סיקור מקיף

NASA מפיגה חששות בנוגע לחיי האסטרונאוטים במעבורת.

בנאס"א מוסרים כי מיקרו מטאור פגע בכנף השמאלית של המעבורת, אך לא גרם לנזק שעלול לפגוע במעבורת בחזרה לאטמוספירה. נאס"א עקבה גם אחר נשירות קצף הבידוד בהמראה וקבעה כי אינן מסכנות את החזרה (אמיר ברנט) 

 בתמונה העליונה. חומר דמוי צלופן הבולט מדלת החיבור למיכל הדלק החיצוני. בNASA מספרים שסביר שחומר זה  יישרף מיד עם הכניסה לאטמוספרה, אך ככך הנראה ישתמשו בזרוע הרובוטית כדי לבדוק את האזור. מתחתיה – נפילת קצף בידוד בעת השיגור

אמיר ברנט האגודה הישראלית לאסטרונומיה.

הבוקר (שני) NASA ערכה מסיבת עיתונאים ובה הציגה את תוצאות בדיקת הנזקים שנגרמו למעבורת בעת השיגור. ההערכות כרגע הן שלא אירע למעבורת נזק של ממש. הנזקים כוללים סדקים באריחי המגן, בליטות של חומרי בידוד ואף נפילת שברי קצף ממיכל הדלק.

אירוע נוסף שנרשם הנו ככל הנראה פגיעה של מיקרו-מטאור אשר פגע בכנף השמאלית של המעבורת.  הפגיעה אירעה בעת שהצוות ישן ולא חש באירוע. עוצמת הפגיעה הייתה כמאית מהעוצמה המינימאלית שפרוטוקול המעבורת דורש התייחסות לה, אך צוות הניתוח של NASA החליט לבחון את אזור הפגיעה בכל מקרה. יתכן שמקור הזעזוע אינו בפגיעת מיקרו-מטאור אלא בשינוים במבנה המעבורת בגלל החשיפה לתנאי החלל או להפרשי הקור-חום. מאז התרסקות מעבורת החלל קולומביה שעל סיפונה נספה אל"מ אילן רמון ז"ל, התרסקות הקולומביה נגרמה בגלל שבר של אריח בידוד בכנף השמאלית אשר אפשר לחום היוקד אשר נוצר בעת החזרה לאטמוספרה לחדור לכנף המעבורת.

במשך היום האסטרונאוטים העבירו את רכיב הP5 מהמעבורת אל תחנת החלל ולכשהאסטרונאוטים יתעוררו ב9:45 זמן ארה"ב, האסטרונאוטים קורבים ופוגלסאנד אמורים להתקינו.
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן