סיקור מקיף

החללית הישראלית לירח "בראשית" תישא בתוכה כמוסת זמן

החללית הישראלית הראשונה של SpaceIL בשיתוף התעשייה האווירית, הבנה כמוסת זמן דיגיטלית ובה סמלים לאומיים, היסטוריים ותרבותיים, כדוגמת מגילת העצמאות, שירים ישראלים תפילת הדרך, אוסף ציורים של ילדי ישראל וחומרים נוספים שנאספו במהלך שנים האחרונות מהציבור הרחב

אחד מציורי הילדים שהוכנס ל"כמוסת הזמן" בחללית בראשית. צילום" SpaceIL
אחד מציורי הילדים שהוכנס ל"כמוסת הזמן" בחללית בראשית. צילום" SpaceIL

באירוע שהתקיים אתמול (ב') במפעל חלל בתעשייה האווירית, הציגה עמותת SpaceIL את "קפסולת הזמן"  שתישא עימה החללית הישראלית הראשונה לירח. מדובר במאגר מידע עצום שנשמר על גבי שלושה דיסקים מיוחדים, שניתן לפרוק החוצה מהחללית.

החללית שרק בשבוע שעבר נחשף שמה- "בראשית", תישא את הקפסולה ובתוכה: מאות קבצים דיגיטליים החל  מפרטים אודות העמותה, פרטים על פרויקט בניית החללית והצוות, סמלים לאומיים, מִטְעָן תרבותי וחומרים שנאספו מהציבור הרחב לאורך השנים לטובת שליחתו לירח עם החללית.

קפסולת הזמן עתידה להישאר על הירח גם לאחר הנחיתה והשלמת המשימה. מאחר והחללית אינה צפויה לחזור לכדור הארץ, המידע הטמון בה עתיד להישאר בירח לזמן בלתי מוגבל, וייתכן שיימצא ויחולץ על ידי הדורות הבאים.

דוגמאות למידע שמכילה הקפסולה:

  • מאגרי מידע כתובים כמו כרכי אנציקלופדיות ומילונים ב-27 שפות, כסמל למידע שנצבר על ידי האנושות כולה
  • סמלים לאומיים ומסורתיים- כמו מגילת העצמאות, דגל ישראל, התקווה, תפילת הדרך, ספר התנ"ך ועוד.
  • מאגר מידע תרבותי– שירים ישראלים, דמויות תרבויות מובילות ספרי אומנות, וספרות ישראלית ספרי מדע, תגליות ופיתוחים ישראלים שהשפיעו על העולם ועוד.
  • מידע אינפו- גראפי של מדינת ישראל הכולל מפות, תמונות נופי הארץ ועוד
  • מידע אודות עמותת SpaceIL האנשים הפועלים בה ופעילותה החינוכית
  • תיעוד המשימה מתחילתה הכולל שרטוטים מקוריים של החללית, נתונים ומידע כיצד נבנתה, המשימה המדעית ועוד.
  • "בחירת הקהל" – תמונות וקבצים שנאספו לאורך השנים בפעילויות פומביות רבות שנעשו ביוזמת העמותה דוגמת "סלפי לצד דגם החללית בנתב"ג", ילדים מציירים לירח ועוד.
  • ספר ילדים בהשראת המשימה לירח

כזכור, החללית תשוגר על גבי טיל של חברתSpaceX  מקייפ קנוורל, פלורידה שבארה"ב. היא תהווה מטען משני ותשוגר לחלל לצד לוויינים נוספים, על גבי טיל מסוג פלקון 9. מועד השיגור הסופי טרם פורסם. (יש לציין כי מועדי השיגור כפופים לאילוצי חברת השיגור).

במעמד האירוע, ציין עידו ענתבי, מנכ"ל עמותת :SpaceIL "זהו שלב נוסף בדרכנו לירח. הכנסת הדיסקים לחללית, שהם "קפסולת זמן"  של ממש, מציינת את מוכנות החללית ליציאה לאתר השיגור בעוד מספר שבועות. הצוותים של SpaceIL והתעשייה האווירית השלימו את הרכבת ובדיקת החללית ומערכותיה, והיא ערוכה לתחילת המסע המדהים והמורכב המגלם בחובו חדשנות, יצירתיות ותעוזה. מסעה ההיסטורי של החללית, הכולל גם משימה מדעית תורם תרומה משמעותית לקידום תעשיית החלל ונושא החלל בישראל."

יהונתן ויינטראוב, ממייסדי העמותה, ציין בעת שהכניס את קפסולת הזמן לחללית: " זהו מעמד מרגש ביותר. איננו יודעים כמה זמן תישאר החללית על פני הירח ואיתה קפסולת הזמן, ייתכן מאוד כי בעתיד ימצאו אותה גורמים שונים שירצו ללמוד יותר על הרגע ההיסטורי הזה".

עופר דורון, מנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית, ציין: אנחנו גאים להיות המשימה הלא ממשלתית הראשונה בעולם שתצא לירח. לאחר שנים רבות שנחיתה על הירח נעלמה משיח החלל העולמי, אנו רואים עניין רב בקרב המעצמות העולמיות בחזרה אל פני הירח במגוון משימות מסחריות.  אין ספק כי הידע הטכנולוגי הנרכש בתעשייה האווירית במהלך פיתוח ובניית 'בראשית' יחד עם Space IL, בשילוב יכולות החלל שפותחו במשך למעלה מ –30 שנה בתעשייה האווירית שמים אותנו בחזית העולמית ביכולת לממש משימות לירח".

החללית, שהרכבתה התבצעה בתעשייה האווירית, סיימה בהצלחה סידרת בדיקות לבחינת שילוב המערכות השונות בחללית (אינטגרציה), וסדרת ניסויים מורכבים, שמטרתן הייתה לבחון את עמידותה. במקביל התבצעו בדיקות תיקוף ואימות לתפקוד החללית בתרחישים שונים בשלבי המשימה. בקרוב תעשה החללית את דרכה לאתר השיגור בארה"ב.

לאחרונה הודיעו SpaceIL וסוכנות החלל הישראלית על שיתוף פעולה עם נאס"א, שיאפשר ל- SpaceIL לשפר את יכולת המעקב והתקשורת עם החללית לקראת הנחיתה על הירח, במהלכה ולאחריה. לפני מספר שבועות הותקן רפלקטור לייזר על החללית, שיאפשר לנאס"א לאתר את מיקום החללית על הירח. כמו כן, תשתף SpaceIL את נאס"א בנתונים שיתקבלו מהניסוי המדעי למדידת השדה המגנטי באתר הנחיתה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. וצריך גם תרגומון שמאפשר לתרגם את השפה העברית למשהו שחייזר שלא יודע עברית יוכל להבין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן