על "באג" של ז'ול ורן

הספר מבוסס על העובדה הידועה שמי שנוסע לכיוון מזרח סביב כל כדוה"א חוזר כאילו ליום האתמול. אולם מקריאה בספר נוצר הרושם שזה קורה רק כשהוא שב למקום ממנו יצא, כך שפיליאס פוג שיצא מלונדון חזר ליום האתמול רק כששב ללונדון ולא כאשר חצה את קו התאריך הבינלאומי

חנוך ברנר

הסופר הבדיוני ז'ול ורן נודע בהקפדתו על דיוק מדעי, בין היתר כל ספר לפני שהיה יוצא לאור הוא היה עובר עליו מספר פעמים לבדוק שאין בו כל טעות מדעית (כך מספר אוריאל אופק באחד מן הספרים מן הסידרה "מרובינסון עד לובנגולו").
בכל זאת דוקא בספר שלטעמי הוא המוצלח ביותר מפרי עטו "מסביב לעולם ב-80 יום" מצאתי טעות גאוגראפית מעניינת ועד כמה שידוע לי איש לא עלה על כך עד היום.
הספר מבוסס על העובדה הידועה שמי שנוסע לכיוון מזרח סביב כל כדוה"א חוזר כאילו ליום האתמול. אולם מקריאה בספר נוצר הרושם שזה קורה רק כשהוא שב למקום ממנו יצא, כך שפיליאס פוג שיצא מלונדון חזר ליום האתמול רק כששב ללונדון.
למעשה, ישנו קו תאריך בין-לאומי מוסכם שכשחוצים אותו ממערב למזרח צריך להחליף את היום אחורה, קו זה עובר כידוע באוקיאנוס השקט בין אסיה לאמריקה. כך שמר פיליאס פוג היה צריך להחליף את היום כשהוא נסע מיפן לחופיה המערביים של ארה"ב.
אין זה משנה גם אם כבר אז נקבע בדיוק מקומו של הקו כי בכל מקרה היה צורך לקבוע אותו שם כי היום האסיתי הקדים את היום האמריקאי על אף שאסיה מערבית לאמריקה.
כמובן יתכן שבאמת פיליאס פוג כבר באמריקה טעה לגבי היום וכשכולם סברו שהיום יום ראשון הוא חשב שכבר יום שני, אך כיצד יתכן שהאניה שהיתה אמורה לצאת מארה"ב לליברפול ב-10 בלילה של ה-11 לחודש כבר יצאה בשל האיחור של שלשת רבעי השעה, אם בעצם התאריך האמיתי היה רק הלילה של ה-10 לחודש?
באג !!!!!!!
הביוגרפיה של ז'ול ורן
בקרוב, ידען המוקדש לסופרי מדע בדיוני

ותודה לקורא המתמיד של האתר, חנוך ברנר על תרומתו. אני מעודד את כולכם לתרום מפרי עטכם, בהתאם כמובן, לרוח האתר.
בברכה: עורך האתר, אבי בליזובסקי.

http://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~378222867~~~219&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן