אוכלוסיית העולם תגדל, אבל לא במדינות המתועשות

או"ם / דו"ח חדש: עד שנת 2050 יחיו בעולם 9.3 מיליארד בני אדם

קלאודיה ארנסטיין, די ולט

הודו היא אחת משש המדינות האחראיות לגידול המשמעותי באוכלוסיית העולם

האו"ם הגדיל בקרוב לחצי מיליארד את ההערכה שלו על גודלה העתידי של אוכלוסיית העולם, זאת משום ששיעורי הילודה בארצות המתפתחות אינם מצטמצמים במהירות הצפויה. נתוני האו"ם מנבאים שעד שנת 2050 יחיו על פני כדור הארץ 9.3 מיליארד בני אדם. המידע מופיע בדו"ח שמפרסמת מדי שנתיים מחלקת האוכלוסין של האו"ם. העדכון לשנת 2000 הוצג אתמול בניו יורק.

קתרינה הינץ מהקרן הגרמנית לאוכלוסיית העולם, שבסיסה בהאנובר, סבורה כי הנתונים ישפיעו על קצב הגידול של אוכלוסיית העולם רק בעתיד הרחוק.

אוכלוסיית העולם עומדת כעת על 6.1 מיליארד בני אדם, והיא גדלה ב-77 מיליון מדי שנה. "יחד עם זאת, הפער בין המדינות המתועשות למדינות המתפתחות הולך ומתרחב", אומר תומאס בואטנר, מומחה לאוכלוסין באו"ם. שש מדינות בעולם – הודו, סין, פקיסטאן, ניגריה, בנגלדש ואינדונזיה – אחראיות לכ-%50 מהגידול באוכלוסיית העולם. ב-39 מדינות מתועשות, לעומת זאת, שיעורי הילודה נמוכים מ-2.1 ילדים לאשה, הדרושים לשמירה על גודלה הקבוע של האוכלוסייה. גודל האוכלוסיות במדינות אלה ב-2050 יהיה נמוך בהרבה מגודלן כיום.

זו הפעם הראשונה שבה האו"ם לקח בחשבון את השפעות ההגירה על גודל האוכלוסייה במדינות המתועשות. אוכלוסיית מדינות אלה היתה מתחילה להצטמצם בשנת ,2003 אילולא זרם המהגרים הנכנס אליהן. הירידה בגודל האוכלוסייה נדחתה למעשה, בזכות ההגירה, עד לשנת .2025 בואטנר אומר שתחזיות אלה מבוססות על נתוני ההגירה המעודכנים להיום, ואינן לוקחות בחשבון שינויים אפשריים בדפוסי ההגירה.

הגיל הממוצע של תושבי המדינות המתועשות ממשיך לעלות, למרות ההגירה. בפעם הראשונה חיים במדינות אלה תושבים רבים יותר שגילם עולה על 60 מאשר ילדים מתחת לגיל .14 מחצית מאוכלוסיית אירופה מבוגרת מגיל ;37.5 עד ,2050 החציון יעמוד על 49.5 שנה. ספרד תהיה אז המדינה האירופית בעלת האוכלוסייה המבוגרת ביותר.

גלובלית, מספר האנשים מעל גיל ,60 העומד כעת על 606 מיליון, יעלה עד שנת 2050 לכמעט שני מיליארד. עד אז יהיו בעולם גם קרוב ל-400 מיליון תושבים מבוגרים מגיל – 80 פי חמישה מהיום. 3.2 מיליון בני אדם יהיו מבוגרים מגיל .100 ביפאן יהיה המספר הגדול ביותר של בני 100 ומעלה. השינויים האלה יגרמו לשינויים חברתיים מרחיקי לכת.

תוחלת החיים במדינות המתועשות עומדת כעת על 75 שנים. המדינות המתפתחות צפויות להגיע לאותה תוחלת חיים עד .2050 יחד עם זאת, מספר זה יהיה נמוך בחמש שנים ב-45 המדינות שבהן מחלת האיידס פגעה באופן הקשה ביותר. למרות ההתפשטות המהירה של המחלה יהיו אוכלוסיות המדינות הללו ב-2050 גדולות יותר מכפי שהן היום.

רק בדרום אפריקה צפוי שיעור הילודה להיות נמוך מכדי לפצות על העלייה בשיעור התמותה מאיידס. האו"ם מעריך כי ירידה בגודל האוכלוסייה שם תבוא לידי ביטוי בין השנים 2010 ל-.2025
{הופיע בעיתון הארץ, 1/3/2001{

אתר הידען היה עד סוף 2002 חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן