סיקור מקיף

המטאפיסיקה של ההיי טק

הבונוס הטכנולוגי במפגש עם חוצנים?

טלפטיה, טלקינזיס, פסיכוקינזיס, ראייה על חושית, צילומים על חושיים, חוויה מעבר לגוף, רפואה הוליסטית, גלגול נשמות, עבמולוגיה, נומרולוגיה ואסטרולוגיה.. מונה ספקטרום אחת לאחת, ואלה, הוא אומר, הם רק ההתחלה. כתבת שער שהופיעה לא מכבר בשבועון ניוזוויק מאשרת את חשדותיו כי תופעות מהתחום המכונה: על טבעי ופארה נורמלי, כאלה שהיו תמיד בשוליים של התרבות שלנו, נודדות בשנים האחרונות לכיוון המרכז ומקבלות יותר ויותר לגיטימציה. סימנים לרוח “העל טבעית” הזאת אפשר למצוא היום כמעט בכל מקום, וכל ספר, סרט או סדרת טלוויזיה העוסקים ב”עולם שמעבר” הם מתכון בטוח לפופולאריות והצלחה.

הסיבות לפריחה המטאפיסית הזאת, דווקא בתחילת המאה -21 אינן ברורות ויש לכך מן הסתם הסברים שאינם פשוטים. מאה נים של מהפיכה מדעית וטכנולוגית בהיקף חסר תקדים הפכו את העולם שלנו למקום רציונלי שבו לא קל ליישב טענות של מגלגלי נשמות ומכופפי כפיות. ובכל זאת האבולוציה הטכנולוגית לא פסחה על העולם הפארה נורמלי. בתחום הזה הופיעו בשנים האחרונות שורה ארוכה של פארה-טכנולוגיות האמורות לחזק, לחדד ולשפר את היכולות העל טבעיות למינהן.

כמו למשל מטה החישה העל קולי של חברת Psi-Tronics Visions האמור לסייע במלאכת ה- dowsing שזו טכניקה עתיקת שנים לגילוי מקורות מים ומחצבים המצויים עמוק מתחת לפני האדמה. המחפש המסורתי מהלך בעזרת מקל קטן בצורת האות האנגלית Y כשהוא נוגע אנה ואנה באדמה. כאשר הוא מגיע, נאמר, מעל מקור מים, הוא אמור ל”הרגיש” באיזה שהוא סיגנל המועבר אליו בעזרת המקל המהווה לצורך זה מעין משדר. הוואריציה העל קולית החדשה היא מעין חיישן משופר שהרכבו לא ברור, ושתפקידו על פי הפרסום זה להעביר את האנרגיות בצורה יעילה יותר ולאפשר למשתמש לנצל טוב יותר את ה”יכולות העל חושיות” שלו. לדברי המפתח, היישומים של מקל הקסמים הזה הם בלתי מוגבלים וניתן בעזרתו לאתר כמעט הכל, החל ממחצבים שונים, אנשים נעלמים וחפצים אבודים וכלה בזהוי מחלות ואיתור הזדמנויות עסקיות.

ואם ההי טק אינו מספיק משכנע כאן, אפשר לנסות את ה – grear .mind חברה בשם זה יושבת באוהיו, ארה”ב ומפתחת מוצרים המהלכים בגבול הדק שבין המדע הקונבנציונלי לאיזור הדמדומים שלו.

המוצרים שנמכרים היום גם בארץ, מיועדים להגביר יכולות אישיות ולרפא תחלואים שונים בעזרת “ניתוב ואיזון גלי המוח”. לכל מחשבה, הרגשה, תחושה ורמת מודעות, אומר פרסום של החברה, יש גל מוח אופייני. אתה יכול ללמוד לשלוט על מוחך ולאמן עצמך כך שתוכל לשפר בצועים ולהפחית חרדות ומתחים. אחד המוצרים הוא מיני מחשב זעיר בגודל של ווקמן הכולל משקפיים ואזניות. המשתמש עוצם את עיניו ולוחץ על הכפתור. נוריות קטנות מתחילות להבהב מול עפעפיו הסגורים וקולות בקצב משתנה מהדהדים באוזניו.

באתר האינטרנט של החברה אמנם מציינים כי אופן הפעולה עדיין אינו מוכח מבחינה מדעית אבל שימו לב להבטחות. בעזרת המערכות שלנו, הם אומרים שם, אפשר להגיע לרגיעה עמוקה, להוריד מתחים וחרדות, לעזור לריכוז ולשיפור הזיכרון, לאפשר למידה מהירה, למתן התמכרויות, לסייע לשינה איכותית ולחלימה מכוונת.

אלא שספקטרום עדיין מחכה לדבר האמיתי. אם להסתמך על טענותיהם של העבמולוגים למינהם, השמיים שלנו שוקקים לאחרונה בטכנולוגיות אקזוטיות במיוחד. חבל מאד, הוא אומר, ש”מלאכי הטכנולוגיה” הללו (כך כינה אותם בזמנו קרל יונג) נשארים בינתיים רק בעולם שמעבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן