סיקור מקיף

אפר וולקני במרידיאני פלאנום במאדים

משקעי אפר וולקניים צובעים את מרידיאני פלאנום  – מישור בקצה הצפוני של הגבעות הדרומיות על פני מאדים, נראה דרך טלסקו-מישור בקצה הצפוני של הגבעות הדרומיות על פני מאדים, נראה דרך טלסקופ של החללית האירופית מארס אקספרס

Volcanic ash deposits in Meridiani Planum
Volcanic ash deposits in Meridiani Planum

משקעי אפר וולקניים צובעים את מרידיאני פלאנום, כפי שנראה מגשושית החלל מארס- אקספרס. הם גם רומזים על כיווני הרוח באזור זה של מאדים. מרידיאני פלאנום, מישור בקצה הצפוני של הגבעות הדרומיות על פני מאדים, נראה דרך טלסקופ HRSC כאזור אפל ודרמתי בקו המשווה המאדימאי.

אורכו של מרידיאני פלאנום כ- 127 ק”מ, רוחבו 63 ק”מ, והוא מתפרס על פני אזור בגודל של קפריסין. הוא נבחר כנקודת ציון-דרך במערכת הקואורדינטות הגיאוגרפית של מאדים, כך שהאזור שקול לגריניץ’ בכדה”א.

מצלמת הסטריאו ברזולוציה גבוהה (HRSC) צילמה את המישור ותיעדה אותו ב-1 לספטמבר 2005, במהלך מסלול הסיבוב ה- 2097, ברזולוציה של כ-13 מ’ לפיקסל.

במרכז התמונה, קרקעית מכתש פגיעה ברוחב של כ-50 ק”מ מכוסה בחומר כהה. החומר דומה לאפר וולקני, והוא מכיל מינרלים כמו פירוקסן ואוליבין. כמויות קטנות של חומר בהיר יותר פזורות על פני המכתש, ככל הנראה זהו חומר יותר כבד. חומר בהיר וקל יותר התפורר והועף אל מחוץ למכתש ע”י רוחות צפון-מזרחיות, כעת הוא נחת באזורים החיצוניים.

מכתש פגיעה קטן בקוטר של 15 ק”מ, שנמצא בתמונה למעלה משמאל, מציג את אותו חומר כהה בקצה הדרומי-מערבי שלו. סביר להניח שהחומר גם הוא הועף אל המכתש הקטן יותר מהמכתש הגדול. המבנים השחורים הם בסבירות גבוהה דיונות שנוצרו מאבק וולקני עשיר בסדימנטים. לעומת זאת, מכתש פגיעה בקוטר 34 ק”מ בחלקה הימני התחתון של התמונה מלא בחומר הקל.

ההודעה לעיתונות

4 תגובות

  1. אני מבין שמדובר בלבה שפרצה מקרום מאדים בעקבות פגיעת אסטרואיד, כנראה לפני מיליארדי שנים, תקנו אותי אם אני טועה.

  2. מה?? ענן האפר כבר הגיע למאדים?! זה נורא עכשיו יפסיקו גם את הטיסות לשם, אוף הלכה לי החופשה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן