגן על הלווייתנים, אינו נלהב לקבל את מסקנות המחקר. "מחקרים קודמים לא חשפו הוכחות לקיומה של מחלת דה-קומפרסיה", אמר לויטננט קומנדר קאפי סורט, דובר חיל הים.

עובדה ידועה היא שנשימת אוויר דחוס ממכל כמו זה שנושאים עמם צוללנים, גם בעומקים שאליהם מגיעים צוללנים חובבים, גורמת להתפרקות גזים ובעיקר חנקן ולהצטברותם בדם וברקמות. אם הצוללנים שוהים במים בעומק רב מדי, או פרק זמן ארוך מדי ועולים מהר מדי, הצטברות החנקן יכולה להפוך לבועות עם ירידת הלחץ. הבועות חוסמות את זרימת הדם ופוגעות ברקמות. אם הפגיעה חמורה מספיק, יכול הדבר לגרום למוות.

לדברי ד"ר ג'וזף, אין זה ברור בדיוק כיצד נגרמת תופעה זו ללווייתנים ולחיות ימיות אחרות. מה שידוע זה שאצל לווייתנים חלולי חרטום ומיני הדולפינים שנוטים להיסחף אל החופים בעת הפעלת מערכת סונאר בסמוך, נמצאות ברקמות רמות גבוהות מאוד של חנקן.

תיאוריה אחת גורסת כי הסונאר הצבאי, שפועל בדציבלים גבוהים, גורם להיווצרות הבועות כי הוא מבהיל את החיות וגורם להן לעלות מעומק הים במהירות רבה מדי. לפי תיאוריה אחרת, האותות האקוסטיים גורמים במישרין להיווצרות בועות ברקמות ספוגות החנקן.

עדכון מהבי.בי.סי: הצי האמריקני מסכים למגבלות על הסונאר

אבי בליזובסקי

הצי האמריקני הסכים לקצץ בשימוש שלו במערכת הסונאר בתדר נמוך השנויה במחלוקת, ואשר עלולה להזיק ליונקים ימיים – במיוחד לוויתנים ודולפינים.

המועצה להגנה על משאבי הטבע (NRDC) מסרה כי ההחלטה היא תוצאה של הסכם שנחתם לאחר שהקבוצה תבעה את הצי בנושא זה.

כעת, הצבא יפחית באופן ניכר את השימוש במערכת בתקופות שלום, והם יוגבלו לאזורים מסוימים לאורך החוף המזרחי של אסיה.

לידיעה בבי.בי.סי
אתר הידען היה באותה תקופה חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן