סיקור מקיף

הכוכבים יעצו למיטראן במלחמת המפרץ

אסטרולוגית טוענת שהנשיא לשעבר מיטראן התייעץ עמה

26.6.2000
מאת: דב אלפון
הצרפתים כבר התרגלו לרעיון שפרנסואה מיטראן לא נהג בתקופת כהונתו השנייה בארמון האליזה (88'-95') על פי אמות המידה המקובלות. ואולם הגילויים החדשים שפורסמו אתמול בפאריס הפתיעו אפילו את מתנגדיו החריפים ביותר של הנשיא המנוח. בהקלטות מרשמקול ששודרו במהלך כל יום אתמול בתחנות רדיו וטלוויזיה עולה כי מיטראן נהג להתייעץ בקביעות עם אסטרולוגית ידועה, וזאת בנושאים החשובים והרגישים ביותר.

המדובר באליזבת טסייה, בעלת טור לאסטרולוגיה בשבועון הטלוויזיה הנפוץ "טלה 7 ז'ור", שהעניקה שירותי ייעוץ למיטראן משנת 90' ועד סוף שנת 95' – כשנה לפני מותו. לטענת טסייה, היא נפגשה עם מיטראן בלשכתו בארמון פעמיים בשבוע בשעות הלילה המאוחרות, ולעתים התקשר אליה הנשיא לקבלת ייעוץ בעניינים בוערים שלא יכלו להמתין לפגישה הבאה.

שמועות על קשר בין טסייה למיטראן כבר פורסמו בעבר, ואולם ההנחה היתה שמיטראן ניהל עמה רומן, ולכן – לפחות על פי הנורמות הצרפתיות – היה הקשר ביניהם כשר לחלוטין. טסייה תמיד טענה שיחסיה עם מיטראן היו "מקצועיים לחלוטין". אתמול היא מסרה לעיתונאי קרל זרו, עורך מגזין חדש בשם "לה ורה פפייה ז'ורנל" וכתב בכיר ברשת הטלוויזיה "קנאל פלוס", את ההקלטות המוכיחות את דבריה.

בהקלטות נשמע מיטראן מתייעץ עם טסייה בסוגיות שונות, כמו למשל, פיטוריה של ראש הממשלה אדית קרסון; התגובה הצרפתית הרצויה לפוטש נגד ילצין במוסקווה; והתאריך האידיאלי לעריכת משאל העם על אמנת מסטריך. אך ההקלטה המדהימה ביותר היא מינואר 1991: מיטראן נשמע מסביר לטסייה שגוברים עליו הלחצים ליטול חלק במלחמת המפרץ, ולכאורה מתייעץ איתה על הכדאיות של מהלך צבאי ועל התאריך הרצוי לפתוח בהתקפה נגד סדאם חוסיין.

מיטראן היה אדם מורכב, ואפשר שלא לקח לגמרי ברצינות את שיחותיו עם טסייה. ואולם הצרפתים מתגאים בהיותם אומה רציונלית, מולדתו של רנה דקארט, מדינה שבה שעות לימוד רבות יותר מוקדשות להגיון ולפילוסופיה מאשר למתמטיקה. לפיכך, ספק אם הם יסתפקו בהכחשות המגומגמות של מקורבי הנשיא. אתמול אמרה מזרין מיטראן, בתו מחוץ לנישואין, שאביה "לא התייעץ באמת עם טסייה, בוודאי לא בסוגיות חשובות".

קשה לקבל את העמדה הזאת אחרי שמיעת ההקלטות. טסייה טוענת שמיטראן ידע שהיא מקליטה את שיחותיהם. "ערב אחד באתי, הוצאתי את הרשמקול מהארנק והנחתי אותו על השולחן. הוא קצת הופתע ושאל אותי לשם מה אני צריכה להקליט. אמרתי לו, 'בשביל ההיסטוריה, אדוני הנשיא', והוא צחק ונתן את הסכמתו".

למרות הטענה הזאת, פרשנים סבורים שמיטראן לא ידע שהוא מוקלט. טסייה, אגב, לא פנתה אליו באמת בתואר המתחייב "אדוני הנשיא": לכל אורך ההקלטות היא נשמעת קוראת למיטראן "עקרב יקר שלי".

סיכום הקדנציה השנייה של מיטראן כולל עד עתה שחיתות אישית, ניהול פרשיות אהבים רבות מספור, הסתרת מחלה ממארת, בזבוז כספי ציבור בקנה מידה בלתי נתפש, האזנות סתר לכוכבות קולנוע ועכשיו גם התייעצויות קבועות עם אסטרולוגית.

מה עוד צפוי לנו? שואלים עצמם הצרפתים, והתשובה לא איחרה לבוא: על פי העיתון "לה ז'ורנל די דימאנש", מיטראן נסע בתכיפות לסנגאל כדי להתייעץ עם מכשף ידוע, סידי מנסור. גם אם אין הקלטות, הצרפתים כבר בשלים להאמין לכל דבר.
{הופיע בעיתון הארץ, 26/6/2000} אתר הידען היה חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן