סיקור מקיף

הלוויתן 52 הרץ

לווייתן בגיל ההתבגרות, ובודד * לווייתן מסתורי משייט באוקיינוס השקט ומשמיע קולות בתדר לא צפוי

תארו לעצמכם שוטטות באוקיינוס הגדול ביותר בעולם, לבד, שנה אחר שנה, והשמעת קריאות קצובות בלי לזכות לתשובה כלשהי. זה, כך נראה, מצבו של לווייתן בודד מזן שלא זוהה עד כה, שהתגלה ב-1992 בצפון האוקיינוס השקט בעזרת מערך סמוי של הידרופונים (מכשיר להקלטה ולמדידת מרחק מתחת למים) שהופעל על ידי הצי האמריקאי לצורך מעקב אחרי צוללות אויב. השם שהוענק ליונק הימי הוא לווייתן "52 הרץ", בגלל רצף הקולות שהוא משמיע בתדר הנמוך, מעט מעל לצליל הנמוך ביותר שאפשר להפיק מטובה.

חתימת הקול היא בלא ספק של לווייתן, אך היא אינה דומה כלל לקולות הרגילים שמשמיעים הלווייתן הענק (Giant Blue), בני המין הגדול השני – לווייתן מצוי (Fin), או כל לווייתן אחר, אמרה מרי-אן דאהר, ביולוגית ימית ממכון "וודס הול" לחקר האוקיינוסים בקייפ קוד. דאהר חברה בצוות שהקים הד"ר ויליאם ווטקינס המנוח, חלוץ בתחום תורת הקול של יונקים ימיים.

באחד הגיליונות האחרונים של הביטאון "מחקרים במים עמוקים" דיווחו חברי הצוות כי על פי כל הסימנים, הקולות מושמעים על ידי בעל חיים אחד, שניידותו "נראית כלא קשורה לנוכחות או תנועה של זני לווייתנים אחרים". לדברי דאהר, לווייתן 52 הרץ נמצא כנראה בגיל ההתבגרות, מכיוון שקולו התעבה במשך הזמן.

חברי הצוות ומומחים אחרים העלו הסברים שונים לקולות שמשמיע הלווייתן הבודד. לפי אחד מהם הוא סובל ממומים מולדים, אך לפי סברה אחרת מדובר בבן כלאיים של לווייתן ענק עם זן אחר.

דאהר אמרה כי לאחר שפורסם מידע על המאמר, קיבלה מסרים רבים בדואר אלקטרוני מאוהבי לווייתנים שהביעו צער על "הלב הבודד בעולם היונקים הימיים". מסרים אחדים הגיעו מחירשים הסבורים שהלווייתן סובל מאותו מום.

באדיבות חדשות וואלה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן