סיקור מקיף

הטלסקופ הגדול במיוחד שאירופה רוצה לבנות בצ'ילה

המצפה האירופי הדרומי (ESO) מתכנן בניית טלסקופ מאסיבי במיוחד בעשור הקרוב שיוכל לצלם את הדיסקות של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש ולבודד כוכבים מתוך גלקסיות הנמצאות מעבר לקבוצה המקומית שלנו

דגם של E-ELT, כמו לבנות אצטדיון ספורט בראש הר ללא כבישים
דגם של E-ELT, כמו לבנות אצטדיון ספורט בראש הר ללא כבישים

המצפה האירופי הדרומי (ESO) מתכנן בניית טלסקופ מאסיבי במיוחד בעשור הקרוב. מדובר בטלסקופ הגדול במיוחד האירופי The European Extremely Large Telescope (E-ELT). מדובר בטלסקופ בקוטר 42 מטרים, שישקול 5,000 טונות ויהיה מורכב מ-984 מראות נפרדות. הוא יהיה מסוגל לצלם את הדיסקות של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש ולבודד כוכבים מתוך גלקסיות הנמצאות מעבר לקבוצה המקומית שלנו.

עד 2018 מקווים ב-ESO שיוכלו להשתמש בטלסקופ העצום הזה כדי להתבונן כל כך עמוק לתוך היקום, עד שיוכלו ממש לראות את היקום מתפשט.

ה-E-ELT מתוכנן להיות אכן מושלם סביב שנת 2018. כאשר ייבנה הוא יהיה גדול פי 4 מכל מכשיר אחר שמסתכל על השמים בתחום האור הנראה, ופי 100 חזק יותר מטלסקופ החלל האבל, למרות היותו טלסקופ קרקעי.

באמצעות מערכת האופטיקה המתקנת המתקדמת, יוכל ה-E-ELT להשתמש בפחות כוכבים כדי לנתח את ההבהוב הנגרם בשל תנועות באטמוספירה. מערכות המחשב יזיזו את הפאנלים הנפרדים של 984 המראות עד אלף פעמים בשניה כדי לבטל את השפעת הטשטוש בזמן אמת. התוצאה תהיה תמונה חדה כמעט כמו זו שהיתה מתקבלת לו הטלסקופ היה נמצא בחלל.

שילוב של טכנולוגיות מתקדמות וגודל ענק משמעותו היא שה-E-ELT יוכל לא רק לגלות את נוכחותם של כוכבי לכת סביב שמשות אחרות אלא גם אפילו להתחיל לצלם אותם. הוא יכול אפילו לבצע צילום ישיר של סופר כדור-ארץ וגדולים ממנו בטווח של 15-30 שנות אור מכדור הארץ, וישנם כ-400 כוכבים בטווח זה שלחלקם בוודאי אמורים להיות כוכבי לכת.

ה-E-ELT יוכל גם לבודד כוכבים בגלקסיות רחוקות וכך נוכל להבין טוב יותר את ההסטוריה של גלקסיות כאלה. השיטה של שימוש בהרכב הכימי, גיל ומסת הכוכבים כדי לחשוף את ההסטוריה של הגלקסיה מכונה "ארכיאולוגיה גלקטית" ומכשירים כדוגמת E-ELT יוכלו להוביל למחקרים כאלה.

באורח מדהים, באמצעות מדידה של ההסטה לאדום של גלקסיות רחוקות על פני שנים רבות באמצעות טלסקופ רגיש כמו E-ELT יוכל לאפשר לגלות שינוי הדרגתי בהסטת דופלר. כך יוכל ה- E-ELT לאפשר לאנושות לצפות באורח ישיר בהתפשטות היקום עצמו.
ESO כבר הוציא מיליונים על פיתוח תפיסת ה- E-ELT. אם הוא יושלם כמתוכנן תגיע עלותו לכמיליארד יורו. הטכנולוגיה הנדרשת להגשמת ה- E-ELT מפותחת בימים אלה בכל רחבי העולם – למעשה היא יוצרת טכנולוגיות חדשות, משרות ותעשיה כל שהיא מתפתחת. סגירת שטח הטלסקופ עצמו מייצגת הנדסית עצומה – כיצד לבנות משהו בגודל של אצטדיות ספורט מודרני בגובה רב במקום שאליו לא מגיעות דרכים? וכיצד ניתן יהיה לסובב באורח חלק 5,000 טונות של מתכת וזכוכית במהלך התפעול, כמו גם למצוא דרך כיצד לייצר בייצור המוני למעלה מ-1,200 מראות משושות בקוטר 1.4 מטרים (כמובן רוצים לבנות גם חלקי חילוף כדי שלא לתקוע את הטלסקופ במקרה שמראה או מספר מראות נשברים).

ל-E-ELT תהיה יכולת לשנות את הידע שלנו לא רק על היקום אלא גם אודות טלסקופים והטכנולוגיה לבנייתם. הוא יהווה זינוק עצום בהנדסת טלסקופים ועבור האסטרונומיה אירופית הוא יהיה יהלום בקוטר 42 מטרים בכתר שלהם.

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. אריה,
  האמת שזה גם הגיוני: מדובר בפעולות שלמתבונן מחוץ לכדור הארץ, מייצגות את תושביו, קרי האנושות. אין זה משנה מי בכדור הכחול ביצע פעולה כזאת או אחרת מהסוג שציינת. לכן ראוי שיהיה שיתוף פעולה חוצה כל גבולות בין בני אדם על הכדור.

 2. פרויקטים מסדר גודל כזה צריכים להיות בין לאומיים כמו תחנת החלל.
  כך צריכים להיות גם מאיצי העל הבאים, מסע מאוייש למאדים, מעלית החלל ועוד.
  ע"י איחוד גלובלי של מדענים ומשאבים יהיה ניתן להוציא לפועל פרוייקטים מדהימים אלו בלו"ז קצר יותר.

 3. ל4- כבר יש טלסקופים שמנסים לעשות את זה, למרות שזה משפר את איכות התמונה שום דבר לא יכול להתעלות על תמונה שנלקחה בחלל.
  בכל מקרה הטלסקופ יושלם רק ב2018, אז אין מה לדון על זה…

 4. ל-3

  בדיוק הסבירו בכתבה שהטכנולוגיה של הטלסקופ המתוכנן תהיה כזאת שתמנע את הצורך להציבו בחלל שכן יתבצעו תיקוני מראות תכופים:
  "מערכות המחשב יזיזו את הפאנלים הנפרדים של 984 המראות עד אלף פעמים בשניה כדי לבטל את השפעת הטשטוש בזמן אמת. התוצאה תהיה תמונה חדה כמעט כמו זו שהיתה מתקבלת לו הטלסקופ היה נמצא בחלל."

 5. ל1- להאבל יש מראה בגודל 2.5 מטר ורואים הרבה יותר טוב מטלסקופים על הקרקע עם מראה של יותר מ10 מטר, טלסקופים בחלל תמיד יהיו טובים יותר ויעילים יותר לא משנה מה. ואני בטוח שהטלסקופ ג'יימס ווב יהיה מצוין.

  ומה הקשר לארה"ב? נאסא היא הסוכנות החלל המתקדמת ביותר בעולם, אם תרצה להודות בזה או לא.

 6. איזה חשיבות יש לכך שלארה"ב יש או אין כזה????
  א. הם משתפים פעולה.
  ב. ככל שהאדם יתגבר על יצר לי יש יותר גדול כן ייטב.
  ג. אם הם יחליטו להשקיע 2 מליארד יהיה להם.
  ד. אם האיחוד ישקיע 3 מליארד יהיה לו עוד יותר
  ה=ג.
  ו=ד.
  ז. הבנת את הרעיון.
  ח. אסכם: SO F***ING WHAT?

 7. מה שבטוח לארה"ב אין דבר כזה הפעם היא לוקחת את נאס"א בהליכה. גם טלסקופ החלל ג'יימס ווב לא יגיע לרמה של זה וגם בנוסף בניית הטלסקופ הזה תשגר את התעשייה קדימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן