סיקור מקיף

אורנוס – אורון: ממצאים מהשנים האחרונות

מאז שוויג'ר 2 חלפה ליד אורנוס ב-1986 לא שוגרה אליו שום חללית. לפיכך כל התצפיות והמחקרים של כוכב לכת זה נעשו ונעשים באמצעות תצפיות טלסקופיות מכדור הארץ ומטלסקופ החלל האבל

הירח אריאל (בלבן) וצילו (הנקודה השחורה) על רקע כוכב הלכת אורנוס. צילום: טלסקופ החלל האבל
הירח אריאל (בלבן) וצילו (הנקודה השחורה) על רקע כוכב הלכת אורנוס. צילום: טלסקופ החלל האבל

מאז שוויג'ר 2 חלפה ליד אורנוס ב-1986 לא שוגרה אליו שום חללית. לפיכך כל התצפיות והמחקרים של כוכב לכת זה נעשו ונעשים באמצעות תצפיות טלסקופיות מכדור הארץ ומטלסקופ החלל האבל. קיים הבדל משמעותי בין תצפיות טלסקופיות לבין אלה הנעשות מחללית המקיפה כוכב לכת או נוחתת על פניו. לכן כל המחקרים של אורנוס הם בבחינת הצצה ואפילו פחות מכך. השיפור שנעשה בשנים האחרונות בציוד הטלסקופי מאפשר להבחין בפרטים נוספים, ביחס למה שהיה ידוע קודם לכן. במאמר זה נציג פרטים אלה.

כאשר טלסקופ החלל האבל הופנה לעבר אורנוס בנובמבר 2011 הובחנו עליו שני זוהרי קוטב בצד היום שלו (1). אין לשכוח שבגלל זווית הנטייה שלו, אורנוס מתגלגל על מישור תנועתו סביב השמש ולפיכך היממה שלו היא גם השנה שלו. כיון שאין שום אפשרות לדעת מה קורה מבחינת הזוהר בקוטב השני שלו, הקטבים שלו כל אחד בזמנו מופנים לעבר השמש ונראה שיש לכך איזה שהוא קשר מבחינת האינטראקציה בין רוח השמש לקטבים. אין לשכוח שכל קוטב במשך חצי שנת אורנוס, 75 שנים ארציות, אם בצורה חלקית ואם בצורה מלאה מופנה לעבר השמש. לשם המחשה צד הירח המופנה תמיד לעבר כדור הארץ מגלה את פניו. אלה נחשפים אט אט עם החשיפה שלהם לאור השמש. משכו של הזוהר של אורנוס לפחות על פי התצפיות שנעשו עד כה הוא דקות ספורות. נמצאו הבדלים בזוהר בין התצפיות הטלסקופיות לבין אלה שנעשו על ידי וויג'ר 2 (2).

בתצפית שעשתה על ידי הטלסקופ ג'מיני נראה כתם בהיר באטמוספירה של אורנוס. ההערכה היא שמדובר בהתפרצות של קרח מתאן, גבוה באטמוספירה(3). אם אכן מדובר במתאן, מה גרם להתפרצות זו? האם ישנן התפרצויות מתאן נוספות באטמוספירה ובאיזה תדירות? מה מקור המתאן? האם קיים אפיון מובהק לכל התפרצויות המתאן במשך כל היממה של אורנוס, או שמא קיין הבדל בין צד היום לצד הלילה? תשובות עדיין אין.

בצילומי אינפרה אדום שנעשו על ידי מצפה הכוכבים Keck צולמו סערות. חלק מהסערות מקובעות באותם קווי רוחב ומתרחשת שם פעילות רבה. סערות אחרות נעות לעבר קו המשווה וחלות בהן שינויים מבחינת גודל וצורה. נמצאה רצועת סערות דרומית לקו המשווה ונחיל של תצורות קונבקטיות ( convective feathers ) בקוטב הצפוני שלא נראו בקוטב הדרומי. על פי אחת ההשערות מתאן נדחף צפונה על ידי רצועה מובילה באטמוספירה לכיוון הקוטב, שם היא מורמת כלפי מעלה ויוצרת תבניות קונבקטיות (4).

מאז יום השוויון של אורנוס ב-2007 הקוטב הצפוני החל להיכנס אט אט לתוך שדה הראיה של התצפיות הטלסקופיות והקוטב הדרומי לא נראה יותר. בתצפיות שנעשו מספר שנים קודם לכן הבחינו בכתם בהיר המצוי מתחת לאובך של הקוטב והוא דומה לקרחון שניתק ממדף הקרח ומסיבה זו קיבל את השם Berg . הוא נראה מתחת לאובך של הקוטב. מאז שנת 2000 הבחינו בתנודות שלו במרחב שבין קווי הרוחב 36 – 32 דרום. סביר להניח שהוא היה קיים ב-1985 כאשר וויג'ר 2 חלפה ליד אורנוס. ב-2004 הוא היה בהיר יותר. ב-2005 הוא החל לנוע לעבר קו המשווה והפך לסערה רבת עוצמה. ב-2009 כאשר היה מרחקה מקו המשווה מספר מעלות היא התפוגגה. הסערה שנצפתה ב-5-6.8.2014 היתה בהירה יותר מה – Berg. בצורתה הא דומה לקודמתה והיא קשורה כנראה למערבולת עמוק באטמוספירה. בתצפיות באינפרה אדום החוקרים הגיעו למסקנה שהסערה תגיע לגובה רב יותר (5).

בתצפית שנעשתה ב-5-6.8.2014 התגלו 8 סערות גדולות בחצי הכדור הצפוני. הסערה הבהירה ביותר היא זו שנתגלתה באורך גל של 1.6 מיקרון, אורך גל המאפשר צפייה בעננים שמתחת לטרופוספירה, מקומות בהם הלחץ האטמוספרי הוא 500 – 300 מיליבר. מתחת לקצה העליון של שכבת ענן קרח מתאן – אמוניה, נמצא כתם בהיר. הצבעים והתצורה של ענן המתאן – אמוניה מעלים את האפשרות שהוא קשור כנראה למערבולת המצויה עמוק באטמוספירה בדומה לשני עננים גדולים שנראו בקו המשווה. תצפית שנעשתה מהטלסקופ האבל הראתה עננים המשתרעים לאורך 9000 ק"מ. תצפית שנעשתה מאוחר יותר הראתה שהסערה הגדולה עדיין פעילה, אך תצורתה קטנה ועוצמתה נחלשה (6).

מקורות
1. Andrew Fazkes – " Uranus auroras science space Huble" 13.4.2012
http://news.nationalgeographic.com/2012/04/120413-uranus-auroras-science-space-huble/
2. "Uranus auroras glimpsed from Earth" 18.4.2012
http://www.spacedaily.com/reports/Uranus-Auroras-Glimpsed-From_Earth_999. html
3. Thompson M. – "There's a mysterious spot on Uranus" 28.11.2011
http://news.discovery.com/space/uranus-mystery-bright- patch-amateur-astronomers-111028.htm #lmkcogn=rssnws1
4. "Keck observation bring weather of Uranus into sharp focus" 18.10.2012
http://www.spacedaily.com/reports/Keck_Observation_Bring_Weather_Of_Uranus _Into_ Sharp_ Focus_999. html
5. "Cosmic matters: Stormy weather on Uranus" 6.8.2014
http://www.keckobservatory.org/recent/entry/cosmic_matters_stormy_weather_on_uranus?utm_source=keck+nation&utm_campaign=3f6c6e
6. "Astronomers watching extreme storms on Uranus" 13.11.2014
http://www.spacedaily.com/reports/Amatuer_Professional_Alike_Thrilled_By_ Extreme_ Storms_ On _Uranus_999.html

2 תגובות

  1. לא מספיק. תודה שהשתמשתם בשני השמות.
    שמות חדשים מוטמעים לאט לאט.

    אין צורך למהר. איני מבין גם מדוע הכתיבה של השם הלועזי הציקה עד כדי כך בשביל תגובה, אבל ניחא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן