סיקור מקיף

שאלות ותשובות לחזאי של גג העולם

שיחה עם מייקל פייגין, מטאורולוג שתחזיות מזג האוויר שלו הם עניין של חיים ומוות/רייצ’ל ניואר
מייקל פייגין המטאורולוג להר האוורסט . (באדיבות אלן ל' באואר, www.alanbauer.com)

הר האוורסט מערים אינספור אתגרים בדרכם של ההרפתקניםמייקל פייגין, מטאורולוג מסיאטל, הוא האיש שמטפסים זהירים פונים אליו. משלחות גדולות וגם מטפסים עצמאיים נועזים משתמשים בשירותיו מדי אביב כדי לקבל תחזיות יומיות של מזג האוויר על האוורסט ובפסגות אחרות ברכס ההימלאיה. הנה קטעים ערוכים מן הריאיון עמו.

מה מייחד את מזג האוויר על הר האוורסט?
רוחות במהירות של יותר מ-150 קמ”ש אינן נדירות בו, אבל בחודש מאי, תקופת הטיפוס העמוסה ביותר, בדיוק לפני שמתחילת עונת המונסון, יש בדרך כלל כמה ימים עם רוחות בעוצמה סבירה יותר, (מתחת ל-30 קמ”ש). תנאים אטמוספריים בלתי רגילים אחרים שיש לשים אליהם לב הם ציקלונים שנוצרים במפרץ בנגל. הר האוורסט מצוי אמנם במרחק של 2,400 קילומטר צפונה משם, ולא בגובה פני הים, אבל לסופות האלה יכולה להיות השפעה רבה על ההר בשל המשקעים שהן מביאות עמן.

כיצד חיזוי מזג האוויר על הר האוורסט שונה מחיזוי מזג האוויר בסיאטל, למשל?

ההבדל הגדול ביותר הוא היעדר תצפיות מזג אוויר בזמן אמת. אחרי שאני מכין תחזית אינני יכול לאמת את דיוקה מפני שאין על ההר תחנות מזג אוויר. אני תלוי אפוא במטפסים ששולחים לי תצפיות בדואר אלקטרוני. הבדל אחר הוא שבמודלים שלפיהם מכינים תחזיות למקום כמו סיאטל יש שפע של פרטים ברמה המקומית, ולעומת זאת, המודלים המשמשים לחיזוי מזג האוויר באוורסט אינם אפילו בקנה מידה אזורי אלא בקנה מידה גלובלי: מודלים של כל יבשת אסיה או של רכס ההימלאיה.

ב-2015 הוגש מספר שיא של בקשות לרישיון טיפוס על האוורסט, אך זו גם הייתה השנה הראשונה ב-41 שנים שבה איש לא הצליח להגיע לפסגה. הגישה להר נאסרה לגמרי בעקבות רעידת האדמה הקטלנית שהתחוללה באפריל ומפולות השלג שנגרמו בעקבותיה.

איך נראה אצלך יום עבודה אופייני בעונת הטיפוס?

בחמש בבוקר אני עובר על המשוב שאני מקבל ממטפסים על התחזית של היום הקודם כדי לראות איזה מבין ששת המודלים שאני משתמש בהם הניב את התוצאות המדויקות ביותר. זה יכול להיות, לדוגמה, המודל של המערכת המבצעית לחיזוי אטמוספרי עולמי של הצי האמריקני, או המודל של המרכז האירופי לחיזוי מזג האוויר לטווח בינוני. אני גם מסתכל על מידע שמגיע מגורמים שאינם לקוחות שלי בטוויטר, בפייסבוק, באינסטגרם ובבלוגים שונים. אם אחד המודלים מדייק יותר מאחרים במשך כמה ימים אני נותן לו משקל גדול יותר בשקלול התוצאות. אני מסיים את העבודה לקראת תשע בבוקר, אבל המטפסים בנפאל מקדימים אותי ביותר מחצי יום והדבר הראשון שהם רוצים לראות בבוקר הוא עדכונים על מזג האוויר. ולכן אני שוב מסתכל בנתונים בשבע בערב (לפי שעוני) ומעדכן את התחזית לפי הצורך.

איך אתה משקף בתחזיות שלך את מידת הוודאות שלהן?

אני תמיד מצרף לתחזיות שלי “דירוג ודאות”, וזה חשוב מאוד מפני שלפעמים אני בטוח בהן מאוד ולפעמים לא.

האם קרה שמטפסים כעסו עליך בגלל תחזית כלשהי?
הייתה שנה שבה ביום שלישי אחד נשבו בפסגה רוחות במהירות של 160 קמ”ש ואני אמרתי לראש המשלחת שרוחות חזקות יוסיפו לנשוב גם ביומיים הבאים, ברביעי ובחמישי. הוא הוליך אפוא את כל הקבוצה בחזרה למחנה נמוך יותר. אבל מישהו בקבוצה התרגז מאוד כי בסופו של דבר, ביום חמישי דווקא לא נשבו רוחות חזקות במיוחד, אבל כבר היה מאוחר מכדי להספיק להגיע לפסגה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן