סיקור מקיף

חדר הכושר הירוק

הטרנד האקולוגי משפיע על כל תחומי החיים, עכשיו גם בחדרי כושר. מפעיל חדר כושר בפורטלנד שבמדינת אורגון החליט לנצל את האנרגיה של המכשירים לייצור חשמל וחסך בגדול את הוצאות החשמל

מכשירים בעלי דינמו שאוגר את האנרגיה הנוצרת כתוצאה מסיבוב פדלים. (מקור: HumanDynamo.net)
מכשירים בעלי דינמו שאוגר את האנרגיה הנוצרת כתוצאה מסיבוב פדלים. (מקור: HumanDynamo.net)

אדם בוזל, מפעיל חדר כושר בארה"ב יצר את חדר הכושר הירוק הראשון בצפון אמריקה בניסיון לחסוך בעלויות. עליית מחירי האנרגיה דחפו אותו להפוך מחסור לנכס, וההצלחה עלתה על הציפיות.

הרעיון אינו חדש, לחדרי כושר פוטנציאל רב בייצור אנרגיה, כולם ידעו זאת אך עד כה אף אחד לא לא עשה דבר בנידון. אדם החליט להרים את הכפפה ועכשיו הוא מלמד אחרים איך עושים זאת.

בזמן שהמתאמנים שורפים אנרגיה על המכשירים השונים, מנועים מיוחדים קוצרים אנרגיה ואוגרים אותה בסוללות לשימוש מאוחר יותר. הפדלים שמסובבים את גלגלי האופניים, מתקני הריצה ומכשירים נוספים מחוברים לדינמו שמטעין סוללות. הסוללות, יחד עם לוחות סולריים נוספים, מפעילים את שאר המכשירים ופוטרים את העסק מלשלם עבור חשמל.

לדברי אדם, תחילה החיסכון לא היה גבוה, אך ככל שהוא הסב יותר ויותר מכשירים כך גדל החיסכון שלו בהוצאות החשמל. אותם אנשים שמשלמים לו על הזכות להשתמש במכשירים מספקים גם את האנרגיה להפעלתם. כיום מספקים מכשירי הכושר במכון  100% מצריכת החשמל של העסק.

המחסור באנרגיה דחף תעשיות רבות לחפש פתרונות יצירתיים לחסוך באנרגיה. ההצלחה של חדר הכושר הירוק בפורטלנד יכולה להוות אבן דרך לתעשיית חדרי הכושר בכלל ולרשתות הכושר הגדולות בפרט, אותן רשתות המונות עשרות סניפים נאלצות לשלם עשרות אלפי דולרים עבור חשמל, השקעה חד פעמית בציוד יכולה לחסוך עלויות תפעול עתידיות.

נציין שגם יצרני המכשירים שמים לב לטרנד הירוק, מכשירים עתידיים הנמצאים בפיתוח צריכים לתת ערך מוסף כדי לשכנע חדרי כושר להחליף ציוד, ונראה כי קצירת אנרגיה אנושית ואגירתה לצורך חסכון בחשמל יספקו את הערך המוסף הרצוי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. איציק אני לא שמעתי אף פעם על הסיפור הזה אבל זה סיפור טוב ומעניין עם אלה שהולכים להיתאמן במכון כושר הזה גם משלמים על זה ולא רק חוסחים לו בחשמל

 2. ישנו סיפור כנראה על אדיסון אני לא זוכר, שכשהיו באים אליו אורחים
  הם היו מתלוננים למה כל כך קשה לפתוח את שער הכניסה ? ואיך זה שאיש
  מעשה כמוהו לא מסדר את הבעיה.
  אז הוא היה צוחק ואומר כי בשעה שהם מתאמצים לפתוח את השער הם בעצם
  שואבים מספר ליטרים של מים למיכל המים הנמצא על גג המבנה וכך חוסכים
  לו את עבודת השאיבה.

 3. חח, לא רק מאצנים.. גם מסבא דוד שמתאמן בחדר כושר ומסבתא שולה שבאה לשחרר את המפרקים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן