סיקור מקיף

חיסונים, אוטיזם ושרלטנות מדעית

דאגתם הכנה והמוצדקת של הורים לילדיהם, בשילוב עם מידע פסאודו-מדעי, הביאה לכך שחלק לא-מבוטל מאוכלוסיית אירופה אינו מחוסן כנגד החזרת, החצבת, האדמת ומחלות אחרות. אם וכאשר תפרוץ המגיפה מחדש, הילדים שלא חוסנו, שכבר הפכו למבוגרים, יהיו הקורבנות הבאים.

ילד מקבל חיסון. מתוך אתר רשות הבריאות הפדראלית בארה''ב
ילד מקבל חיסון. מתוך אתר רשות הבריאות הפדראלית בארה''ב

ב-2008 נפטר צעיר בן 17, במקרה הראשון מזה שנתיים של מוות מחצבת בכל בריטניה. למרות שהחיסון המשולש (חצבת, חזרת, אדמת) קיים באנגליה כבר מזה זמן רב, העובדה העגומה היא שבלונדון עצמה, פחות ממחצית מהילדים קיבלו את שתי המנות המומלצות של החיסון המשולש, עקב פאניקה שפשטה בציבור מפני החיסונים החל בשנות התשעים ועד היום. התוצאה הברורה היא סכנה, הולכת וגוברת, להתפרצות מגיפת החצבת בבריטניה ובאירופה כולה.

החצבת היא מחלה מדבקת במיוחד, הגורמת בעיקר במבוגרים לתופעות לוואי כדלקת בקרום המוח, דלקת ריאות והצטלקות קרנית העין. המחלה מסוכנת במיוחד עבור בעלי מערכת חיסון חלשה, כזקנים ונשים בהיריון, או אפילו כאותו צעיר בן ה- 17 באנגליה שלא יכול היה לקבל את החיסון מהחצבת עקב מצבו. במקרים אלו, נגיף החצבת קוטל את הפונדקאי ב- 30 אחוזים מהמקרים. החל מ- 2008, המחלה חזרה להיות אנדמית – מגיפה המתקיימת בקרב האוכלוסיה – בבריטניה, בפעם הראשונה מזה 14 שנים, וכפועל יוצא ישיר מהירידה בשכיחות החיסונים.

אנדרו ווייקפילד, האיש שפתח במערכה כנגד החיסונים, טען ב- 2002 כי "הרופאים, הגורואים, מתייחסים לציבור כאל מסה של אידיוטים, שאינם מסוגלים לקבל החלטה עבור עצמם, בהסתמך על המידע הקיים."

האמנם?

ב- 1998 ארגן דוקטור אנדרו ווייקפילד מסיבת עיתונאים חגיגית בבריטניה, בה העלה טענות קשות כנגד החיסון המשולש, המגן מפני חזרת, חצבת ואדמת. בעודו עומד באור הזרקורים, דיווח ווייקפילד כי שמונה ילדים אותם חקר אובחנו כאוטיסטים כחודש אחד בלבד לאחר קבלת החיסון המשולש בין גיל שנה לשנתיים. כגושפנקא לאמינותו, מחקרו של ווייקפילד התפרסם באחד מכתבי-העת הרפואיים הנחשבים ביותר – The Lancet. הרופא הבריטי הציע תיאוריה חדשה, לפיה וירוס החצבת שבחיסון המשולש גורם לדלקת במעי הילדים, ובכך מאפשר לחלבונים מזיקים לחדור מן המעיים לתוך זרם הדם ולהגיע למוח. מהרגע שהגיעו למוח, אותם חלבונים מסוגלים להשפיע על מערכת העצבים המרכזית בדרכים שאינן ברורות עדיין, אך התוצאה הסופית ברורה עד כדי כאב: עיכוב בהתפתחות המוח, המביא לאוטיזם.

בבתי-ספר לרפואה מוכרת היטב הבדיחה לפיה, "אם תשאל עשרה רופאים האם השמש עולה במזרח, תקבל עשר תשובות שונות." הקהילה הרפואית, מאז ומתמיד, נוטה למגוון רחב של דיעות ופרשנויות שונות של העובדות. אך למרות מגוון זה, תוצאות המחקר נתקלו בהתנגדות חריפה במיוחד מצד הקהילה הרפואית כבר מהרגע הראשון. עיקר הבעיה היתה שהממצאים של ווייקפילד לא היו משמעותיים מבחינה סטטיסטית, ואפילו צפויים. כל חודש מקבלים בסביבות ה- 50,000 ילדים בבריטניה את החיסון המשולש, בגילאי שנה-שנתיים. זהו אותו גיל בו מתגלים בדרך-כלל סימני האוטיזם, אצל ילד אחד מתוך אלפיים באנגליה. הסטטיסטיקה הפשוטה מחייבת שמדי חודש, 25 ילדים יקבלו את החיסון המשולש וילקו באוטיזם בערך באותו הזמן.

לרוע המזל, ווייקפילד הקפיד להמעיט מחשיבותה של הסטטיסטיקה במסיבת העיתונאים הסנסציונית שערך. הוא המליץ להפריד את החיסון המשולש לשלושה חיסונים נפרדים, שיינתנו בהפרשים של שנה אחד מהשני. למרות שההמלצה נשמעת תמימה במבט ראשון, בכירים בממשל הרפואי של אנגליה איימו לפרוש במידה והיא תתקבל, ולא מעקשנות גרידא. עיכוב מתן החיסון עלול להביא להתארכות התקופה במהלכה הילד הרך חשוף לפגיעתה של לפחות אחת ממחלות הילדות – חזרת, חצבת או אדמת – העלולות לגרום בעצמן לפגיעה בהתפתחות הילד ולהתפרצות מגיפה בסביבתו. בהתחשב בחוסר העדויות הרפואיות לקשר שבין החיסונים לאוטיזם, הממשלה הבריטית לא ראתה סיבה להסכים להמלצתו של ווייקפילד.
אומרים כי הדבר היחיד שמתפשט יותר מהר משריפת יער הוא מחאה ציבורית, וזו אכן לא בוששה לבוא. קבוצות ציבוריות התארגנו בקריאה לחדול ממתן החיסון המשולש. רופאים אלטרנטיביים, שאמאנים, רופאי-אליל ומכשפות הצהירו בגאון שתמיד חשדו שהחיסונים מכילים חומרים מזיקים לבריאות, וחזרו מיד ללעוס פטריות וללקק קרפדות. גם חלק מהרופאים המבוססים שיתפו פעולה עם התופעה. באחד מהמקרים החמורים ביותר, ניצל הרופא דיוויד פוג את פחדיהם של ההורים והציע לחסן את הילדים בשלושה חיסונים נבדלים כנגד חצבת, חזרת ואדמת, במקום החיסון המשולש. ורק למקרה שתהיתם, הרופא הטוב לא התנדב לעשות את זה בחינם – הרווח הכספי שלו מאותם חיסונים הוערך ב- 17,500 לירות שטרלינג מדי שבוע. כסף טוב? לא מבחינה מוסרית, משום שבמהרה עלה החשש שהחיסונים הנפרדים אינם יעילים. כדי להוכיח את יעילות החיסונים, הסכים פוג לעשות בדיקות דם על-מנת לוודא שהילדים אכן מחוסנים כראוי. לא ברור האם חשב שהחיסונים הנפרדים באמת עובדים, אבל רק ליתר בטחון, הוא החליף את דגימות הדם של הילדים בדגימות שנטל מבתו בת ה- 26, שהיתה מחוסנת מפני אותן מחלות. כאשר התפוצצה הפרשה, הסתבר כי אותו רופא 'חיסן' בסביבות ה- 8,000 ילדים, על אף שבדיקות חוזרות חשפו שחלקם לא היו מחוסנים כלל כנגד המחלות. והעונש? תשעה חודשי מאסר בכלא לרופא, וכתב אישום כנגד בתו, באשמת זיוף.

תוך שהוא ניצב במרכז הסערה שחולל, ווייקפילד המשיך בעבודתו הסדירה בבית החולים המלכותי החופשי (Royal Free Hospital) במשך שלוש שנים, במהלכן הצטברו יותר ויותר מחקרים שהפריכו את הקשר שבין החיסון המשולש לאוטיזם. מחקר שנערך באנגליה על קרוב ל- 500 ילדים אוטיסטים שנולדו בין השנים 1979 ל- 1992 הראה כי לא חלה עלייה בשכיחות מקרי האוטיזם גם לאחר שהחיסון המשולש הפך לחלק משגרת החיסונים. החוקרים גם לא מצאו שמתן החיסון המשולש מביא ליותר או פחות מקרי אוטיזם בסמוך לזמן מתן החיסון, למרות טענתו של ווייקפילד שהחיסון גורם לאוטיזם תוך זמן קצר. מחקר אחר שהסתמך על סך-כל המידע הרפואי האלקטרוני שהצטבר בין שנות השמונים לשנות התשעים בבריטניה, הראה שיותר ויותר ילדים אובחנו כלוקים באוטיזם, למרות ששכיחות מתן החיסון המשולש נשארה קבועה.

מחקר אחרון זה חושף מגמה מאיימת של עליה בשכיחות מקרי האוטיזם בילדים. אין הורה אשר יכול להישאר אדיש לנוכח הנתונים, ובצדק, אך הסיבה לעליה בשכיחות עדיין אינה ברורה. אם נשאל עשרה רופאים, נוכל עדיין לקבל עשר תשובות שונות, אך האמונה הרווחת היא שההורים בכללותם נהיו מודעים יותר לסימפטומים המלווים אוטיזם, וכבר בראותם רמז ראשון לבעיה התפתחותית, הם לוקחים את הילד לבדיקה ואבחון רפואי. רופאים אחרים תולים את האשמה בזיהום הסביבתי המשפיע על התפתחות מוחם של הילדים בבטן האם או לאחר הלידה. כך או כך, הקשר בין החיסון המשולש לאוטיזם נשלל סופית במחקרים הנ"ל, שהצטרפו ותמכו בתוצאותיהם של מחקרים אחרים שבדקו עשרות-אלפי ילדים בבריטניה, בארצות-הברית, בקנדה, בפינלנד ובדנמרק.

אך למרות כל המחקרים העוקבים, ווייקפילד נשאר איתן בדעתו כי החיסון המשולש גורם לבעיות התפתחותיות. הוא המשיך לדבוק בדעתו גם לאחר שהתפטר מעבודתו בבית-החולים ב- 2001, כשהוא מודה כי התבקש לעזוב מאחר שתוצאות מחקרו לא היו פופולאריות. הפופולאריות של המחקר המשיכה לצנוח, והתרסקה סופית שלוש שנים מאוחר יותר, כאשר ניקולאס צ'רלס צ'אדוויק בדק 22 ילדים אוטיסטים, כולל אלו שווייקפילד בחן בזמנו, והכריז כי במעיהם לא ניתן היה למצוא סימן לוירוס החצבת שאמור היה לגרום לדלקת המעיים.

כבר אמרנו ששמועות מתפשטות בדומה לשריפות יער. אבל שריפות יער לפחות נגמרות בסוף, כשהן מכלות את חומר הדלק לו הן זקוקות. שמועות, לעומת זאת, יכולות תמיד למצוא מקור תבערה חלופי. עוד בזמן שווייקפילד 'התפוטר' מבית-החולים שלו, וכל הראיות המדעיות העידו כנגד הקשר בין החיסון המשולש לאוטיזם, הלכה והתגברה התבהלה הציבורית מדמותו של חומר כימי שהיה קיים בחיסונים מזה למעלה מחמישים שנה – התימרוסאל. חומר זה מתפקד כחומר משמר קוטל-חיידקים ומכיל 50% אתיל-כספית. כספית, כידוע, אינה חומר סימפטי במינונים גבוהים בילדים, ועלולה לגרום לבעיות נוירולוגיות והתפתחותיות. ב- 1999 גילה מינהל התרופות והמזון (FDA) של ארצות-הברית שילדים מקבלים כ- 187.5 מיקרוגרם של כספית בחצי-השנה הראשונה לחייהם. אמנם לא היו נתונים המעידים שכמויות כאלו גורמים לנזק, אך המינהל העדיף לפעול באחריות ראויה לשבח והמליץ על סילוק הכספית מהחיסונים הניתנים לילדים רכים.

עתה הצטרפו גם קבוצות המחאה והשמירה על איכות הסביבה האמריקאיות למערכה, ומיהרו לקפוץ על התימרוסאל כמוצאי שלל רב. עד היום ניתן לחפש את המלה 'חיסונים' ברשת, ולמצוא אתרים הטוענים בתוקף כי התימרוסאל הוא-הוא הסיבה לאוטיזם. החשש העיקרי הוא שהאתיל-כספית, במסעו בגוף האדם, ישיל מעליו את קבוצת הכספית, שיתחברו לגורמים שונים בתוך התאים ויגרמו להרעלת כספית. החשש עולה בעיקר מתוך ההיכרות עם חומר אחר – מתיל-כספית – שהוא בן-הדוד הקרוב של אתיל-כספית ובעל אורך מחצית-חיים של 44 ימים בגוף האדם.

אך האם יש הוכחות לפגיעתו של התימרוסאל בתינוקות?

מבט מקרוב על זירת המחקר בימינו חושף תמונה שונה מאד. נכון להיום, לפי המלצות ה- FDA, הוצאו משימוש כמעט כל החיסונים המכילים תימרוסאל. מכיוון שכך, היינו מצפים לראות ירידה חדה במקרי האוטיזם. כדי לבדוק את הנושא נערך מחקר בשוודיה ובדנמרק, שם נפסק השימוש בתימרוסאל כבר ב- 1992. החוקרים עקבו אחר אוכלוסיית הפעוטות באותן מדינות, בין 1980 לשנת 2000, והראו בבירור כי בשנות השמונים החלה עלייה במספר מקרי האוטיזם, אך בניגוד למצופה, מגמת העלייה המשיכה גם לאחר הפסקת השימוש בתימרוסאל בחיסונים השגרתיים. עובדה זו תומכת בדיעה שהתימרוסאל אינו גורם לאוטיזם. במחקר אחר בקנדה נבדקו כמעט 30,000 ילדים, והוכח כי לא זאת בלבד שהתימרוסאל אינו מקושר לאוטיזם, אלא שיתכן שיש לו דווקא השפעה לטובה, מכיוון שהשכיחות הגבוהה ביותר של פגמים התפתחותיים התגלתה דווקא בילדים שנחשפו לחיסונים ללא תימרוסאל.

מחקרים אלו מצטרפים לתוצאותיהם של חמישה מחקרים אחרים שנערכו באמצעות נתונים שהצטברו ממאות-אלפי פעוטות בארצות-הברית ובאנגליה, ומוכיחים שוב ושוב שאין קשר בין אוטיזם לבין תימרוסאל. למחקרים אלו מצטרפות שתי ראיות העומדות בלב המנגנון בו משפיעה הכספית על הגוף. הראשונה עתיקת יומין ממש, והיא העובדה הפשוטה שלהרעלת כספית יש סימפטומים הכוללים שינויים בדיבור, בתנועה, בחישה, בראייה ובהיקף הראש. סימפטומים אלו שונים באופן בסיסי מהסימפטומים המתגלים בילדים הלוקים באוטיזם.

הראיה השנייה עלתה לפני שנה במחקר שהתפרסם במגזין לפדיאטריה והראה כי תימרוסאל מתפרק בגוף התינוק בקצב מהיר ביותר. בניגוד למתיל-כספית, התימרוסאל הוא ובעל זמן-מחצית-חיים של פחות מארבעה ימים, ולפיכך קטן במידה רבה החשש מהיטמעותו בגוף. מחקרים אלו חתמו את הגולל, מבחינת הקהילה הרפואית, על הקישור בין התימרוסאל והחיסונים לאוטיזם.

אבל, כפי שכבר אמרנו, שמועות קשה להפסיק, במיוחד משום שטבע האדם הוא לקבוע קודם דיעה, ורק לאחר מכן לנסות למצוא עבורה תמיכה. הקשר בין החיסון המשולש לאוטיזם אמנם נפסל, וכמוהו גם הקשר בין התימרוסאל לאוטיזם, אך חיש מהר עלתה השערה חדשה: החיסונים מפעילים לחץ קשה על מערכת החיסון של התינוק, המביא לתגובת יתר של מערכת העצבים ולגרימת אוטיזם. תיאוריה זו קיבלה תאוצה ותמיכה בעיקר בזכות המקרה של חנה פולינג.

חנה פולינג היתה תינוקת ככל התינוקות. היא אהבה לשחק בצעצועים, לזחול על השטיח ולצחוק מדגדוגים. בהיותה בת שנה, סבלה חנה מתקופה של דלקות אוזניים חוזרות ונשנות בעטיין נדחו מועדי החיסונים השגרתיים. כדי להשלים את החסר, קיבלה חנה בת השנה-וחצי חמישה חיסונים ביום אחד, כנגד תשע מחלות שונות. כשלושה חודשים לאחר קבלת החיסון החלה חנה להפגין סימני אוטיזם. בקביעה חסרת תקדים, קבע צוות של מומחים מטעם הממשל האמריקאי שהחיסונים החמירו בעיה בריאותית ייחודית של חנה, והביאו לגרימת נזק מוחי בלתי-הפיך.

מסתבר כי חנה סבלה מבעיה מטבולית, שגרמה לכשל בפעולת המיטוכונדריה שבתאי גופה. המיטוכונדריה הם אברונים קטנים הנמצאים בתוך תאי הגוף, והם המספקים את האנרגיה לתאים. לפי הועדה הרפואית שדנה במקרה, מנת החיסונים הגבוהה גרמה למחלתה של חנה להתפרץ במפתיע ולפגוע במוחה.

המקרה התפרסם בעיתונים בעמודים הראשונים, תחת הכותרת, "התגלה הקישור הראשון בין אוטיזם וחיסונים", והפך להיות הוכחה שגורה לרעת החיסונים. אך גם כאן כדאי לשים את האצבע על מספר נקודות. ראשית כל, מחלתה של חנה נדירה ביותר בקרב האוכלוסיה, . שנית, המומחים בתחום המחלות המיטוכונדריאליות, כולל 'המוסד המאוחד למחלות מיטוכונדריאליות', לא נחשפו מעולם להתפתחות מחלה מיטוכונדריאלית, או להחמרת הסימפטומים כתוצאה ממתן חיסונים. אפילו הנוירולוג שאבחן לראשונה את מחלתה של חנה לא הסכים עם החלטת הועדה למתן פיצויים.

האם אכן יכולים החיסונים להביא ללחץ מיותר על מערכת החיסון של העולל? טענה זו עדיין טעונה הפרכה, מכיוון שלא נבדקה שכיחות האוטיזם בקרב ילדים מחוסנים, לא-מחוסנים וכאלו שקיבלו חיסונים בהדרגה ולאורך תקופת זמן ארוכה יותר מהרגיל. למרות זאת, ההערכות המתונות ביותר חוזות שגוף הפעוט מסוגל להגיב לאלפי חיסונים בו-זמנית. בעוד שהחיסונים מכילים בדרך-כלל רק חלבון אחד ממעטפת הוירוס, שאינו יכול לתקוף את הגוף, מערכת החיסון של הילד מתמודדת עם 4-6 וירוסים מדי שנה, שכל אחד מהם מטיל עומס גדול בהרבה על המערכת החיסונית.

אפשרות אחרת היא שמתן משולב של החיסונים מחליש את מערכת החיסון, בדומה למצב המתקבל לאחר מחלה קשה. הידע שברשותנו מעיד שגם אפשרות זו אינה קיימת. ילדים מחוסנים ולא-מחוסנים אינם נבדלים בעמידותם כנגד מחלות נגדן לא חוסנו. מלבד זאת, חיסונים שניתנו במשולב מספקים לגוף הגנה זהה לזו המתקבלת מחיסונים שניתנו לחוד.
אחרון חביב, האוטיזם אינו מחלה הקשורה למערכת החיסון. אין כל עדות לדלקת בקרומי המוח או במערכת העצבים המרכזית בילדים הלוקים באוטיזם. אחת מההשערות המקובלות ביותר כיום היא שהאוטיזם הינו תוצר של שוני גנטי בין ילדים, צד בצד עם השפעות סביבתיות הפועלות על האם או על הילד הרך. למרות שעדיין לא ברור מהן ההשפעות הסביבתיות המעלות את שכיחות האוטיזם, המחקר בכיוונים אלו מתקדם ללא לאות.

מהו סוף הסיפור?

אנדרו ווייקפילד עזב את בית החולים בבריטניה, היגר לארצות-הברית וכיום הוא ממשיך את מחקרו ב- 'הבית המהורהר' – מרכז לילדים אוטיסטים בטקסס. בימים אלו מתנהלת כנגדו תביעה משפטית על חוסר-היושר המקצועי שהפגין, לכאורה, בכתיבת המאמר שהביא להיסטריה ההמונית. הוא מואשם בקבלת תשלומים מהורים שביקשו להוכיח שילדיהם לקו באוטיזם כתוצאה מקבלת החיסון המשולש, ושלא ציין זאת במפורש במאמר. בין היתר, הוא מואשם גם בביצוע בדיקות פולשניות – קולונוסקופיות, ביופסיות של המעי וניקור מותני לתוך חוט השדרה של הילדים שהשתתפו בניסוי – מבלי אישור הולם ובניגוד לאינטרס הקליני של הילדים.

באשר לחיסון המשולש , זה עדיין מונהג באנגליה, לאכזבתו הרבה של ווייקפילד. יתכן כי מקורה של אכזבה זו אינו בדאגה אלטרואיסטית לזולת, שכן העיתונאי בריאן דיר חשף כי הרופא רשם פטנט לחיסון בודד ו- 'בטוח' כנגד חצבת עוד בטרם שפרסם את מחקרו והמלצותיו, אך שכח להזכיר גם עובדה זו במאמר שהתפרסם. במידה והממשלה היתה מסכימה למשטר החיסונים הבודדים שהציע, סביר להניח שחלק נכבד מן התמלוגים על מתן החיסון הבודד היה מגיע גם לכיסו.

והחשוב מכל – מה מצב הציבור? תבהלת החיסונים פשטה במדינות רבות וגרמה לירידה חדה במספר המחוסנים ממחלות הילדות. דאגתם הכנה והמוצדקת של הורים לילדיהם, בשילוב עם מידע פסאודו-מדעי, הביאה לכך שחלק לא-מבוטל מאוכלוסיית אירופה אינו מחוסן כנגד החזרת, החצבת, האדמת ומחלות אחרות. ב- 2007 התריעה הסוכנות להגנת הבריאות על חשש ממשי להתפרצות מגיפת החצבת בבריטניה, ותחת תנאים אלו לא נראה שקיים סיכוי להכחיד את וירוס החצבת באירופה בשנים הקרובות. הצעיר בן ה- 17 שמת לאחרונה מחצבת מהווה רק את קצה הקרחון., מכיוון שאם וכאשר תפרוץ המגיפה מחדש, הילדים שלא חוסנו, שכבר הפכו למבוגרים, יהיו הקורבנות הבאים.

——

הנושא הועלה באחרונה בתוכנית בערוץ 10 שערכו אורנה בן דור ופרופ' רפי קרסו. יקי מנשנפרוינד באתר העין השביעית על התוכנית והנזק שעלול להגרם ממנה.

49 תגובות

 1. ב
  ביקשת מחקרים שמראים שאין קשר בין חיסונים לאוטיזם.
  קיבלת רשימה של מחקרים כאלה.

  אתה פשוט ילד חצוף. או טיפש. עוד לא החלטתי….

 2. לניסים:
  כבר הזכרתי כאן הרבה פעמים:
  אל תשלח אותי לקרוא אנציקלופדיות שלא קשורות לענין.
  הגישה הזאת היא גישה של מי שמעונין להתיש.
  קצר וקולע:
  עשרת אלפים קיבלו. עשרת אלפים לא קיבלו.
  מצא את ההבדלים.

 3. ב
  אני מבין שהמאמרים בשפה קשה מדי בשבילך….
  מוכח מעל כל ספק שהחיסונים שנבדקו לא גורמים לאוטיזם.
  (אתה רואה … השארתי לך מפלט … תמיד תוכל לטיעון שהחיסון נגד מחלת הצ'וקובולוקו לא נבדק).

  אני מבין שאתה מציע לא לחסן ילדים כדי לספק את ה"ספקנות" שלך? לא רק שזה לא חוקי, זה גם קצת חולני, לא?

 4. ניסים:
  הבאת מאמר רב מלל.
  זה לא שלא ניסיתי אבל פשוט התיאשתי.
  קצר וקולע :
  לא מחקר על אלף ילדים שקיבלו סוגים שונים של חיסונים בעוצמות שונות.
  אלא:
  מחקר שישווה בין עשרת אלפים אנשים בוגרים אשר בילדותם קיבלו את הזריקה לבין עשרת אלפים אנשים בוגרים אשר בילדותם לא קיבלו את הזריקה.
  היום קל מאוד לבצע מחקר סטטיסטי כזה.
  רק מחקר כזה יביא לידי ביטוי את העוצמה של הסטטיסטיקה.
  ————————————————————————-
  אם אתה מבין את זה אז אתה יכול להסביר את זה לילד בכיתה ג.
  אם אתה לא יכול לכתוב את זה על הכנף של הטנדר סימן שזה מסורבל מדי.

 5. ב
  בית המשפט קבע על סמך עדויות של מומחים. למה אתה מתווכח בלי לדעת על מה אתה מדבר????
  איזה ניסוי של 22 ילד? יש מחקרים רבי היקף על חיסונים. להבדיל ממך, בדקתי לפני שהגבתי.
  קדימה – תתחיל לקרוא, כולל ההפניות. אחרי זה תוכל להגיב יותר בחוכמה….

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1448561/
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2560683/pdf/10743282.pdf

 6. אגב:
  על פי מה שקראתי בענין שלו:
  הוא לא סבל: לא משטיון ,לא מאלצהיימר, ולא משום מחלה אחרת.
  הוא גם לא מת מהמכות שספג בבית החולים.
  לאחר כל זאת הוא פשוט חזר לבית החולים וכינס את כל תלמידיו לשיעור הדגמה.
  השיעור התבצע בנתיחת גופות.
  הוא טען שאם הוא יעשה חתך ביד שלו ויגע עם החתך במוגלה שנמצאת על הגופה אז גם הוא ימות מאותה המחלה (אלח דם,קדחת שכובת הלידה) וכך היה .
  הוא הקריב את חייו על מנת להוכיח את צדקתו.
  כך על כל פנים זכור לי שקראתי פעם באיזה ספר שסיפר את סיפור חייו.

 7. לניסים:
  א)עם כל הכבוד, קביעה של בית משפט אינה מהווה הוכחה מדעית.
  ב)בדיקה של 22 ילדים אינה מהווה ניסוי מדעי.
  בגלל:
  1)זה לא מדגם מספיק גדול.
  2)הם נבדקו לאחר שקיבלו את הזריקה. (אני מניח שזה היה זמן רב לאחר שקיבלו את הזריקה).
  לא היתה קבוצת ביקורת ולא נבדק כל התהליך לפני קבלת הזריקה בזמן קבלת הזריקה ולאחר קבלת הזריקה.
  ג)לא ברור מה נגלה אם נרד לפרטים של שאר הניסויים שבוצעו. אם הם עומדים בקריטריונים מדעיים או לא.
  ד)את הדבר הקל ביותר לביצוע והמשכנע ביותר שצריך היה לבצע לא ביצעו (על פי מה שאני יודע).
  כלומר לא ביצעו ניסוי שבו משתתפת קבוצה גדולה ואקראית של מי שקיבלו זריקה לעומת קבוצה גדולה ואקראית של מי שלא קיבלו את הזריקה.
  ה)זה המקום להזכיר את סבלו הקשה של דר זמלוויס אשר נאבק בממסד למרות שהצדק היה איתו ולמרות שהסטטיסטיקה הראתה שהצדק איתו.

 8. ב
  הקשר בין חיסונים לאוטיזם נבדק הרבה פעמים. הוכח חד-משמעית שאין קשר.
  כל הסיפור על קשר בין חיסונים לאוטיזם זה מאמר מ-98 בעיתון רפואי אנגלי, העיתון נקרא The Lancet. בסיום הפרשה נקבע "On 24 May 2010, the GMC panel found Wakefield guilty of serious professional misconduct on four counts of dishonesty and 12 involving the abuse of developmentally challenged children".

  די עם השטויות 🙂

 9. "כאשר ניקולאס צ'רלס צ'אדוויק בדק 22 ילדים אוטיסטים, כולל אלו שווייקפילד בחן בזמנו, והכריז כי במעיהם לא ניתן היה למצוא סימן לוירוס החצבת שאמור היה לגרום לדלקת המעיים."

  וזה נקרא מחקר מדעי?
  נניח שמישהו שאינו יודע דבר על צונאמי היה מגיע לשטח יום אחד לאחר הצונאמי.
  המסקנות שלו היו משהו כמו:
  לא נמצאה הסיבה.

 10. קיימת היום אוכלוסיה מספיק גדולה של אנשים שלא קיבלו את זריקת החיסון.
  אפשר לעשות מחקר סטטיסטי על אחוז האוטיסטים באוכלוסיה שלא קיבלה את זריקת החיסון
  לעומת
  אחוז האוטיסטים באוכלוסיה שקיבלה את הזריקה.
  אין ספק שמחקר כזה יכריע אחת ולתמיד את השאלה בדבר הקשר בין אוטיזם לזריקת החיסון.
  מדוע לא שומעים על מחקר כזה?
  האם הוא לא התבצע?
  האם הוא התבצע ולא פורסם?

 11. נמאס נמאס נמאס נמאס שלא מוצאים את הסיבה לאוטיזם ולא קובעים חד משמעית פה אחד שזה לא ניתן לשינוי

  מבלבלים את המוח

  נו שימצאו כבר את הסיבה

 12. מיסכן אני רציתי אז לאזור אם יכולתי בן 17 ניפתר אי אני סונאת כשה אנשים מטים וביכלל למה אנשים מטים אני איתי מוכנה לאסות הכול כדי שאנשים לא ימוטו

  🙁

 13. שלום,

  אני אבא לשני ילדים על הרצף האוטיסטי.
  לא מדען ננו , אולי ננו מדען  , שחקר קצת אופציות לטיפול באוטיזם.

  ההגדרה "הרצף אוטיסטי" או "הספקטרום האוטיסטי" אינה מקרית, אין כנראה כזאת מחלה אוטיזם
  אלא אוסף של לקויות, אשר מתבטאות בעוצמה שונה אם בכלל בכל מקרה פרטי.

  מכוון שהאבחון מתבסס על ה- DSM מתוארים רק הלקויות הפסיכיטריות, אבל כל מי שקרוב
  לנושא הבחין שזה רק פן אחד, אומנם הכי דרמטי, אבל "אי הנורמליות" מתבטאת גם בבעיות
  גופניות נוספות כמו בעיות מעיים,דלקות חוזרות באוזניים,ויסות תחושתי,אלרגיות למזון ,בעיות מטבוליות ועוד.

  כנראה בעיות מוצא שונות שיתבטאו בסופו של דבר בהתנהגות אוטיסטית, כמו בעיה מיטוכונדיאלית
  במקרה אחד או הרעלת כספית במקרה אחר.

  ההנחה המתקבלת על הדעת היא ששילוב בין פגמים גנטיים נרחבים שגורמים לרגישות ואוסף פגיעות סביבתיות שמגבירות האחת את השניה יכולות לגרום לאפקט דרמטי שיתבטא באוטיזם.

  אחת הטעויות הנפוצות היא להתיחס רק לגורם בודד כמו כספית או חיסון ולא לאפקט המצטבר.

  לדוגמא במחקר שנערך על עכברים נתן שילוב של כספית ועופרת במינון לכאורה נמוך:
  כספית במינון שגורם מוות באחוז אחד של האוכלוסיה – 1LD ועופרת במינון של 1/20 1LD
  התוצאה – מוות של כל האוכלוסיה 100LD .
  Schubert J, Rilley EJ, Tyler SA (1978) Combined effect in toxicology

  בנוסף לא אצל כולנו ישנה אותה יכולת לסילוק רעלים:

  "עיתוי החשיפה הוא גורם מכריע קריטי של הרעילות. למשל, העובר המתפתח רגיש פי 5-10 לכספית, והמוח האנושי עובר תהליכי צמיחה והבשלה עצומים בשנה הראשונה לחיים. הכספית ידועה כחומר המפריע למנגנוני הצמיחה הללו. חשיפות המתרחשות במהלך "חלונות התפתחות" קריטיים הן מזיקות ביותר.

  קיים שוני עצום בין אנשים בכושר הסבילות לכספית, וגורמים כמו מערך גנטי, גיל, מין ומצב בריאותי גם הם בעלי השפעה. בקרב בוגרים דווח על וריאציה פי 78 ובקרב תינוקות וריאציה זו עשויה להגיע עד לפי 10,000. מטבוליזם וסילוק רעלים יכולים אף הן להשתנות במידה רבה. במחקרים שנערכו על בעלי חיים, לא נראתה הפרשת רעלים בקרב ילודים, אלא לאחר גמילה מחלב, ומשטר אכילה המבוסס על חלב הגביר את ספיגת המתכות במעיים. ייצור מיצי מרה בכמות הולמת נחוץ אף הוא לשם הפרשת הרעלים, ובד"כ אינם נמצאים בכמות מספקת בקרב תינוקות. גם הפלורה במעיים (חיידקים טובים) ממלאת תפקיד בפירוק הכספית לשם הפרשתה, לכן כתוצאה משימוש באנטיביוטיקה תופחת מידת הפרשת הכספית. מתח ומחלות ידועים כגורמים לירידה ברמות גלוטתיון, שיביאו לירידה בהפרשת הכספית."

  המחקר הבא מראה קורולציה בין בין כמות הכספית שסולקה בשיער של תינוקות נורמליים לבין הכמות שנחשפו אליה במהלך ההריון (סתימות אמלגם וצריכת דגים אצל האם) ובעקבות החיסונים.
  לעומת זאת אצל ילדים אוטיסטיים , ככל שהתסמינים חמורים יותר נצפתה כמות נמוכה יותר של כספית בשיער.

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12933322?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DiscoveryPanel.Pubmed_Discovery_RA&linkpos=4&log$=relatedarticles&logdbfrom=pubmed

  במחקר הבא הראו שיש יותר הצטברות של כספית בגוף של ילדים אוטיסטים :

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17497416?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DiscoveryPanel.Pubmed_Discovery_RA&linkpos=2&log$=relatedarticles&logdbfrom=pubmed

  חיפוש ב PubMed אחר הצירוף Autism + Detoxification יוביל למחקרים דומים

  כספית גם פוגעת באנזים DPP IV שאחד מהתפקידים שלו הוא פרוק נכון של חלבונים כמו חלבון חלב – קזאין וגלוטן, ללא אנזים זה החלבונים הללו מתפרקים לפפטידים קזומורפין וגלוטומורפין בהתאמה.
  הסיומת מורפין לא מיקרית פפטידים אלו נקראים גם אופייודים – דמויי מורפיום או אקסומורפינים ופועלים כמו סם על המוח, כשהם מתחרים עם ההורמון הטבעי אנדומורפין.
  במקרה של דלקות מעיים כרוניות או פלורה לא מאוזנת במעיים יכול להיווצר מצב של "מעי דליף"
  ואותם פפטידים יכולים להגיע למוח.
  בדיקות מראות באמת רמות גבוהות של נוגדני IgG לאותם חלבונים ומזונות (מנסיון אישי)

  בעיות במערכת החיסונית , מחקרים רבים מראים תפקוד לא תקין של המערכת החיסונית ,לרבות ממצאים שמראים תהליך דלקתי במוח ,אולי עקב אותם פפטידים.
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19157572?ordinalpos=4&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum

  מכל אלא אפשר לבנות הסבר שבו ה MMR הוא רק חלק מאותו כדור שלג מתגלגל שבסופו נגרם האוטיזם

  – גנים בעייתים
  – סילוק רעלים פגוע
  – מערכת חיסונית בעייתית
  – חיסונים שמכילים כספית,אלומיניום,פומרלין ,שפוגעים במערכות הנ"ל
  – החיסונים מכילים לפעמים אורגניזמים מוחלשים שמאתגרים מערכת חיסונית
  – חשיפה סביבתית לרעלים כמו חומרי הדברה PCB וכו

  אחרי שנה שבה המערכת החיסונית פגועה עוד יותר (בתת פעילות או בפעילות יתר אוטואימיונית) וירוס
  החצבת המוחלש של ה MMR לא יחוסל ואפילו לא יזוהה ע"י נוגדני ה IgG ויגרום לתגובה אוטואימיונית במעיים ובמוח (ע"י תאי 1TH ) .

  תגובה דומה יכולה להיגרם ע"י תגובה לחיידק הסטרפטוקוק שבה מערכת החיסון פוגעת בחלבון במוח שדומה
  לחלבון לחיידק group A beta-hemolytic streptococci -GABHS.

  מידע נוסף בעברית
  בפרום תפוז "אוטיזם גישה ביו רפואית":
  http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ForumPage.aspx?ForumId=1248

  אתר אלו"ט (נוקט בגישה זהירה לנושא ובצדק):
  http://www.alut.org.il/template/default.asp?PageId=135&catId=15&parentId=131&maincat=

  הרצאות וידאו מדעיות של הארגון ARI :
  הזהרה חמורה– ארגון זה כולל מדענים ורופאים שחושבים שוויקפילד אינו שרלטן או אידיוט 
  ושאוטיזם ניתן לטיפול.

  http://www.autism.com/danwebcast/video-list.asp?showsession=Science&conference=SanDiego

 14. שלום נירית,

  הייתי מנסה את הקישורים הבאים:

  קביעת בית-המשפט העליון באמריקה, מלפני חודש, שחיסונים לא גרמו לאוטיזם.
  http://www.webmd.com/brain/autism/news/20090212/vaccine-court-rejects-autism-claims

  המרכזים למניעת ושליטה במחלות.
  http://www.cdc.gov/vaccinesafety/basic/parents.htm

  מאמר מצוין של ד"ר אופיט – מומחה עולמי לחיסונים.
  http://www.immunize.org/catg.d/p2065.htm

  בברכת שבוע מעניין ומוצלח,

  רועי.

 15. רועי שלום,
  קראתי את הכתבה שלך בעיון, ומעבר לריכוז, העיבוד והפלט של תמצית הנושא שנעשו בצורה מקצועית ביותר הכתבה, מעניינת ומסכמת טוב את הנושא כולו.
  מאחר והנושא חם ביותר בשנים האחרונות הלינק לכתבה שלך משמש לי היטב בכל הדיונים בנושא בפורומים השונים ברשת.
  האם ידוע לך על כתבה מקבילה / דומה באנגלית? הייתי רוצה להשתמש בה בדיונים ברשת באנגלית.

  בברכה,
  נירית
  [email protected]

 16. שלום לכולם,
  רציתי להמליץ על אתר חדש שעלה לאוויר שמיועד לאנשים עפ צרכים מיוחדים ובני משפחותיהם. ניתן למצוא שם הרבה מידע חשוב ועדכני.

 17. יש סיכון מסויים אבל הוא אפסי ואף פעם אי אפשר לדעת אם הסיכון לא יפול על ילדך, זה פשוט הימור לחסן וגם הימור לא לחסן.איזה הימור יותר מסוכן שכל אחד יחליט בעצמו.

 18. איך משנים DNA עם לייזר? אתה קורא מה אתה כותב? לייזר היא קרן אנרגיה מרוכזת, אתה יכול לחתוך איתה ולרתך איתה, אבל שינויים ברמת גרעין התא מתבצעים בעזרת ביוכימיה ולא בריתוך וחיתוך של חום. בכל מקרה מומלץ לביוכימאים לחבוש מסכת רתכים לפני ריתוך DNA. אפשר אולי לעשות מודולציית DNA עם רתכת חמצן?

 19. שחר:
  ביחס לתגובתך על האוטיזם ששוחררה רק לאחרונה:
  יש חולה ויש בריא.
  אלו מילים שהומצאו כרדי לבטא דברים מסוימים ולא הוסמכת להוציאן מן השפה העברית.
  עם זאת, אני מסכים עם מה שאני חושב שאתה מנסה לומר למרות שלדעתי לא בחרת במילים הנכונות.
  גם בעיני אין ערכו של אדם נגזר מרמת בריאותו.
  זה לא אומר שאין בריאות וחולי. זה רק אומר שאלה אינם קריטריון בקביעת ערכו של אדם.
  אם לא נכיר בקיומה של מחלה לא נוכל גם לטפל בה ואני בטוח שגם אתה אינך רוצה בכך.

 20. שחר:
  עצתך מעניינת.
  אחשוב עליה ביום בו אחשוב שאני יודע הכל.
  בינתיים אני חוקר בגלל שאני יודע שאינני יודע הכל.

  עדיין לא ענית לי כיצד ניתן, לדעתך, להשקיע משאבים בטכנולוגיה שטרם נתגלתה.

 21. זכותך להחזיק בדעתך.
  רק דע זאת –
  ביום שאתה משוכנע שאתה יודע הכל – זה הזמן לחקור עוד.

  אני מקווה שדבריי יתנו השראה למחקרים עתידיים שיסבירו בצורה מדעית יותר את האפשרויות העצומות של המח האנושי.

 22. שחר:
  אני חוזר ואומר.
  לא ברור לי כיצד זה אינך יודע שנושא הפלאצבו נחקר מזה זמן רב (למעשה די ברור לי שאתה דווקא יודע שהוא נחקר ואתה שואב אל "הצעות המחקר" שלך מתוך המחקר שכבר התבצע ומתבצע).
  אתה מציע להפנות משאבים למודולציה של הדי אן אי ואחר כך אתה אומר שזה משהו שעוד לא גילו ושיגלו את זה רק אחרי "השלמה אמיתית" של מיפוי הגנום (מהי "השלמה אמיתית" ובמה המיפוי שכבר נעשה אינו שלם?).
  אולי תסביר לנו איך מפנים משאבים למשהו שטרם נתגלה?

  שחר – לדעתי אתה סתם מתחזה ואפילו אינך עושה זאת בכישרון.

 23. קים פיק – איש הגשם האמיתי!
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%99%D7%9D_%D7%
  A4%D7%99%D7%A7

  דניאל טאמט – גאון אוטיסט

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%A0%D7%99%D7%90%D7%9C_%D7%98%D7%90%D7%9E%D7%98

  איני מנסה להגיד שכל האוטיסטים הם גאונים אלא להראות דוגמאות בהן האוטיטם הוא יתרון. (אולי לא למשפחה שצריכה לגדל, לטפל )

  בכל מקרה, אין טוב ורע, חולה או בריא ובטח שלא אנחנו נקבע. בכל יתרון יש חסרון ולהפך.

 24. עם כל הכבוד לרפואת הניו אייג', הם משתמשים בעקרונות שאינם יודעים כיצד עובדים, אך יודעים שהם עובדים.
  גם רופאים מקובלים משתמשים בפלצבו למחקר ואף ולריפוי.
  הקהילה המדעית צריכה לחקור את אופן הפעולה של הדבר לעומק בשביל לנצל זאת ברפואה המודרנית וליצור אפילקציה לשאר ה"עמחה".

  לאפקט הפלצבו יש השלכה אדירה לגבי האופן בו הגוף מרפא את עצמו ולאופן בה המערכת החיסונית נדבקת או לא בוירוסים.

  מודלוציה של די אן אי זה עקרון שיתממש לאחר השלמה אמיתית של מיפוי הגנום והבנה נוספת לגבי סליל הדי אן אי ומה עובר בסליל זה. מדובר בעצם בשינוי הדי אן איי על ידי לייזר לצרכים רפואיים גם לאחר שהאדם כבר נולד. עקרון ריפוי ולא של שיבוט או סינטזה של אדם מתקדם יותר.

  לאחר מיפוי מערכת השרירים, כלי הדם, העצבים, הרקמות וכו…ניתן היום למפות את הגוף האנרגטי גם כן. זרימת האנרגיה ומרכזיה.

  כל זה קשור משום שהכתבה עוסקת גם בחיסונים שעל פי דעתי יעלמו מהעולם ברגע שתחל המהפכה הבאה ברפואה.

 25. ושוב, שחר:
  מהי "מודולציה של ה די אן אי" וכיצד משתמשים בה להעברת משאבים בחקר הרפואה?
  מה הקשר של קשקוש זה לכאן?
  כיצד זה אינך יודע שאפקט הפלצבו אכן נחקר ונמצא כמנגנון הפעולה העיקרי של כל רפואת העידן החדש?

 26. שחר:
  אתה מקשקש.
  ללא טיפול מיוחד האוטיסטים היו פשוט מתים.
  אתה יכול לומר אותו דבר על מונגולואידים ועל פסיכופאתים.
  הדיבורים שלך על סטיבן הוקינג הם חסרי כל בסיס ואינם מתיישבים עם העובדה שמדענים רבים בקליבר גבוה משלו לא סבלו משום מחלה (ואגב – אין לו הפרעה מוחית).

 27. ביליתי מספר רב של פעמים עם חבר'ה אוטיסטים, בפעילויות חברתיות בבית הספר שלהם או בחוגים שאחרי.

  התפקוד הכללי שאתה קורא לו לקוי הוא מה שגורם להם להיות שונים ממך ושאר האדם.
  השיעור שהם עוברים בתקופת חיים מכין אותם להבין את המסר שלהם בעצמם ולהעביר אותו לסובבים אותם.
  התובנות הגבוהות המולדות שלהם באות בחשבון על מערכות אחרות שבני האדם מגדירים כנורמלים.

  סטיבן הוקינג, ללא ההפרעה המוחית שלו, לא היה מגיע לתאוריה המורכבת שלו.

  על "איש הגשם" שמעת??

  בקיצור, ההגדרות השטחיות של אנשים נבובים יוצרות ניכור בין בני אדם במקום צמיחה.

 28. אגב – שחר:
  מהי "מודולציה של ה די אן אי" וכיצד משתמשים בה להעברת משאבים בחקר הרפואה?
  מה הקשר של קשקוש זה לכאן?
  כיצד זה אינך יודע שאפקט הפלצבו אכן נחקר ונמצא כמנגנון הפעולה העיקרי של כל רפואת העידן החדש?

 29. שחר:
  אני מניח שמעולם לא ראית אוטיסט.
  קבלת האחר היא בדרך כלל אחד הדברים שהם יותר מתקשים בו.
  הם מתקשים בתפקוד באופן כללי (ביחס לשאר בני האדם) וקשיים מולדים בתפקוד הם מחלה – בין אם תכיר בכך ובין אם לא.

 30. אוטיזם זו לא מחלה אלה ברכה.
  לכל אחד פה יש מה ללמוד מהמסר של האוטיסטים לעולם – הבנה,קבלה וסובלנות.

  לגבי החיסונים – עם הזמן יתבדו תומכי המדיקציה.
  יש להעביר משאבים בחקר רפואה ע"י מודולוציה של הדי אן אי.

  כמו כן יש לחקור לעומק את אפקט ה"פלצבו" והשלכותיו על תפקוד המוח, הגוף והמערכת החיסונית.

  בהצלחה!

 31. תודה על הקישורים. הכוונה במאמר הנוכחי היא לשכיחות האוטיזם המאותר בגילאי שנה עד שנתיים, וכפי שניתן לראות בקישור שצירף 'נקודה', בגיל זה מתגלים פחות מאחוז אחד מכלל האוטיסטים.
  כך שלסיכום, אין בין הדברים סתירה.

 32. הנתונים מתייחסים, כמובן, לכלל אנשי ספקטרום האוטיזם, בכל דרגות הקשיים והיכולות:
  הנתונים של ה-NAS:
  http://www.autism.org.uk/nas/jsp/polopoly.jsp?a=3527&d=235
  (פיסקה לפני אחרונה: "שעור מוערך בממלכה המאוחדת").
  הנתונים של הבי.בי.סי:
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7841808.stm
  (פיסקה שלישית "116 מתוך 10,000" . כלומר: יותר מ-1% מהאוכלוסיה).
  הנתונים של עתון הגרדיאן:
  http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/besttreatments/autism-how-common
  (4 עד 6 מתוך 1,000. כלומר: לפחות אחד מכל 250).

 33. דובר אס"י:
  רועי לא טען שסימני אוטיזם מתגלים אצל ילד אחד מתוך 2000 בבריטניה.
  הוא טען שסימנים כאלה מתגלים אצל אחד מכל 2000 בני שנה עד שנתיים.
  ייתכן שסימנים כאלה מתגלים אצל ילדים נוספים בגילים אחרים.
  אינני מכיר את העובדות – אני רק מנסה להבהיר את הכתוב.

 34. שלום רב,

  בכתיבה הסתמכתי על עדותו של פרופסור פאול אופיט, רופא ילדים ומומחה בינלאומי לחיסונים, שהשתתף כבר בכתיבתם של ספרים רבים הקשורים לחיסונים. בין היתר הוא גם כתב ספר שלם על תופעת האוטיזם והקשר בינה לבין החיסונים, ופרסם סקירה מעמיקה לאחרונה בכתב העת המדעי Vaccines. בסקירה מדווח אופיט ששכיחות מקרי האוטיזם באנגליה בשנת 1998 עמדה על ילד אחד מתוך אלפיים, בהסתמך על מחקר של צ'ן ודסטפנו, שפורסם ב- 1998 בכתב העת The Lancet.

  ייתכן שהבעיה היא בהגדרתם של 'סימני אוטיזם', או שה- NAS והטיימס מתייחסים לנתונים של השנה האחרונה (למרות שלא נשמע סביר שמספר האוטיסטים בבריטניה קפץ פי עשרים תוך עשר שנים). אם תוכל לפרסם כאן את הקישורים המדויקים והאסמכתאות לדבריך, נצא כולנו נשכרים.

  תודה על התגובה,

  רועי.

 35. רועי צזנה טוען שסימני אוטיזם מתגלים אצל אחד מכל אלפיים ילדים בבריטניה.
  לעומתו, האגודה האוטיסטית הבריטית (NAS) טוענת שסימני אוטיזם מתגלים אצל אחד מכל מאה ילדים בבריטניה.
  המרכז לחקר האוטיזם בקיימברידג' טוען אף הוא שסימני אוטיזם מתגלים אצל אחד מכל מאה ילדים בבריטניה.
  עתון הטיימס טוען אף הוא שסימני אוטיזם מתגלים אצל אחד מכל מאה ילדים בבריטניה.

 36. מחקר מראה שהורים שצופים קבוע בערוצי הבידור המסחריים (לדוגמה ערוץ 2 ו10) הם בעלי סיכויים גבוהים יותר לגדל ילדים מפגרים.

 37. אותם פרזיטים שלא מחוסנים נהנים מהעובדה שאחרים מחוסנים ולכן המחלה לא יכולה להתפשט.

 38. דילול טבעי של האוכלוסיה ע"י מחלות טבעיות הקימות
  הוא טוב מעוד לעולם בו אנו חיים , ולהמשך הקיום של המין האנושי
  ושאר מגוון המינים הקיימים בעולם
  האדם מתרבה ומתפשט בעולם כמו וירוס, והורס אותו במהירות מסחררת.

  אילו כול החיסונים הללו לא היו קיימים מעולם
  העולם שלנו היה מקום הרבה יותר טוב לחיות בו
  ללא התחממת האקלים , ללא השמדת מגוון המינים שנעלם ועוד….
  ובני האדם היו הרבה יותר חסינים טבעית למחלות אלו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן