סיקור מקיף

ניסויים מוצלחים למערכת היירוט שרביט קסמים

מנהלת 'חומה' במשרד הביטחון וה-MDA האמריקני השלימו בהצלחה סדרת ניסויים במערכת היירוט 'שרביט קסמים', לקראת הכרזתה כמבצעית בחודשים הקרובים

ניסוי מערכת ההגנה מפני טילים 'שרביט קסמים'. צילום יחצ - דוברות משרד הבטחון
ניסוי מערכת ההגנה מפני טילים 'שרביט קסמים'. צילום יחצ – דוברות משרד הבטחון

 

מנהלת "חומה", במפא"ת (המינהל למחקר , פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית) של משרד הביטחון הישראלי, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA), השלימו היום ׁ(ד') בהצלחה סדרת ניסויים של מערכת "שרביט קסמים". הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך משמעותית, לקראת הניסוי המסכם והכרזת המערכת כמבצעית בתקופה הקרובה. הניסוי בוצע בהובלת חברת רפאל משדה ניסויים במרכז הארץ.

בניסויים נבחנו היכולות והביצועים של כלל מערכת "שרביט קסמים", אשר נחשבת למערכת חדשנית ומהפכנית במשפחת מערכות היירוט בעולם. מערכת זו, אשר תהווה חלק ממערך ההגנה הרב שכבתית, תאפשר כבר בעתיד הקרוב יחד עם המרכיבים הקיימים של מערך ההגנה של ישראל מפני טילים, להתמודד ביעילות רבה יותר עם איומים על מדינת ישראל. בניסוי נבחנו יכולות המערכת במספר תרחישים, אשר מדמים את המטרות עימן מתוכננת המערכת להתמודד בזמן עימות.
בניסוי האחרון לאחר שיגור טיל המטרה, גילה אותה מכ"מ ה- MMR, והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי, אשר חישב תוכנית ההגנה נגדה. מיירט "שרביט קסמים" שוגר בהצלחה וביצע את כל שלבי הטיסה והשמיד את המטרה כמתוכנן.

הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק "שרביט קסמים" הינה חברת רפאל אשר פועלת בשיתוף חברת "Raytheon" האמריקנית. מכ"מ ה-MMR פותח ע"י אלתא- חטיבה וחברת בת של התעשייה האווירית. מערכת השליטה והבקרה "שקד זהב" מפותחת ע"י אלישרא מקבוצת אלביט מערכות.

מערכת " שרביט קסמים" נועדה להעניק שכבת הגנה נוספת מפני טילים ורקטות לטווח קצר ובינוני (בדגש על איומים מדויקים), וכן להוסיף הזדמנויות יירוט למערכת נשק ה"חץ" ובכך לאפשר את עיבוי מערך ההגנה על מדינת ישראל מפני איומי הטילים והרקטות. הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה גם כנגד איומים הצפויים בזירה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. כדאי לשתף פעולה עם אמריקה גם באנרגיה גרעינית מבוססת תוריום.ובנושא החלל- לשתף פעולה עם נס"א .במחקר רפואי ועוד. נראה שיש שיתוף פעולה ,אך לא כמו ברמה הצבאית.

 2. אלו סוגים שונים של מטריות נגד גשם. אם יורקים לנו בעין, למטריה פלסטיק נפתח שמייד מכסה את הפנים. אם להפתעתנו בועטים לנו בביצים יש שלשלת גלויות כפרי אירופה אשר משתחררת מידית המטריה למניעת פוגרום במחלציים. משקיעים עשרות מיליארדים במטריות כדי חס וחלילה לא לתת סטירה ליורק. אנחנו רק אורחים פה.

 3. אני אישית מאמין במערכות כלכליות יותר ממערכות בטחוניות.
  תרופות ביולוגיות , מכשירי דימות , מכמים לשימושים אזרחיים ולא רק צבאיים ,
  טכנולוגיות לניצול אנרגיות מתחדשות (רוח , שמש) רובוטיקה , אינטיליגנציה מלאכותית
  ליזרים לא שהורסים אלה מצילים (לניתוחים , להסרת גידולים , ואולי גם לאיבחונים)
  אפליקציות חכמות לחסכון בפקקים וזיהום אוויר כגון pickapp gozi trempus wego ועוד
  אישית אני מאמין גדול באפליקציות האלו ואני מקווה שאנשים ישכילו לנצל אותם ולהשתמש בהם
  כי החסכון בפקקים בזיהום אוויר יביא גם לחסכון כלכלי גדול .
  אבל אלה נשארים משום מה בצל.
  אני מקווה שלא רק טילים ופיצוצים ימכרו עיתונים ופרסומות.

 4. ארה"ב מימנה את הפרוייקט כך שנוספה צמיחה למשק. השת"פ עם רייטאון הוא למעשה העברת טכנולוגיה וידע מרפא"ל לרייטאון בכיפוף זרוע ע"י הממשל האמריקאי כי חברה זו נכשלה עד כה בגדול.
  לא ברור לי המשפט "להוסיף הזדמנויות יירוט למערכת נשק ה"חץ" ". הרי החץ מיועד ליירט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספרה, ואילו השרביט מיועד ליירט כל מיני מטרות באטמוספרה – במיוחד מטרות לא בליסטיות כמו מטוסים, טילי שיוט ואולי גם לעזור לכיפת ברזל במקרים מסויימים. כל מטרה שהחץ ייכשל בירוטה תתפרק בכניסה לאטמוספרה להרבה חלקים ולשרביט אין שום סיכוי ליירט את הראש הקרבי ולא חלק אחר (כך נכשל הפטריוט במלחמת המפרץ הראשונה). אז אין כל חפיפה בין אזורי התפעול של החץ והשרביט.
  מכל מקום – כל הכבוד לרפא"ל, עלו והצליחו!

 5. המערכת חשובה אבל אין מספיק צמיחה במשק כדי לתמוך בהוצאות כאלו.למעשה עם ישראל לא צומחת ב5% בשנה זה כמו מיתון. התעשיה הצבאית בהחלט יכולה לתרום לפיתוח וצמיחה במשק. אבל האמת שהכשרה מקצועית לאוכלוסיות עניות יכלו גם להביא ל8% צמיחה בשנה.בנושא הרווחה אני סבור שכדאי להתמקד בבריאות .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן