סיקור מקיף

המקצועות שייעלמו בקרוב מהעולם

העולם משתנה, ומקצועות שנחשבו בעבר להכרחיים נחשבים היום כארכאיים ומיותרים

תחריט עץ המתאר את עבודת הסנדלרים בשנת 1568. מתוך ויקיפדיה
תחריט עץ המתאר את עבודת הסנדלרים בשנת 1568. מתוך ויקיפדיה

תתפלאו, אבל הכתבה הזו לא תתמקד במקצועות כמו חייט, נגר או סנדלר. מאחר ובגדים ימשיכו להיקרע, רהיטים ימשיכו להיבנות ונעליים ימשיכו להתבלות, סביר להניח שאנשי המקצוע הללו, שמלאכת הכפיים שלהם היא אומנותם, ימשיכו להתקיים במתכונת המצומצמת שאליה אנחנו רגילים עד היום, עד שידעכו בסופו של דבר ויוחלפו סופית במכונות. המקצועות שאנחנו מדברים עליהם הם מקצועות שעד השנים האחרונות נחשבו למקצועות הכרחיים בעולם המערבי כפי שאנחנו מכירים אותו, אך התפתחות תחום הרובוטיקה ותהליך המחשוב של יותר ויותר פעולות ותהליכים פשוטים יגרום להם להיעלם מן העולם.

אילו מקצועות צפויים להיעלם מן העולם כבר בשנים הקרובות?

התהליכים המובילים את היעלמות המקצועות השונים מן העולם הם תהליכים שכוללים נוחות ואינטרסים. מצד אחד, המגמה הברורה של הדור הנוכחי היא לצרוך את המידע שלו בעצמו, לסנן את הייעוץ שלו ברשת ולקבל החלטות בעצמו. בנוסף לכך, ברור כיום כי כל תחום המסחר הפיסקלי כפי שאנו מכירים אותו עומד בפני שינוי בעשורים הקרובים, כשהכסף המזומן שאנו מכירים יוחלף במערכות תשלום אלקטרוניות, ארנקים אלקטרוניים ובכסף וירטואלי (ביטקוין).

בעקבות שני התהליכים הללו עולם הבנקאות עומד בפני שינוי מהותי, כשהבנקאות הביתית והסלולרית תופסת כבר היום נפח משמעותי יותר ויותר לעומת הבנקאות הסניפית, כך שמקצוע הטלרים צפוי להיעלם מן העולם. גם עולם הביטוח צפוי להשתנות, כשגם בתחום זה אנשים מעדיפים לצרוך את הביטוח שלהם מהבית, דרך הרשת ולא עם סוכנים פרונטאליים כבעבר. בתחום הביטוח, כמו גם בתחום הכספים, אנשי מקצוע שמוכנים לעבור להיות דיגיטליים יצליחו לשרוד, בעוד המקצועות המסורתיים כפי שהכרנו אותם ידעכו. כבר היום אפשר לדווח על דעיכה בביקוש למקצועות סוכנות הביטוח, סוכנות הנסיעות (כשגם תחום זה הופך ממוחשב ואישי כמעט לחלוטין), מתווכי נדל"ן (כנ"ל) ועוד.

אז מי בטוח?
באופן כללי, המגמה שאליה העולם הולך היא ברורה למדי. כל עוד אתם יוצאי לימודי מדעי המחשב ויודעים לכתוב קוד, לתכנת, לעצב, לקוון שירותים או באופן כללי לעשות את כל מה שקשור להעברה למרחב הדיגיטלי של שירותים שבעבר לא היו דיגיטליים – המצב התעסוקתי שלכם הוא מעולה בהסתכלות קדימה. מקצועות נוספים שהביקוש אליהם לא צפוי לדעוך גם במבט רחוק קדימה הם עריכת דין, הוראה, מקצועות העיצוב, מקצועות האומנות ומקצועות הרפואה (שימו לב – הרבה מהמקצועות המשלימים בעולם הרפואה דווקא כן צפויים לדעוך, כמו לדוגמא פקידות או טכנאות רפואית).

לחשוב חכם זה להבין לאן נושבת הרוח, ולבחור תחום לימודים בהתאם

כשאנחנו בוחרים מה ללמוד, כדאי שנעשה זאת לאור המגמות התעסוקתיות המובילות בעולם כיום. קל מאוד להבין מיהם האנשים שנמצאים בביקוש תמידי – אלה המתכנתים והאנשים בעלי המומחיות במקצועות המחשב השונים. בהתחשב בכך, אפשר לטעון שלימודי מדעי המחשב הם הימור בטוח למדי.

* כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן