סיקור מקיף

סיפורו של ספר התורה שלקח עמו אילן רמון ז"ל לחלל יהפוך לסרט דוקומנטרי

במאים אמריקנים עובדים על הפקתו של סרט תיעודי על ספר התורה שלקח איתו אילן רמון ז"ל לקולומביה

  בפברואר 2003 התפרקה מעבורת החלל קולומביה מעל שמי ארצות הברית. על סיפונה היו שבעה חברי צוות, שאיבדו את חייהם, וביניהם אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון. אילן, ששרת על הקולומביה בתפקיד מומחה מטען, לקח עמו למסע ספר תורה זעיר, שאבד גם הוא בהתרסקות.

ספר התורה עבר דרך ארוכה, וסיפורו מתחיל בשואה. הוא הוברח למחנה הריכוז הידוע לשמצה ברגן-בלזן על ידי רב אורתודוכסי מהולנד, שהפקיד אותו בידי נער צעיר בן שלוש עשרה ביום בר המצווה שלו, בתנאי שישמור עליו מכל משמר ויום אחד יספר לכל העולם מה התרחש שם במחנה הריכוז. אילן רמון בחר בו כסמל להתמדה.

הנער הצעיר, ששרד את השואה, הפך ברבות הימים למדען ישראלי ידוע. הוא היה מנהל הניסוי הישראלי על פיזור האבק, שנערך על סיפון הקולומביה במשימתה האחרונה, אומר בריאן ברגר מ-Space News. כאשר רמון חיפש אחר סמל הולם לעם ישראל, המדען, יואכים יוסף (בעברית יהויכין יוסף), הפקיד בידיו את ספר התורה הזעיר.

רמון אמר פעם, שספר התורה הגיע "ממעמקי הגיהנום לרום החלל". סיפור זה הנו הנושא של סרט תיעודי חדש "מסעו של ספר התורה הזעיר" (שם זמני, ד.א), המופק בימים אלה. אחד ממפיקי הסרט ויועצו הטכני, קורטני סטאד, מנכ"ל נאס"א לשעבר, תיאר את התחושה של עשיית הסרט כשליחות.

"לא ניתן להשיב את חברי הצוות, אך הפרויקט מסייע בהגשמת אחת ממשימותיו של אחד מהם לפחות," אמר סטאד והוסיף, "במחשבה שניה, זה בשם הצוות כולו."

סטאד אמר, כי הצוות כולו הכיר את סיפור ספר התורה, והוא מאמין שכולם הרגישו תחושת גאווה על השתייכותם למסעו של הספר הזעיר. לדברי ברגר, ריק האסבנד, מפקד המשימה, דאג בעצמו לדבר עם רב מקומי, שיסייע לאילן לשמור על השבת ועל ארוחות כשרות במהלך המשימה.

סטאד הדגיש, שלמרות ש"מסעו של ספר התורה הזעיר" כולל צילומים וסרטים מהמשימה האחרונה של הקולומביה, בין השאר צילום של שיחת ועידה עם ראש הממשלה, אריאל שרון, בה מראה רמון את ספר התורה ומספר את סיפורו, נושאו העיקרי של הסרט אינו החלל, כי אם ניצחון הרוח האנושית.

"רצינו להעביר סיפור מרומם רוח," אמר סטאד. "זהו סיפור על הבטחה שקוימה וממשיכה להתקיים בכל פעם שהסיפור נשמע."

ברגר אומר, שהצילומים החלו, כאשר סטאד והמפיק בפועל דן כוהן התלוו למשפחות חללי הקולומביה לטיול לישראל. אילן רמון הבטיח לחבריו לצוות ביקור בישראל. לאחר ההתרסקות, הזמינו אלמנתו של אילן רמון, רונה רמון, והשגריר הישראלי בארצות הברית את משפחות חברי הצוות האחרון של קולומביה לישראל.

הסרט, שמתעד את סיפורו המיוחד של ספר התורה, עתיד לצאת לאקרנים ולמסכי הטלוויזיה בשנת 2005.

* עורך הידען מוסיף: יש לציין כי החשיפה הראשונה בדבר קיומו של ספר התורה הזה אצל רמון, נעשתה על ידי יהויכין יוסף בסרט "משימה 107" בהפקת חברת "הפקות תוצרת הארץ", ואשר שודר בערוץ 2 ביום השיגור, 16 בינואר 2003.
 
 

5 תגובות

  1. אבא שלי האחרון שקרא בספר התורה כבחור בר מצוה בברגן בלזן
    אם זה ספר התורה הזה-אבא שלי יהיה האחרון שקרא בו!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן