סיקור מקיף

מה המשותף לנוגה ולכתמי שמש

בעזרת מדידותיו של אחד מהלווינים לחקר קרינת השמש, גילתה נאסא שלכוכב הלכת נוגה ולכתמי-שמש יש תכונה מרכזית משותפת: חסימת חלק מאנרגיית השמש המגיעה מהשמש לכדה”א.כתמי שמש

בעזרת מידע מלווינה של נאסא [SOCRE satellite], מדענים הבחינו שכאשר נוגה עברה בין כדה”א לשמש ב-8 לחודש יוני, כמות האור שהגיעה לכדה”א הופחתה בעשירית האחוז.

“עקב מרחקה מכדור-הארץ, נראתה נוגה בגודל של כתם-שמש”, אומר גארי רוטמן, חוקר ראשי ומדען במעבדה לפיזיקה חללית ואטמוספרית [LASP], באוניברסיטה של קולוראדו בבאולדר.
צוות לווין המחקר “סורק” [SORCE] ראה הפחתות דומות גם באנרגיית השמש המגיעה לכדה”א במשך פעילות הכתמים של אוקטובר 2003.

באוקטובר 2003, אור השמש המגיע לכדוה”א הצטמצם ב-0.3 אחוזים מהרגיל עקב קבוצות כתמים ענקיות שנעו על פני-השמש.

“זוהי הפחתה חסרת-תקדים בכמות השמש המגיעה אלינו, ומשתווה אל ההפחתה שמעריכים שקרתה במאה השבע-עשרה,” אומר רוטמאן. ההפחתה נמשכה כמעט חמישים שנה, וכנראה הייתה מקושרת אל הקור היוצא מן הכלל אשר שרר באירופה באותה תקופה, בין השנים ה 1400 ל-1700, שנקראו גם “עידן הקרח הקצר”.

תנאי שמש בתקופת “עידן הקרח הקצר” היו דיי שונים, מכיוון שלא היו כתמי-שמש.
האסטרונומים של התקופה, כמו גלילאו, ניהלו מעקבים ורשומות רבות בנוגע לשמש, גם לפני ואחרי התקופה, ובהם ניתן למצוא 50 כתמי שמש בממוצע של 30 שנה, מספר קטן יחסית.

מספר הכתמים הגדול באוקטובר-נובמבר 2003 העיד על כך שהשמש פעילה מאוד, ובאמת באותה תקופה התפרצויות געשיות רבות קרו.
“סורק” ראה את התפרצויות אלה באינפרא-אדום. ההתפרצויות היו מלוות בכתמי-שמש גדולים, שהפיקו ירידה ב-0.3 האחוז מאנרגיית השמש היוצאת.
בו בזמן, אסף “סורק” אנרגיה מכל אורכי-הגל, דבר שלא נעשה אי-פעם לפני.

“הכלים שבלווין 'סורק' מספקים מדידות מדויקות חסרות-תקדים, כך שתוצרת-האנרגיה של השמש ידועה בדיוק רב, וידע על שינויים באנרגייה המגיעה מהשמש לכדה”א הוא תנאי-מקדים להבנת האקלים הארצי,” אמר רוברט פ. קלאהן, מדען בפרוייקט וראש סניף נושא האקלים והקרינה בבסיס חיל האוויר “גודארד” של נאסא, בגרינבלט – מדינת מרילנד.

מדידותיו של “סורק” נותנות למדעני האקלים והאטמוספירה של היום מידע על אנרגיית השמש המגיעה אל כדה”א.
מדידות אלה יהיו בעלות-ערך למדעני-העתיד, אשר יקשרו את מראה עולמם אל התנאים ששרו כיום. בנוסף, ממצאיו של גלילאו לגבי השמש מלפני 400 שנה העשירו את הבנתם של מדענים כיום לגבי השמש, וחשיבותה בעיני האדם גברה ע”י כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן