סיקור מקיף

הביו-האקר שאינו חושש לעצב מחדש את הביולוגיה של גופו

ג’וזיה זאיינר הוא ביו-האקר – אדם שאינו חושש לעצב מחדש את הביולוגיה של גופו. בחודש האחרון הוא עמד מול קהל קטן של שלושים אנשים שבאו לכנס כדי לשמוע על הנדסה גנטית בבני-אדם. הוא סיפר להם שהגיע הזמן להפסיק לפחד מהנדסה גנטית – ואז הדגיש את הנקודה כששלף מזרק, נעץ אותו בזרועו, והנדס מחדש את הגנטיקה של גופו.

אילוסטרציה: Caroline Davis2010.
אילוסטרציה: Caroline Davis2010.

הטיפול שהזריק אותו ביו-האקר לעצמו הוא ראשון מסוגו בעולם, ונועד למחוק גן בשם מיוסטטין מהשרירים באזור ההזרקה. גן זה מעכב את גדילת השרירים באנשים רגילים. ביצורים שנולדים בלעדיו כתוצאה ממוטציה, ניתן לראות גדילה מסיבית של השרירים שגורמת להם להיראות כמו מרימי משקולות אולימפיים.

להגיד לכם שהטיפול יעיל? איש עדיין לא יודע. אפילו זאיינר עצמו מודה שטרם ראה גדילה במסת השריר במקום ההזרקה – אבל כמובן שחלף רק חודש מאז הטיפול, וצריך לחכות כדי לראות איך הדברים מתקדמים. אבל זה לא הדבר החשוב באמת. זאיינר מסביר שמטרת ההדגמה הייתה להראות ש- “אנו על סף השינוי של האנושות”. הוא מאמין שהוא רק – “…הראשון מבין אנשים רבים שישנו את הקוד הגנטי שלהם. זה יקרה מסיבות רפואיות, למען המדע, הספורט, או אולי סתם בגלל שאנשים רצו לעשות זאת או היו משועממים.”

ג'וזיה זאיינר מזריק לעצמו את הטיפול. צילום מסך מתוך סרטון בדף הפייסבוק של ג'וזיה זאיינר.
ג’וזיה זאיינר מזריק לעצמו את הטיפול. צילום מסך מתוך סרטון בדף הפייסבוק של ג’וזיה זאיינר.

חשוב להדגיש שהטיפול עדיין רחוק מלהיות בטוח, ושלא הייתי ממליץ גם לנוראיים באויביי להתנסות בדרך זו על עצמם. טיפול עצמי מהסוג הזה יכול בקלות לגרום לתופעות לוואי לא-רצויות, כסרטן. אבל זאיינר צודק בדבר אחד גדול: לא ניתן יהיה למנוע מאנשים סקרנים להתנסות בדרך זו על עצמם. כל אדם יכול כיום לרכוש דנ”א דרך הרשת, ובאמצעות מכשור מעבדתי בעלות של כמה מאות דולרים – להכין אותו להזרקה. עדיין לא מדובר בטיפולים עם הצלחה מוכחת, אבל כמה זמן עוד נוכל לעכב את המין האנושי מלהתנסות על עצמו?

לא הרבה. לא הרבה בכלל. והתוצאות יהיו יוצאות-דופן. בעידן ההנדסה הגנטית הזמינה לציבור, אנשים יוכלו להנדס את גופם באותה קלות בה הם רוכשים קעקועים כיום. הם יוכלו להנדס אזורים בעור כך שיזרחו באור מסוים או לשנות את צבע העור, לשפר את יכולת הראייה, להגביר את מסת השרירים, להאיץ או להאט את קצב חילוף החומרים כדי להרזות או להעלות משקל, ועוד ועוד. הגוף האנושי יהפוך ללוח הקנבס של הדורות הבאים – וחלק מהשינויים הגנטיים יעברו גם לילדיהם של המהונדסים באופן טבעי.

וכל זה התחיל בחודש האחרון, עם אדם אחד שהנדס את גופו בשידור חי.


אם מעניין אתכם לקרוא על העתיד, וכיצד הטכנולוגיות יעצבו מחדש את החברה, אתם מוזמנים לקרוא את ספריי בחנויות הספרים – המדריך לעתיד ו- השולטים בעתיד.

ראו עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן