סיקור מקיף

המלחמה כלולה במחיר? / לארי גרינמאייר

אינטל וחברות טכנולוגיה אחרות יוצאות נגד "מחצבי עימות"

כורה מסנן זהב במכרה בתאילנד. צילום: <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-303010p1.html?cr=00&pl=edit-00">Giambra</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>
כורה מסנן זהב במכרה בתאילנד. צילום: Giambra / Shutterstock.com

קשה להאמין שלשיחות היום-יומיות שלנו ברשתות החברתיות יכולה להיות השפעה על מלחמת האזרחים המשתוללת ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו במשך יותר מעשר שנים. הבעיה אינה בתוכנם של המסרים שלנו, אלא במכשירים שבעזרתם אנחנו שולחים אותם. סמארטפונים, טאבלטים, מחשבים אישיים וגאדג'טים אחרים מכילים לעתים קרובות רכיבים אלקטרוניים, שעשויים מחומרים שנקראים בשם "מחצבי עימות" – זהב, טנטלום, בדיל וטונגסטן – שנכרים במכרות מסוימים בקונגו שמעבירים נתח מן הרווחים שלהם לקבוצות חמושות.

בינואר 2014 ניצלה יצרנית השבבים אינטל את הבמה בתערוכת CES של האיגוד האלקטרוני הבין-לאומי, כדי להגביר את המודעות לבעיה ולהכריז שהמעבדים מתוצרתה אינם מכילים כעת מחצבי עימות. לדברי החברה, היא נקטה צעדים כדי שחברות צד שלישי יפקחו על הספקים שלה, ובייחוד על מפעילי הכורים שמפרידים את המתכות מן העפרות, וכדי להבטיח שהם אינם נכנעים לניסיונות סחיטה שמטרתם להזרים כסף למפקדים המקומיים.

עצם הרעיון של מחצבי עימות היה מעורפל למדי לפני ארבע שנים, כשעמותה מן העיר וושינגטון בשם "פרויקט דַי" (Enough Project) הציגה את הנושא לאינטל. הפעילות של אינטל עודדה חברות אחרות לבחון את מקור חומרי הגלם למוצרים שלהן, אמר סשה לֶז'נב, מנתח המדיניות הבכיר של העמותה בכנס CES.

כמות מחצבי העימות המשמשת את חברות הטכנולוגיה קטנה מזו של תעשיות אחרות, כגון תעשיית התכשיטים. עם זאת, זהב, טנטלום, טונגסטן ובדיל ממלאים תפקיד חשוב בגאדג'טים שלנו. בדומה ליצרניות אלקטרוניקה רבות אחרות, אינטל מסתמכת על המוליכות הגבוהה של זהב במעגלים המודפסים, במַחְברים ובאריזה של מוליכים למחצה. טנטלום משמש את החברה בחלק מן הקבלים ובתהליך ה"התזה" שמשמש לייצור מוליכים למחצה. גם טונגסטן ממלא תפקיד מוגבל בתהליך העיבוד של מוליכים למחצה, ואילו בדיל הוא מרכיב מרכזי בסגסוגת הבדיל והכסף המשמשת להלחמת הרכיבים האלקטרוניים למעגלים המודפסים.

החל ממאי 2014 נאלצות כל החברות לבחון ביסודיות את שרשרת האספקה שלהן. באוגוסט 2012 החלה רשות ניירות הערך האמריקנית (SEC) לדרוש מחברות לדווח, מדי שנה, על מקור המתכות זהב, בדיל, טונגסטן וטנטלום המשמשות במוצריהן.

 

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפק אמריקן ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן