סיקור מקיף

אוכלוסיית החיידקים בשד משפיעה על הסיכון להתפתחות סרטן

לשָד יש מיקרוביום משלו, והרכב החיידקים בו יכול למנוע גידולים סרטניים או לעודד אותם – ממצא שעשוי להוליך לשיטות חדשות לסריקה מוקדמת או לטיפולים

צילום רנטגן של שד בריא (שמאל) לעומת שד עם סרטן. מקור: ויקימדיה.
צילום רנטגן של שד בריא (שמאל) לעומת שד עם סרטן. מקור: ויקימדיה.

מאת כאוול שֵיק, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 04.12.2016

חיידקי המעיים משכו את רוב תשומת הלב בעקבות שפע המחקרים הנערכים לאחרונה על החיידקים המשגשגים בגופנו. אבל חיידקים חיים גם ברקמת השד של נשים, ולפי מחקר חדש שראה אור בכתב העת למיקרוביולוגיה יישומית וסביבתית, להרכב אוכלוסיות החיידקים האלה יכולה להיות השפעה לא פחות חשובה על הבריאות. לדברי גרגור ריד פרופסור למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה באוניברסיטת ווסטרן באונטריו והמחבר הראשי של המחקר, ייתכן שחיידקים בשד, אפילו בכמויות קטנות, ממלאים תפקיד בהתפתחות סרטן השד: מעלים את הסיכון במקרים מסוימים ומפחיתים אותו במקרים אחרים.

במהלך חייה של אחת משמונה נשים בארה"ב מאובחן סרטן השד, אבל ברוב המקרים מקורותיו אינם ידועים. בדרך כלל תולים את הסיבות בגיל, בנטייה גנטית ובגורמים סביבתיים – ולפי יותר ויותר מחקרים, חיידקים עשויים להיות אחד הגורמים הסביבתיים האלה. לדוגמה, כבר בשנות ה-60 של המאה ה-20 מצאו כמה מחקרים מתאם בין הנקה לבין סיכוי קטן יותר לחלות בסרטן השד, ולפי מחקרים חדשים יותר, הסיבה לכך יכולה להיות שחלב האם עוזר להתפתחות מיקרואורגניזמים מועילים.

ריד וצוותו החליטו ללכת בעקבות קו המחשבה הזה. הם ניתחו דגימות דנ"א חיידקי מרקמות השד של 58 נשים שעברו ניתוח לכריתת גושים מן השד או כריתת שדיים מלאה בשל גידולים שפירים או סרטניים, וכן מ-23 נשים בריאות שעברו ניתוחים להקטנת השדיים או להגדלתם. אצל נשים עם סרטן השד הם מצאו כמויות גדולות יותר של חיידקים מסוגים מסוימים – בין השאר חיידקים ממשפחת האֶנטֶרובקטריה וחיידקי סְטַפילוֹקוֹקוס ובצילוס. בנשים ללא סרטן הם מצאו רמות גבוהות יותר של חיידקים מסוגים אחרים, כגון לַקטוֹקוקוס וסְטְרֶפּטוקוקוס.

האימונולוגית דלפין לי, החוקרת סרטן שד במכון ג’ון ויין לסרטן בסנטה מוניקה שבקליפורניה, ולא הייתה מעורבת במחקר זה אומרת שהעובדה שהשד הוא סביבת מחיה לחיידקים אינה מפתיעה כשהיא לעצמה. "השָד חשוף לסביבה החיצונית דרך הפטמה ומערכת תעלות החלב. חיידקים יכולים להיכנס לרקמת השד גם דרך פצעים בעור ובדרכים אחרות," היא מסבירה. "אבל עדיין לא ברור לנו אם חיידקים מסוימים מצויים בקרבת גידולים סרטניים בשד מפני שהם גורמים לסרטן השד להתפתח, או מפני שהגידול הוא סביבה שבה הם משגשגים."

אם חיידקים מסוימים אכן מעודדים סרטן, כיצד הם עושים זאת? יש חיידקים ממשפחת האנטרובקטריה וחיידקי סטפילוקוקוס שנראה שגורמים לנזקים בדנ"א, מסלול מוכר שמוביל להתפתחות סרטן. חיידקים אחרים יכולים לגרום דלקות. את המנגנון המדויק צריך לברר באמצעות מחקרים בבעלי חיים, אומר ריד, אבל הוא מקווה שבסופו של דבר יוכלו חוקרים להשתמש בהרכב החיידקים של מטופלת בתור סַמָּן ביולוגי בבדיקות לאיתור סרטן השד, או כדי לפתח טיפול פרוביוטי שישפר את הפרוגנוזה של נשים ואת תוצאותיהם של טיפולים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן