סיקור מקיף

יזמים הזמינו חללית סויוז שתטיס שני תיירי חלל בו זמנית ב-2005

מחלקת התיירים לחלל שוב נפתחת, והפעם מדובר בחללית סויוז שתמריא לתחנת החלל הבינלאומית בשנת 2005 ועליה שני תיירי חלל בו זמנית

זריחה מעל האטמוספירה. איור: shutterstock
זריחה מעל האטמוספירה. איור: shutterstock

אבי בליזובסקי

מחלקת התיירים לחלל שוב נפתחת, והפעם מדובר בחללית סויוז שתמריא לתחנת החלל הבינלאומית בשנת 2005 ועליה שני תיירי חלל בו זמנית.

השבוע נחתם הסכם בין חברת ספייס אדוונצ'רס, חברת תיירות אתגרית מארה"ב לבין חברת RSC אנרגיה הרוסית וסוכנות החלל ה רוסית רוסוביאקוסמוס.
אריק אנדרסון, נשיא ומנכ"ל ספייס אדוונצ'רס שמושבה בארלינגטון, וירג'יניה, חשף את פרטי המסע לפיהם קוסמונאוט רוסי מקצועי יטיס חללית סויוז ושני המושבים האחרים יהיו פתוחים ללקוחות משלמים.
"אנו מבשרים על שובה של תיירות תחנת החלל" אמר אנדרסון. "חשוב שנחזור למסלול עם תיירות החלל". אמר.
לחללית הסויוז, שתיקרא ספייס אודוונצ'ר 1 (SA-1), ימכרו כרטיסים במחיר 20 מיליון דולר למושב. המדובר בדגם TMA – הדגם האחרון של קו הסויוז הותיק.
בפעם הראשונה ישוגרו לחלל שני תיירים משלמים בעת ובעונה אחת. "יהיה לכך עניין, למשל אב ובן, או חתן וכלה.

תאריך היעד הוא תחילת 2005. ספייס אדוונצ'רס ניהלה מו"מ עם רשויות החלל הרוסיות במהלך החודשים האחרונים כדי לסגור את פרטי החוזה.

שני הנוסעים בטיסה הראשונה שתיועד אך ורק לתיירים ותהיה מחוץ ללוח הזמנים הרגיל של תחנת החלל, יצטרכו להתאמן במשך חודשים אחדים ברוסיה. מסע טיפוסי יימשך עשרה ימים מתוכם התיירים ישהו ששה עד עשרה ימים על סיפון תחנת החלל.
המיליונר דניס טיטו, שהפך להיות תייר החלל הראשון באפריל 2001, אמר כי הוא מאמין כי משימת ספייס אדוונצ'ר היא המשך הגיוני של תיירות החלל, שתוביל למערכת טיסות הניתנת למימון גם ללא מיליונרים.
באירוע השתתף באמצעות לווין, גם תייר החלל השני, הדרום אפריקני מארק שאתלוורת'.

סוכנות החלל הרוסית תצטרך כעת להעביר את ההצעה לנאס"א ולשאר השותפות בתחנת החלל. כך מסרה דוברת נאס"א דברה ראן. לדבריה, החברה יידעה את נאס"א על המו"מ עם הרוסים אודות הצעה לטיסה מסחרית, אך היא עדיין מצפה לשמוע זאת מן הרוסים.
בכל אופן, בנאס"א לא מצפים שהרוסים יבקשו לבצע טיסה מסחרית לתחנת החלל כל עוד צי המעבורות מקורקע וחלליות הסויוז משמשות הקשר היחיד לתחנה.
אנדרסון מסר כי השותפות לתחנת החלל הסכימו על התנאים שיידרשו מהנוסעים האזרחיים. הנוסעים של ספייס אדוונצ'רס יבחרו לפי הקריטריונים הללו, וכן לפי האפשרות שלהם לממן את הטיסה. ברגע שתהליך המיון יושלם יוכלו שותפי תחנת החלל לבחון את התהליך ולהטיל וטו על ההחלטה.

 

ירח דבש בחלל – תריסר מועמדים ינסו להגיע בטיסה פרטית לחלל

צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות, אמר האסטרונאוט ניל ארמסטרונג כשהניח לראשונה כף רגל אנושית על הקרקע המאובקת של הירח ב-20 ביולי .1969 מאז אותו רגע מתקדמת האנושות בעיקר בצעדים קטנים בכל הקשור לחלל, ולפעמים גם בצעדים טרגיים לאחור, כמו אסון ההתרסקות של המעבורת קולומביה על צוותה.

בעוד העולם מגלה בתדהמה עוד ועוד פרטים על הכשל המקצועי שקדם להתרסקות הקולומביה, עומדת חברה פרטית אמריקנית, עם סוכנות החלל הרוסית ראס"א, לעשות לדבריה עוד "צעד חשוב" בתולדות מסעי החלל. הפעם מדובר בטיסה במימון פרטי, שכל יעדה הוא שיגור תיירים לתחנת החלל הבינלאומית שמקימות ומפעילות יחד ארצות-הברית ורוסיה.

נכון, היו כבר שניים שטסו – חלוץ תיירי החלל, איש העסקים האמריקני דניס טיטו, שהמריא ושב בשנת ,2001 ואיש העסקים הדרום אפריקני מארק שאטלוורת', שעשה את הדרך בשנת .2002 גם הם עשו זאת באמצעות כלי שיגור רוסיים, שאפשרו להם להתבונן על כדור הארץ מנקודת מבטם של המלאכים ולהתארח בתחנת החלל הבינלאומית, תמורת סכום של 20 מיליון דולר לכל נוסע.

החידוש הפעם, הסביר במסיבת עיתונאים אריק אנדרסון, מנכ"ל חברת ספייס אדוונצ'רס (הרפתקאות בחלל), המארגנת ויוזמת את הטיסה, הוא שאין מדובר בתייר המצטרף כטרמפיסט לטיסה שתוכננה למטרות אחרות, אלא לשיגור מיוחד שנרכש כדי להוביל את צמד התיירים לחלל. אם תרצו, זו טיסת השכר הראשונה שתצא מחוץ לאטמוספירה. וכדרכן של טיסות שכר, המועד להמראה הוא משוער בלבד – מתישהו בראשית שנת .2005

גם הפעם נדרשים התיירים המיועדים לקיבה חזקה ולארנק גדוש. את חוסן המעיים יידרשו לבחון לא רק בבדיקות רפואיות, אלא גם באימוני חלל שיעברו לפני הטיסה במרכז ההדרכה הרוסי "סטאר סיטי" שליד מוסקבה. במקביל יצטרכו לשלוף את הארנק, להשאיר 20 מיליון דולר לכל נוסע, בטרם יוטסו לבסיס השיגור הרוסי בבייקנור שבקזחסטן, משם ישוגרו לחלל. המסע כולו יימשך שמונה עד עשרה ימים, מהם שישה ימי שהייה במוטל החללי, תחנת החלל המשותפת.

השותפה בניהול התחנה במרומים, סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, הפגינה בעבר יחס צונן עד עוין כלפי האורחים שהגיעו לחלל בסיוע רוסי. לפני טיסתו של תייר החלל הראשון, לא הותר לדניס טיטו להיכנס למתקנים של נאס"א על הקרקע, כדי להתכונן לטיסה. בשנה שעברה השתפר קצת יחסה של וושינגטון לגיחות חלל של מיליונרים, אך ליתר ביטחון פרסמה נאס"א הנחיות הנוגעות לזהות האנשים שיוכלו להיכנס לתחנת החלל. על-פי הכללים, חייב תייר החלל להיות חף מכל רקע פלילי או מפוקפק, טהור ממעורבות בהונאות, נקי מסמים או מצריכה חריגה של אלכוהול ונטול קשר לארגונים העלולים לפגוע באמון הציבור בתחנת החלל. בקיצור: פושעים ומאפיונרים מתבקשים להישאר על הקרקע.

מי בכל זאת ינצל את ההזמנה החדשה לחלל? המנכ"ל אנדרסון אומר כי יש כבר כתריסר מועמדים, שעוברים בדיקות לקראת המיון. "נשמח מאוד אם השניים שייצאו יהיו אב ובנו", אמר אנדרסון במסיבת עיתונאים, "ואולי אפילו חתן וכלה, שייצאו לירח דבש בחלל".

לידיעה באתר החדשות של יאהו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן