סיקור מקיף

מתחם מדע, חלל וטכנולוגיה בבית פתוח של נשיא המדינה שיתקיים היום (ב’)

בין המוצגים לווין מסוג TECSAR, חלק ממשגר הלוויינים “שביט” ופלטפורמה רובוטית זעירה המדמה פרפר במעופו

משרד המדע והטכנולוגיה יציג במסגרת בית הפתוח של נשיא המדינה בחול המועד סוכות מתחם ענק של מדע, טכנולוגיה וחלל. במתחם, שיהיה פתוח לציבור הרחב מחר, יום שני, 17 באוקטובר 2011 החל מהשעה 8:30, בבית הנשיא בירושלים, יוצגו פיתוחים מדעיים חדשניים שקידם משרד המדע והטכנולוגיה בשנים האחרונות וכן לוויינים וטילים שסוכנות החלל הישראלית של משרד המדע והטכנולוגיה הייתה מעורבת בפיתוחם.

אירוע הבית הפתוח בבית הנשיא בחול המועד סוכות מתקיים זו השנה השלישית בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה ובמסגרתו מוזמן הציבור הרחב לבקר בבית הנשיא, ללחוץ לנשיא יד, לבקר בסוכתו להתרשם מהבית וכן מתצוגות של משרדי הרווחה, הגנת הסביבה והחקלאות. השנה יעמוד האירוע כולו בסימן איכות הסביבה.

במתחם החלל של משרד המדע יוצגו פיתוחים הקשורים לחלל אזרחי המשמשים לצורכי סביבה של ארבע תעשיות אוויריות: פיתוחים של מב”ת ובהם הלוויינים TECSAR ו-OPSAT 300; פיתוחים של אלביט ובהם ארבע מצלמות המדגימות את התפתחות מצלמות חלל ומצלמת וונוס לתצפית; ופיתוח של רפאל של דגם מנוע אזוב שלב 3 של טיל שביט. גולת הכותרת היא פיתוח של מל”מ תעשיות תעשייה אווירית שיציבו טיל שביט שלב 3, שגובהו 10 מטרים בחצר בית הנשיא.

במתחם המדע והטכנולוגיה יוצגו מחקרים הקשורים לתכנית התשתיות ולמרכזי המחקר והפיתוח האזוריים של המשרד ובהם: תצוגה צבעונית של בעלי חיים וספוגים שחיים בים; פיתוח של פרפר רובוטי; פיתוח חדשני לטיהור מי שפכים; ועוגן ימי משוחזר בן 2500 שנה בגובה 3 מטרים. נוסף לכך, יציגו מוזיאוני המדע מירושלים ומחיפה “קסמי מדע”, תצוגות מדעיות חווייתיות ומופע של רובוטים “ספורטיביים”.

נוסף למתחמי התצוגה של המשרדים השונים, יוזמן הקהל בסביבות השעה 12:00 לצפות בהופעות של התזמורת האנדלוסית ושל הזמרת גלית גיאת.

הכניסה לבית הנשיא תתאפשר לציבור הרחב ביום שני, 17 באוקטובר 2011, החל מהשעה 8:30 ועד השעה 12:30.

התעשייה האווירית תציג במשכן נשיאי ישראל פיתוחים מתקדמים בתחום המדע

בין המוצגים לווין מסוג TECSAR, חלק ממשגר הלוויינים “שביט” ופלטפורמה רובוטית זעירה המדמה פרפר במעופו

התעשייה האווירית (תע”א) תציג מוצרים נבחרים פרי פיתוחה במשכן נשיאי ישראל בירושלים, במסגרת תצוגה של פיתוחים ישראלים בתחום המדע. כמדי שנה, מארח הנשיא מר שמעון פרס אושפיזין בסוכתו ומסייר בין המוצגים והמייצגים השונים. המוצרים יוצגו במתחם של סוכנות החלל הישראלית של משרד המדע והטכנולוגיה.

השנה, תציג התעשייה האווירית דגם בגודל אמיתי של לוויין מסוג TECSAR, דגם של השלב השלישי של משגר הלווינים “שביט” ופלטפורמה רובוטית קטנה המדמה פרפר במעופו.

הלוויין טקסאר. צילום: התעשייה האווירית
הלוויין טקסאר. צילום: התעשייה האווירית

התע”א עוסקת בטכנולוגיות חלל כ- 30 שנה. טכנולוגיות אלו הביאו לבנייה והפעלה של סדרות הלווינים הנמוכים, ה- LEO (Low Earth Orbit) ובכללם משפחות ה”אופק”, ה”ארוס” וה- “Optsat” לסוגיו )לוויינים עם יכולות יום( וה- TECSAR, )מכ”מ סינטטי- SAR, עם יכולות לילה וכל מזג-אוויר), ושל סדרת לוויני תקשורת ה- GEO (Geo-stationary Earth Orbit) של משפחת ה-“עמוס”.
לתע”א יכולת מוכחת בכל שלבי תוכניות החלל- החל מאפיון והגדרה של הדרישות המבצעיות עם לקוחותיה השונים, בבניה, בשיגור וכלה בתפעול של הלוויינים בחלל.
החברה, כקבלן ראשי לנושאי החלל בישראל מפעילה קבלני משנה בישראל ובעולם להשבחת ושדרוג המוצרים. בלוויינים הנמוכים (ה- LEO) שילבה התע”א טכנולוגיות מזעור, דבר שאפשר את הקטנת משקלם ונפחם של לווייניה ללא פשרה בביצועיהם. כך הופכים הלוויינים למתאימים במיוחד ללווייני קונסטלציה (קבוצה של לוויינים בחלל).

2 תגובות

  1. “תצוגה צבעונית של בעלי חיים וספוגים שחיים בים”
    וואלה יופי, שום מילה על המחקר לפיתוח תרופות מאותם בעלי חיים לטיפולים כנגד תאים סרטניים ? משהו על שיתופי הפעולה בתחום עם מרכזי מחקר גדולים בעולם ? משהו על תחום ביוטכנולוגיה הימית שסוף סוף מתחילה להרים את הראש בארץ ?
    העיקר שיש תעשיה אווירית לכתוב עליה… שוב…. ושוב…. ושוב…. ושוב……

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן