סיקור מקיף

רסיס אסטרואיד בקוטר 3 מטרים התרסק מעל האוקיאנוס האטלנטי ב-2 בינואר

הוא התגלה רק יום אחד קודם לכן ולפי החישוב היה אמור לחלוף ליד כדור הארץ. ככל הנראה הוא נשרף כולו באטמוספירה, לא היו עדי ראיה לנפילה, והגילוי נעשה באמצעים אוטומטיים

תבנית הסתברותית של מסלולו של האסטרואיד 2014 AA שנכנס לאטמוספירה דרומית לאיי כף ורדה. צילום Asteroid Initiatives, LLC
תבנית הסתברותית של מסלולו של האסטרואיד 2014 AA שנכנס לאטמוספירה דרומית לאיי כף ורדה. צילום Asteroid Initiatives, LLC

מאת ג'ייסון מייג'ור, יוניברס טודיי
אסטרואיד קטן התרסק מעל האוקיאנוס האטלנטי ב-2 בינואר. כך עולה ממעקבי מכ"ם ולויינים. בהתבסס על ניתוח הנתונים בידי פיטר בראון מאוניברסיטת מערב אונטריו, האסטרואיד 2014 AA פגע באטמוספירה מעל האוקיאנוס האטלנטי סביב השעה 03:00 שעון גריניץ' ב-1 בינואר בנקודה הנמצאת מעל האוקיאנוס האטלנטי בקו אורך 40 מעלות מערב, 12 מעלות צפון כ-3,000 קילומטרים מזרחית לקרקס שבונצואלה. הפגיעה היתה בעוצמה של 500-1,000 טונות TNT, אך היתה מרוחקת מאוד מאיזור מיושב.

תבנית הסתברותית של מסלולו 2014 AA דרומית לאיי כף ורדה. צילום Asteroid Initiatives, LLC
זו היתה ההקפה האחרונה סביב השמש של האסטרואיד 2014 AA החוצה את מסלול כדור הארץ (ולפיכך נחשב לאחד מעצמי אפולו). כך עולה מחישובים של כמה צוותי אסטרונומים ופרסמו באתר מרכז כוכבי הלכת הקטנים של האיגוד האסטרונומי העולמי.

האסטרואיד התגלה רק יום אחד קודם לכן באמצעות סורק השמים קטלינה. העצם, שקוטרו כאמור כשלושה מטרים היה אמור לחלוף על פני כדור הארץ באיבחת סכין בגובה של 600 קילומטרים, אך כעת נראה שהוא התקרב הרבה יותר.
התרשים של חברת Asteroid Initiatives’ מראה את מסלול כניסתו המשוער של 2014 AA. לא התקבלו דיווחים כלשהם של עדי ראיה.

תוכנית עצמים קרובי ארץ של JPL מסווגת את עצמי אפולו כ"אסטרואידים קרובי ארץ החוצים את מסלול בעלי ציר עיקרי הגדול מזה של כדור הארץ (בעקבות האסטרואיד 1862 אפולו). ההתרסקות מהווה הוכחה נוספת לצורך בצפיה על הנתיב העמוס של כדור הארץ סביב השמש.

בפברואר 2013 התרסק אסטרואיד על כדור הארץ בקול רעש ובגל הדף שגרם להתפוצצות אלפי חלונות ולפציעתם של למעלה מ-1,500 בני אדם בעיר צ'ליאבינסק ברוסיה.

לידיעה באתר יוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. מפחיד שעצמים יכולים לחדור בלי שנבחין בהם.
    רק תארו לעצמכם מטאור כמו זה של אירוע טונגוסקה נוחת באיזור מיושב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן