סיקור מקיף

‫פורום – לכבות את דאע"ש מרחוק / ג'ונתן ציטריין‬

טכנולוגיה חכמה הייתה יכולה לפרק את לוחמי דאע"ש מנשקם ללא צורך בפצצות ובקליעים

 

דאע"ש. אילוסטרציה: shutterstock
דאע"ש. אילוסטרציה: shutterstock

בקיץ 2014 השתלטה קבוצת המורדים העיראקית דאע"ש על העיר מוסול, ויחד איתה על ציוד של הצבא העיראקי, שמקורו בארה"ב שדי בו לצייד שלוש דיביזיות ושכלל כלי רכב, מסוקים, תותחים נגד מטוסים וטנקי M1 אברמס. אנשי דאע"ש ארגנו מצעד שבו הציגו את כלי הנשק החדשים, ואז הפעילו אותם כדי ללכוד את סכר מוסול האסטרטגי מידי המגנים הכורדיים בעלי הנשק הנחות. ארה"ב החלה להפציץ מן האוויר ולחמש מחדש את הכורדים כדי לאזן את כפות המאזניים נגד הנשק שלה-עצמה.

 

כבר מזמן היינו צריכים לשקול שילוב של אמצעים לנטרול מרחוק של כלים מסוכנים כאלה במקרה חירום. מספר מקרי הגנֵבה של אייפונים צנח השנה, אחרי שחברת אפל הוסיפה למוצר "מפסק כיבוי" מרוחק, שבעזרתו יכולים בעלי הטלפון להבטיח שאיש לא יצליח להשתמש בו אם יאבד או ייגנב. אם זו תכונה שמשתלם לשלב במוצרי צריכה, מדוע לא לשבץ אותה גם בהתקנים שיכולים לעבור הסבה מסוכנת כל כך, ובכלל זה נגד בעליהם כדת וכדין, כפי שקרה בסכר מוסול?

אחד החששות הוא שהמפסק לא יפעל ברגע האמת. חשש גדול מזה הוא שהמפסק עלול לפעול בזמן שהוא אינו אמור לעשות זאת, למשל, אם האקרים של האויב פרצו אותו. יש סיבה לכך שמפעילי טנקים מתניעים אותם באמצעות מפסק שאינו זקוק למפתח או לקוד אפילו אם המחיר הוא גישה לא מורשית: בשדה הקרב קל מדי לאבד מפתחות.

אבל מפתחות התנעה עמדו בחזית הטכנולוגיה ב-1949. כיום כבר יש עוד אפשרויות רבות אחרות. בין המומחים למדיניות החוץ של ארה"ב היו שהציעו לשלב מגבלות מיקום, מבוססות GPS, בטילי קרקע-אוויר מסוג סטינגר כדי לסייע לצבא סוריה החופשית להגן על עצמו מפני מתקפות אוויריות, ובמקביל להיות בטוחים שהטילים יהיו חסרי ערך מחוץ לזירת העימות ההיא. פתרון פשוט יותר, שאפשר להתאים לכל התקן הכולל רכיבים אלקטרוניים, כגון סטינגר או טנק מודרני, הוא תאריך תפוגה: ההתקן יוכל להמשיך לפעול לאחר תאריך זה רק אם יקבל אות "חידוש" מוצפן מלוויין כלשהו. החידוש יבוצע באופן שגרתי אלא אם, למשל, כלי הנשק ייגנבו. מנגנון בטיחות כזה אפשר לבנות באמצעות טכנולוגיות חתימה-ואימות בסיסיות ובדוקות. אחת הדוגמאות לכך היא התקני הקישור לפעולת הרשאה שמאבטחים את כלי הנשק הגרעיניים של ארה"ב, שאפשר להפעילם רק בעת שיתוף של קודים מסוימים. דוגמה אחרת היא הפרוטוקולים המשמשים להפעלת מל"טים מרחוק, תוך הגנה עליהם מפני חטיפה דיגיטלית.

הדרך הפשוטה ביותר להשתמש במפסק כיבוי היא לתת אותו לבעלי הנשק. לו היה לממשלת עיראק מפסק כזה היא הייתה יכולה להשבית את השלל הקטלני שהוצג במצעד של דאע"ש אחרי תקרית מוסול. שימוש מהפכני יותר במפסק כיבוי יהיה להשאיר אותו בידי הממשלה שסיפקה את הנשק. הדבר יהפוך את התחמושת ממוצר לשירות. סביר להניח שרוכשי נשק רבים יעברו לספקים אחרים, אך הנותרים עשויים לגלות שארה"ב היא המדינה היחידה שמוכנה למכור להם. על עסקאות נשק מסוימות, ובכללן העסקאות בין ארה"ב לישראל, כבר חלות מגבלות מוסכמות. מפסק כיבוי יוכל לשמש כאמצעי אכיפה חזק יותר.

ואם אתם סבורים שמועצת הביטחון של האו"ם עשויה למלא תפקיד חשוב בקידום הביטחון העולמי, דמיינו מפסק כיבוי שאפשר להפעילו רק אם המועצה מצביעה בעד השימוש בו. במקרה הנפוץ ביותר, מדינה חברה במועצה שאינה מסכימה להחלטה יכולה להטיל וטו על הפעלת המפסק, אך במקרים שבהם הדעה העולמית אחידה דיה, כמו באמברגו הנשק שהוטל על אל-קאעדה (ומכאן גם על דאע"ש), להחלטת המועצה "יהיו שיניים", ולא יהיה צורך בפעולות צבאיות.

הכול תלוי ביישום, ומעצבי המדיניות צריכים לחשוב על המצבים שבהם מפסקי הכיבוי עלולים להיכשל. לדוגמה, מכיוון שהם יבטיחו שליטה בכלי הנשק, הדבר עלול להוביל דווקא למספר גדול יותר של העברות נשק. אם יהיה קל לעקוף את המפסקים הללו, המצב יהיה גרוע יותר מאשר עכשיו.

עם זאת, כיום אנחנו מקבלים החלטה מודעת לייצר כלי נשק בינוניים וכבדים ולמכור אותם, בלי להגביל את השימוש בהם. לבחירה זו יש השפעה ממשית מאד. אם מפסקי הכיבוי יוכלו להציל אפילו אדם אחד חף מפשע שניצב מול קנה מתוצרת אמריקנית, ראוי לבחון את האפשרות ברצינות.

 

על המחבר

ג'ונתן ציטריין (Zittrain) הוא פרופסור למשפטים ולמדעי המחשב, ומנהל מרכז ברקמן לאינטרנט ולחברה באוניברסיטת הרווארד. הוא כתב את הספר "עתיד האינטרנט וכיצד למנוע אותו" (הוצאת אוניברסיטת ייל, 2008). ציטריין חבר בוועדת הייעוץ לסיינטיפיק אמריקן.

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

20 תגובות

 1. אייל
  אז זהו, שבדיוק להיפך… אף אחד לא הולך לגעת במערכות היגוי של מטוסי קרב. בנוסף, ב F15, מערכת ההיגוי היא לא אלקטרונית.

  מערכות ה"עזר" האלה הן מערכות הנשק של המטוס… אל תזלזל 🙂

 2. ניסים, ההבדל הוא שהמערכות הישראליות במטוסים האמריקאים הן רק מערכות עזר, ניטרולן לא ישבית את כל המטוס, לעומת זאת המערכות האמריקאיות מהוות את הליבה של המטוס (טוס אל חוט) ויכולות להשבית את המטוס ולהפוך אותו לגרוטאה חסרת שימוש.

  גיא, בוא באמת נדבר לעניין – אם היו מנטרלים לדעאש את הנשק הם לא היו מסוגלים להטיל טירור על אף אחד, ולא היו מצליחים לבצע את מסעות הכיבושים שלהם של ערים וכפרים בעיראק ובסוריה, ניתן היה לחסל אותם הרבה יותר בקלות.

 3. חברה, בא נדבר לעיניין: גם אם היו מנטרלים לדעאש את הנשק זה לא היה מזיק להם, מדובר בחבורה של חולי נפש שעזבו כל מה שהיה להם, ונסעו למרחקים בשביל מטרה אחת בלבד: לאנוס !!!

 4. אייל
  מטוסי הקרב של ישראל אינם תוצרת "ארהב", וטנק המרכבה אינה תוצרת "ישראל". המערכות ניבנו ע"י חברות גדולות, והמרכיבים של מערכות אלה הם תוצרת חברות קטנות יותר. המנוע ב-F16 הוא תוצרת GE או PW, מנוע המרכבה תוצרת GD וכן הלאה. אז יש הרבה מאד מקום לשתול משהו כמו שתיארתם ….. מעבר לכך שהממשלה יכולה לשתול משהו – גם כל חברה קטנה בשרשרת יכולה לשתול משהו.

  מצד שני – גם במטוסים האמריקאים יש מערכות ישראליות 🙂

 5. האמת גם לי קשה להאמין שלא נשתלו מנגנונים כאלו, ולא חסר היכן כשמדובר במערכות נשק כל כך מורכבות ומתוחכמות וכל כך הרבה אלקטרוניקה ומחשבים…. אז רגע, מה זה בעצם אומר ? שהאמריקאים יכולים לנטרל ברגע את כל מטוסי ה F-15 וה F-16 שלנו ?

  מזל שלפחות טנקי המרכבה הם מתוצרת עצמית 🙂

 6. ההשערה שלי היא שלמרות שיש כאלה מנגנונים קיימים בהרבה כלי נשק מתוחכמים שמסתובבים בחוץ, אפילו רמת הסיכון של דעעש כרגע לא גבוה עד כדי כך שישתמשו באמצעי זה ובכך יחשפו את עצם קיום המתג.
  כל אדם סביר בעל מעט חשיבה "קרימינלית" ואני בטוח שיצרני נשק עונים להגדרה הנ"ל היו מזמן חושבים לשים "דלת אחורית" כלשהי בנשק שהם מפתחים שמא יופנה נגדם. למעשה צריך להיות די אדיוט שלא לעשות כן.
  אמנם באקדחים או רובים הפתרון אולי קצת מורכב יותר הנדסית אבל בכל מערכת נשק קצת מתוחכמת יותר שמשתמשת בשבבים אלקטרוניים או רכיבים היברידיים מורכבים קל יחסית להטמיע מקלט רדיו בחלק או אפילו בכל הרכיבים שברגע שקולטים אות מקודד כלשהו פשוט ישביתו את אותו הרכיב.

 7. ניסים לא חשבתי שהם כאלו אהבלים, אני פשוט נסה להבין את פשר העניין. אם אתה יודע פשוט תענה.

  העניין עם המזוודה והקודים מופיע בהרבה סרטים, לא רק בסרט אחד (ואני ממש לא זוכר עכשיו את שמות הסרטים) אז מה אתה טוען שזה סתם מיתוס ?

 8. שאלת תם, זכור לי שנשיא ארה"ב נוסע לכל מקום עם מזוודה המכילה את כל הצפנים (הקודים, המפתחות) להפעלת הנשק האטומי של ארה"ב. מה קורה אם חלילה המטוס של הנשיא מתרסק (עקב תקלה, או פיגוע) , האם מרגע זה ארה"ב אינה יכולה להפעיל את הנשק הגרעיני שלה ? וחשופה להתקפות בלי שום יכולת התגוננות ?

 9. הרעיון מצויין, אבל לא חדש. כבר היום יש "מפסקים" כאלה במערכות נשק רבות.
  ואני מקווה שאיזכור האו"ם זה רק בדיחה. את האו"ם מזמן היה צריך לסגור. חבל על הכסף.

 10. יוסי

  אפשר לנצח את דעאש בנשק, 10 פצצות אטום ימחקו מדעאש את רצון הלחימה לרמה שהם לא יזיקו. אפשר גם בפחות כפי שעשו האמריקאים באפגניסטן.

  אשר לאירופאים, יש סיכוי שכאשר ימאס להם מהמוסלמים המהגרים והם ישלחו אותם לתאי גזים או משהו בסגנון דומה. אל תתגשם מהמילים היפות, האירופאים אכזריים מאוד, כמו שאר בני האדם כאשר האיומים עליהם נעשים ממשיים. הבעיה עם האירופאים היא שכרגע הם חושבים שהם יכולים לחיות חיים נעימים עם כל החוקים הליברלים המצחיקים שלהם, ברגע שיבינו שזה לא אפשרי הם יעדיפו לחסל את המוסלמים פיזית במקום להמשיך בתהליך חברתי של התאבדות מרצון.

 11. לא ניתן לנצח את דעאש בנשק. זו תרבות והיא נמצאת גם בתוך אירופה, אסיה וארה"ב, אוסטרליה, ובליבם של מוסלמים רבים שהתפשטו בכל העולם.

 12. לדעתי לא ניתן לכבות את דעא"ש מרחוק ואפילו קיים סיכוי שהם ישתלטו על העולם ולא בגלל שהם הרוב אלא כי הרוב ייכנע להם. בחצי שנה הצבא שלהם גדל מ 20,000 ל 100,000-200,000. כאשר פקיסטן מחזירה עונש המוות לרוצחים של 140 ילדים מיד האו"ם מתחיל עם ההתחסדות שלו ומתנגד לכך.
  עיון בחדשות SKY, BBC, FRANCE24, CNN בכותרות שרצות בתחתית הדף רואים כל יום שבכל אחת ממדינות ערב נהרגים כול יום 10-12 חיילים במאבק מול דעאש,וארגונים כמו אל-קעידה ועוד.
  8 מדינות ערב נפלו ב-3 שנים: תימן, לוב, עיראק, סוריה, ספק תוניסיה, כמעט מצרים, אפגניסטן מבחינתי גם טורקיה. ואם נבדוק מי הקים את אל-קאעידה, דאעש – זה מדינה אחת נאורה לכאורה.
  חיזבללה, איראן, סעודיה, ירדן, פקיסטן ועוד נלחמות על קיומן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן