סיקור מקיף

500 מחשבי-העל החזקים בעולם: Roadrunner של יבמ במקום הראשון; נציג ישראלי דורג כ-120

מחשב-העל המדורג ראשון מותקן במעבדות המחקר הגרעיני של ארה"ב בלוס אלאמוס ● למקום השני הגיע מחשב מתוצרת קריי ובמקום השלישי – מחשב-על מתוצרת SGI ● הנציג הישראלי הוא מחשב-על המותקן בשירות חברת מוליכים למחצה הפועלת בישראל, והוא נחשב לחזק ביותר בארץ

מחשב-העל Roadruner של יבמ שדורג במקום הראשון
מחשב-העל Roadruner של יבמ שדורג במקום הראשון

מחשב-על מתוצרת יבמ – שנבנה במסגרת פרויקט Roadrunner עבור מעבדות המחקר הגרעיני של ארה"ב בלוס אלאמוס, הגיע השבוע למקום הראשון בדירוג 500 מחשבי-העל החזקים בעולם. על פי הדירוג, שנערך על ידי צוות של חוקרים באוניברסיטת מנהיים בגרמניה ואוניברסיטת טנסי בארה"ב, את המקום השני תופס מחשב-על מתוצרת קריי, ובמקום השלישי – מחשב מתוצרת SGI. יבמ תופסת את המקומות הרביעי והחמישי, ואחריה מדורג מחשב של סאן – במקום השישי. מחשב-על של HP הגיע רק למקום ה-13 ברשימה. הנציג הישראלי, שהגיע למקום ה-120, הוא מחשב-על המותקן בשירות חברת מוליכים למחצה הפועלת בישראל, והוא נחשב לחזק ביותר בארץ. שמה של החברה לא נמסר לפרסום.

מההיבט המספרי יש יתרון דווקא ל-HP כאשר 209 מחשבי על מתוך ה-500, המהווים 41.8% מהרשימה, הינם מתוצרתה. נתון זה מציב את HP כספקית מחשבי העל המובילה בעולם. במקום השני ניצבת IBM (מחשבים – 186, 37.6%) ובמקום השלישי Cray (מחשבים – 22, 4.4%).

המערכת מתוצרת יבמ בלוס אלאמוס מבצעת כ-1.105 פטה-פלופס. כך, ביוני השנה היה מחשב-העל הזה למערכת הראשונה בעולם שהצליחה לחצות את רף קוואדריליון החישובים לשניה (מיליארד מיליארדים של פעולות בשניה). פרויקט Roadrunner משלב 12,240 מעבדי PowerXCell 8i לעיבוד בפס רחב, באותה ארכיטקטורת שבבים של מעבדי ה-Cell המניעה את כל קונסולות המשחקים המודרניות בשוק – יחד עם 6,562 מעבדי Opteron של AMD בעלי ליבה-כפולה. המעבדים של AMD מבצעים את פעולות החישוב הבסיסיות, בעוד ששבבי ה-PowerXCell 8i מנצלים את כוחם לחישובים מתמטיים מורכבים, עבורם תוכננו במיוחד.

במהלך 15 השנים בהן מתפרסמת הרשימה, החזיקה יבמ במקום הראשון 11 פעמים – יותר מכל יצרן אחר. מאז נובמבר 1999 וברציפות, דורגו מערכות מתוצרת יבמ במקום הראשון ברשימה – כאשר גם כוח המיחשוב המצרפי של מחשבי יבמ הכלולים בדירוג גדול מזה של כל יצרן אחר. ברשימה המתפרסמת השבוע, כלולות 188 מערכות מיחשוב-על של יבמ, האחראיות לכ-38% מכושר המיחשוב המצרפי של כל 500 מחשבי העל החזקים בעולם: 6.5 פטה-פלופס מתוך 16.9 פטה-פלופס בסך הכל.

רשימת 500 מחשבי-העל החזקים בעולם, שמתפרסמת פעמיים בשנה, נחשפה בכנס בנושא מיחשוב-על שנערך השבוע באוסטין, טקסס. הדו"ח האמור נחשב לאמת מידה מקובלת ליכולות הטכנולוגיות של ספקי מיחשוב – ולעוצמתן הכלכלית, המדעית והצבאית של המדינות המחזיקות במחשבי-העל האלה, ומשתמשות בהן למגוון רחב של יישומים: החל מפיתוח נשק גרעיני ועד לפיתוח תרופות חדשות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן