סיקור מקיף

הטלסקופ האירופאי הענק יוצא לדרכו- העין הגדולה ביותר בשמיים

השבוע נורתה יריית הפתיחה לבנייתו של הטלסקופ האופטי-אינפרה אדום הגדול ביותר שנבנה אי פעם, כל זאת ע"י המועצה האירופית European Southern Observatory (ESO בהשקעה של 1.1 מיליארד אירו

הדמיה של טלסקופ הענק E-ELT של המצפה האירופי הדרומי בצ'ילה
הדמיה של טלסקופ הענק E-ELT של המצפה האירופי הדרומי בצ'ילה

השבוע נורתה יריית הפתיחה לבנייתו של הטלסקופ האופטי-אינפרה אדום הגדול ביותר שנבנה אי פעם, כל זאת ע"י המועצה האירופית European Southern Observatory (ESO).

הטלסקופ הענק, שעלותו המוערכת היא 1.1 מיליארד אירו, נקרא European Extremely Large Telescope E-ELT (בתרגום חופשי הטלסקופ האירופאי הגדול מאד…). לטלסקופ תיבנה מראה מרכזית בקוטר 40 מטרים, אשר תגמד את גודלה של המראה בטלסקופ הגדול ביותר הקיים היום- 11.9 מטרים.
טלסקופי ענק הם בעדיפות עליונה באסטרונומיה. הם יקדמו מאד את הידע האסטרופיסיקאלי ויאפשרו מחקרים מפורטים של כוכבי לכת, חורים שחורים סופר מאסיביים ואת טבעה של הפצת החומר האפל והאנרגיה האפלה ביקום. (על-פי התאוריה המקובלת, החומר האפל מרכיב יחד עם האנרגיה האפלה כ-96% מן המסה של היקום. פענוח הרכבו של החומר האפל הוא אחת הבעיות החשובות ביותר באסטרופיזיקה כיום. הטלסקופ ימדוד את התפשטות היקום ויתחקה אחר גלקסיות עתיקות ורחוקות.

 

הטלסקופ יאסוף פי 15 אור מכל טלסקופ אחר ויגיע לחדות של פי 15 מטלסקופ החלל האבל. לטלסקופ מבנה ייחודי בן 5 מראות, המרכזית שבהן באורך 40 מטרים, שתורכב מ-800 חלקים. מבנה הטלסקופ יהיה בגודל של חצי מגרש כדורגל והוא ישקול 2700 טון.

 

האור הירוק שהתקבל השבוע לתחילת הבנייה עדיין אינו אישור סופי לפרוייקט, משום שכמה מהמדינות החברות באיחוד האירופי עדיין לא הבטיחו את העברת המימון הנוסף הנדרש. אולם האישור מאפשר את תחילת העבודה ואת הכשרת אתר הטלסקופ במדבר אטקמה שבצפון צ'ילה והפיתוח האופטי הנדרש. במידה והכל יתנהל כשורה הבנייה תתחיל בפועל במהלך שנת 2012 ואילו הצפייה בטלסקופ תתחיל בשנת 2022. ראוי לציין כי צ'ילה תרמה את הקרקע הדרושה לפרוייקט וכי גיוס הכספים מהמדינות השונות, כולל ברזיל, מגיע כרגע לכדי שני שליש מההוצאה הצפויה.
לטלסקופ e-elt ישנם שני "מתחרים" בארה"ב- טלסקופ מגלן הענק וטלסקופ שלושים המטרים- אולם פרוייקטים אלה עדיין לא השיגו את המימון הנדרש לאור המצב הכספי הרעוע של קרן המדע הלאומית

לידיעה בסיינס

הכנסו לסרטון הרשמי של הטלסקופ להדמייה של הטלסקופ ויכולותיו.

לדף הבית של הטלקסופ

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. אסף
  יכולת קליטת האור של טלסקופ ארצי הרבה יותר טובה משל האבל. בעזרת תוכנה מורכבת יודעים להתגבר על הרבה מההפרעות של האטמוספירה.

 2. מתי יפתחו טלסקופ לראיית אבן קטנה בכוכב בקצה הגלקסיה ? כך נגלה יצורים

 3. למה רק 40 מטר ? למה לא 100 או 200 ?
  מה נצטרך לחכות עד 2050 בשביל שיבינו(שוב) שרוצים לראות רחוק יותר וברור יותר ?

 4. גדול גדול אבל האם טוב יותר מהאבל? עד כמה אפשר להגדיל כשנמצאים מתחת לאטמוספירה.

 5. נקודה, עלית על נקודה מעניינת. באמת למה כ"כ הרבה שנים.
  מעניין שהאירופאים מוצאים את הכסף לפרויקט הזה (שהוא באמת חשוב מאד) אבל לא מוצאים מספיק כסף כדי להציל את גוש היורו…

 6. לוק גם אני קיבלתי רושם כזה כשקראתי את הכתבה.
  באמת מה הם יעשו כשיצטרכו לבנות יום אחד טלסקופ אפילו יותר גדול
  הם לא יבנו אותו בגלל שלא יהיה להם שם מתאים ?
  או שיקראו לו "הטלסקופ היותר גדול מזה שהוא גדול באופן יוצא מן הכלל גדול"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן