רואים רחוק, רואים שקוף

כשהמציאו את הגלולה המצלמת, לא חשבו שיום אחד ישדרו באמצעותה אל אולם מלא רופאים. כנס העוסק באנדוסקופיה פולשנית התקיים בשבוע שעבר ברמב"ם ובמהלכו הוצגו כל החידושים שמאפשרים לרופאים להיכנס עוד יותר לעומקם של דברים


צילום ניתוח אנדוסקופי במצלמה זעירה בכנס שנערך ברמבם, אפריל 2011
צילום ניתוח אנדוסקופי במצלמה זעירה בכנס שנערך ברמבם, אפריל 2011

הודעה של ביה"ח רמבם

לפני כמה שנים הובילה הגלולה המצלמת מהפכה אנדוסקופית כשהיא אפשרה לרפואה להגיע למקומות שלא היה ניתן לבדוק אותם קודם לכן. כמה שנים לאחר מכן, ממשיכה הרפואה לכבוש עוד ועוד יעדים ולהרחיב את דרכי הגישה אל מעמקי הגוף.

כנס בתחום אנדוסקופיה פולשנית, בהשתתפותם של מומחים בעלי שם מהארץ ומאירופה, התקיים בשבוע שעבר ברמב"ם. במהלך הכנס, שנמשך יומיים, הרצו המומחים השונים והציגו שיטות טיפול חדשות, כשהרצאותיהם מלוות בשידורים חיים, מתוך גופם של החולים ששהו באותו הזמן בחדרי הטיפולים שבמכון הרנטגן ברמב"ם. במהלך הכנס, בוצעו לראשונה בישראל, שתי פרוצדורות רפואיות חדשות, שהציגו את ההתפתחויות האחרונות בתחום האנדוסקופיה הפולשנית.

אחת הטכניקות החדשות, היא שימוש בסיב אופטי בגודל של מ"מ ספורים, המאפשר גישה לקיבה ולמעי (דרך אנדוסקופ רגיל), אך גם לדרכי המרה ואל הלבלב, אזורים שהגישה אליהם היא די מוגבלת. בשיטה זו ניתן לראות את התאים בהגדלה של עד פי 1,000. פיתוח זה מתגבר על מגבלותיהם של מכשירים דומים הקיימים בשוק, אשר מאפשרים גישה עד לאזור הקיבה בלבד.

טיפול חדש נוסף שהוצג בכנס התמקד בטיפול בריפלוקס (החזר קיבתי ושטי). בחולים הללו סוגר הושט התחתון אינו מתפקד באופן מלא ובשל כך מתאפשר מעבר של תכולת הקיבה, באופן חלקי או מלא, בחזרה אל הושט. הטיפול הרווח במחלה מתמקד בעיקר בתרופת ושינוי בתזונה ובאורחות החיים. לעיתים נוהגים לתקן את השסתום באמצעות ניתוח לפרוסקופי (מונחה מצלמה, דרך חתכים קטנים). בכנס ברמב"ם בוצע ניתוח אנדוסקופי לטיפול בבעיה, כלומר הכנסת האנדוסקופ עד אל השסתום וביצוע התיקון מתוך גוף החולה.

טיפול נוסף שהוצג בכנס הוא ניתוח אנדוסקופי של דיברטיקול ע"ש זנקר
(Zenker Diverticule). מדובר ב"כיס" שמתפתח בחלק העליון של הוושט, בעיקר אצל אנשים מבוגרים, וגורם לקושי בבליעה, לשיעול ולריח רע מהפה, עקב הצטברות של אוכל בתוכו. מאחר ואין טיפול תרופתי לבעיה, נהוג לבצע לרוב ניתוח המבוצע ע"י כירורג חזה או רופא א.א.ג, פעולה גדולה ומורכבת. השיטה האנדוסקופית, נחשבת לאלגנטית וקלה יותר. במקביל לכנס, בוצע הניתוח האנדוסקופי בשני חולים, בפחות מחצי שעה!. בתוך ימים ספורים ניכרו תוצאות הניתוחים שהסתיימו בהצלחה.

מאז שנת 1988, מתכנסים ברמב"ם, רופאים רבים מהארץ ומחו"ל, מומחים בתחום, בכדי לדון ולחלוק את החידושים הטיפוליים, הגישות החדשות ולתרום מניסיונם. לדבריו של ד"ר אלן סויסה, מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה פולשנית ברמב"ם, וממארגני הכנס, מאז שהתחילה המסורת ברמב"ם, עברה הרפואה כברת דרך: "החידושים מאפשרים לנו לשפר את הטיפול בחולים ולהגיע למקומות שהיו בעבר חידה. אני מסוקרן לראות לאן עוד נוכל להגיע".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן