סיקור מקיף

STS-115: ברגי האנטנה של אטלנטיס מוחלפים כעת * לא תהיה השפעה על מועד השיגור

אבי בליזובסקי

עדכון 20/8/06

בכירי נאס"א החליטו להחליף את שני הברגים המחזיקים את האנטנה החיונית לסיפון המטען של המעבורת אטלנטיס, אך טוענים שלמרות שמדובר במבצע מסובך בשל עמדתה המאונכת של המעבורת, הדבר לא ישפיע על תאריך השיגור המתוכנן – 27 באוגוסט.

המבצע החל כבר בסוף השבוע הנוכחי, מסרה דוברת מטעם נאס"א טרייסי יאנג, ממרכז החלל קנדי. לדבריה המבצע אמור להסתיים ביום ראשון (היום).

STS-115: למרות הברגים הקצרים נאס"א קובעת: אטלנטיס תשוגר ב-27/8

18/8/06

בעיית הברגים התגלתה לאחר שאטלנטיס הועברה לכן השיגור

נאס"א הודיעה כי מעבורת החלל אטלנטיס מוכנה לשיגור ב-27 באוגוסט למשימת המשך הקמת תחנת החלל הבינלאומית. השיגור צפוי להיות באותו יום בשעה 16:30 שעון החוף המזרחי (23:30 שעון ישראל), אך עדיין הדבר תלוי בפתרונות לכמה בעיות.

מאז אסון קולומביה הטיסה נאס"א פעמיים את המעבורת דיסקברי כדי לבחון את שידרוגי הבטיחות שנעשו בעקבות האסון. המהנדסים מודאגים מכך ששני ברגים המחזקים את אנטנת התקשורת הראשית לסיפון המטען של המעבורת קצרים מדי. הם מבקשים להבטיח שהאנטנה לא תעוף בתוך הסיפון במהלך השיגור, ולגרום שם נזקים קשים.

האנטנה משדרת תמונות ונתונים חיוניים אחרים מהמעבורת למרכז הבקרה ביוסטון. "לא נשגר את המעבורת אם נחשוב שישנה סכנה כלשהי מהאנטנה." אמר מנהל נאס"א מייקל גריפין.

אטלנטיס טסה עם הברגלים הללו ללא כל תקלות מאז הם הותקנו בתוכה לפני כעשרים שנה. הבעיה התגלתה בשבוע שעבר, לאחר שאטלנטיס הועברה לכן השיגור. בכירי נאס"א הזמינו בדיקות של הניירת הקשורה לברגים הללו בכל שלושת המעבורות והתברר שתקלה דומה התגלתה גם במעבורת דיסקברי. בנאס"א לא מצפים להכריע עד תחילת השבוע הקרוב האם להשאיר את הברגים במקומם או להחליפם במבצע מסובך על כן השיגור.

בשל הצבתה של המעבורת במאונך יצטרכו הטכנאים לבנות פיגומים על ראש הפלטפורמה בגובה שש קומות כדי להחליף את הברגים. הדבר ידרוש לפחות יומיים נוספים מתוך חלון הזמן המצומצם יחסית שיש לנאס"א (בתאום עם הרוסים, צומצם החלון ל-6 בספטמבר, כדי להשאיר זמן לאחר עזיבת המעבורת לחללית סויוז רוסית לבוא ולהחליף את חברי הצוות של התחנה.

"זה כמו לעבוד על מגלשיים הנוטים לצד אחד, על קצה מרפסת בקומה השישית." אמר מנהל תוכנית המעבורות ויין הייל.

ההחלטה לעמוד במועד השיגור התקבלה לאחר מפגש בן יומיים של בכירי נאס"א במרכז החלל קנדי. שיגור אטלנטיס יהיה השיגור השני של מעבורת השנה. דיסקברי שוגרה -ב4 ביולי למשימה בת 13 ימים לבחינת סידורי הבטיחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן