סיקור מקיף

ניסוי עשירי של מערכת ה”חץ 2″ נערך אתמול * נורו 4 טילים ברצף

אתמול, ה – 5 בינואר 2003, בשעה 16:37 ביצעה מערכת הנשק “חץ” ניסוי מערכתי מוצלח. זהו הניסוי העשירי של הטיל “חץ” והניסוי החמישי של מערכת הנשק.

ניסוי טיל החץ - צילום: התעשיה האווירית
ניסוי טיל החץ - צילום: התעשיה האווירית

אתמול, ה – 5 בינואר 2003, בשעה 16:37 ביצעה מערכת הנשק “חץ” ניסוי מערכתי מוצלח. זהו הניסוי העשירי של הטיל “חץ” והניסוי החמישי של מערכת הנשק.

ניסוי זה הוא הראשון בסדרת הניסויים של מערכת הנשק לקראת הכנתה לדור הבא של איומים, כחלק מחוזה שיפורי מערכת הנשק Arrow System – A.S.I.P Improvement Program שנחתם בין ישראל לארה”ב.

הניסוי התבצע במסגרת תכנית הפיתוח והוא איננו קשור למתיחות האזורית.

מטרות הניסוי היו לבחון את ביצועי המיירט בתנאי טיסה מיוחדים. לפיכך, בתאום עם השותף האמריקאי, תוכנן ניסוי אשר אינו כולל יירוט ולכן לא השתתפה בו מטרת אמת. יחד עם זאת נבדקה יכולת המערכת ברצף של שיגורים. לשם כך בוצע תרחיש המהווה דימוי מבצעי הכולל 4 סימולציות של מטרות המשוגרות לעבר מדינת ישראל. מטרות אלו “הוזרקו” למכ”מ כך שכל מרכיבי מערכת הנשק עבדו בתצורתם המבצעית. מיד כאשר הורה מנהל הניסוי על הפעלת דימוי המטרות, נכנסה מערכת הנשק לפעולה. המכ”מ גילה את המטרות והעביר אותן אל מרכז ניהול הירי שחישב תכנית הגנה כנגד כל אחת מהמטרות. תכניות ההגנה עברו אל המשגר אשר צויד בשישה טילים. המשגר שיגר ארבעה טילים : טיל ניסוי ושלושה טילים בעלי מנוע – רקטי עם זמן בעירה קצר שנועד לבדוק את רהיטות ההמראה מהמשגר. טיל הניסוי שוגר ראשון וביצע מסלול מיוחד שיעדו לבדוק יכולות עתידיות.

המערכת פותחה במשותף ע”י ישראל וארה”ב ומנוהלת ע”י מינהלת “חומה” במשרד הביטחון תוך שיתוף פעולה עם מינהלת ההגנה בפני טילים בליסטיים במשרד ההגנה האמריקאי.

הקבלן הראשי לפיתוח המערכת הנו מפעל מל”מ של התעשייה האווירית. המערכת כוללת : מכ”מ התראה ובקרת-אש “אורן ירוק”, של אלתא, מערכת ניהול הירי “אתרוג-זהב” של תדיראן מערכות, מרכז בקרת משגרים “אגוז חום” של תעשייה אווירית/מל”מ ומשגר מבצעי וטילים של תעשייה אווירית/מל”מ.

הצלחת הניסוי מהווה מדרגה חשובה בהתפתחות של מערכת נשק “חץ” ובמתן מענה לאיום הגובר של טילים בליסטיים בזירה.

בניסוי היום – תמרונים קשים בזוויות לא שגרתיות

ניסוי טיל החץ, המתקיים בתיאום עם הסוכנות האמריקאית להגנת טילים בליסטיים, היה הראשון שנועד לבחון את יכולותיו החדשות של הטיל.

אחת היכולות שנבדקה היא פעולה נגד טילים בליסטיים בעלי ראש מתפצל, כלומר זיהוי הראש הקרבי מבין ראשי הדמה והתבייתות עליו. בעקבות פניית הפנטגון יבוצעו גם במסגרת הניסוי בדיקות שישמשו את תוכנית הטילים האמריקאית.

מכיוון שבניסוי יוצבו דרישות חדשות בפני טיל החץ, לא ישוגר טיל מטרה והחץ יטוס מול סימולציה שתופיע על המחשב בלבד. במסגרת הניסוי תופעל המערכת הקרקעית, הכוללת את המכ”ם (אורן ירוק), מערך השליטה והבקרה (אתרוג זהב) ומערך השיגור (אגוז חום).

בניסוי יבצע החץ תמרונים קשים בזוויות טיסה לא שגרתיות, שמטרתם לבדוק את השיפורים שנעשו כדי להתמודד עם איומים עתידיים.

בנוסף לניסוי הטיל, ייבדק לראשונה גם המשגר בשיגור רצוף של שלושה טילים. בכל משגר קיימים שישה כני שיגור. בניסוי היום יופעלו בזה אחר זה ארבעה כני שיגור, אחד מבצעי ושלושה כני דמה.

לטיל הדמה, בניגוד לטיל המבצעי בן שני המנועים, יהיה רק מנוע אחד בעל עשירית מכמות חומר ההדף – כך שהוא יתרומם לשתי שניות בלבד ויפול במרחק של מאות מטרים מכן השיגור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן