לעצור הוריקן

צוות אמריקאי חדש, במימון המשרד להגנת המולדת, ינסה לעצור הוריקנים

סופה במבט מתחנת החלל הבינלאומית, מתוך ויקיפדיה
סופה במבט מתחנת החלל הבינלאומית, מתוך ויקיפדיה

שנים רבות ומיליוני דולרים הושקעו בחקר הוריקנים ומציאת דרכים לעצור אותם. חוקרי הוריקנים רבים היו מאוד מאושרים אילו יכלו לעצור את ההוריקן הבא, אלא שהדבר לא התאפשר עד כה, למרות שהמחקר הוליד תובנות רבות וכיום ניתן לאתר סימנים המעידים על סופה שמתקרבת לממדים קטסטרופליים. שימוש בתמונות לוויין ובנתונים מטאורולוגיים שונים מאפשרים לחזות ביתר דיוק את כיוונה ולתת לאוכלוסייה מספיק זמן להיערך בהתאם.

לאחרונה המשרד להגנת המולדת (US Department of Homeland Security) ביקש ממספר מומחים מובילים מתחום חקר ההוריקנים ופרופסורים שונים המתמחים בשינוי מזג האוויר לנסות להוביל פרויקט חדש שמטרתו היא לעצור הוריקנים. הצוות, בראשותו של ג'ו גולדן אוניברסיטת קולורדו, ביקש תקציב של 2.6 מיליון דולר על פני 3 שנים כדי לנסות להגשים את המטרה.

שינוי מזג האוויר

תחום "שינוי מזג האוויר" נשמע כדבר בלתי אפשרי אך כבר עשרות שנים האנושות מצליחה (בהצלחה רבה) להתאים את תנאי מזג האוויר לצרכיה השונים.

מאז שנות ה-50 חוקרים משתמשים בטכניקה המאפשר "זריעת העננים", שיטה מלאכותית אשר גורמת לאדי מים להתלכד וליצור טיפות קרח ובכך להגביר את הסבירות לירידת גשם. פיזור מבוקר של החומר "יודיד הכסף" מאפשר לאדי מים להתקרר להתלכד סביב החומר, ולכן זו היא השיטה המקובלת בזריעת עניים והיא נמצא בשימושן של ממשלות, ארגונים וגופים מסחריים מסביב לעולם.

מדינת ישראל משתמשת בזריעת עננים כדי להגדיל את כמות המשקעים שלה, הרוסים השתמשו בטכניקה אחרי אסון צ'רנוביל כדי למנוע מעננים רדיואקטיביים להגיע למוסקבה, באסיה משתמשים בשיטה כדי להוריד גשמים ולנקות אוויר מזוהם, האמריקאים משתמשים בזריעת עננים נגד הוריקנים, לצורך הסרת ערפל משדות תעופה, להוריד גשמים בתקופות בצורת ועוד.

היווצרות הוריקנים ועצירתם

היווצרות הוריקנים הוא תהליך בו מי האוקיינוס מתחממים על ידי השמש ומתאדים לשמים, כאשר הם מגיעים לאטמוספרה הם שוב מתקררים ויוצרים עננים. כאשר אדי המים מתקררים, משתחררת האנרגיה שהושקעה באידוי. מים קרים יוצרים עננים, גשם, ברקים ורעמים.

על מנת שהוריקן ימשיך לפעול, הוא חייב להימצא מעל מקור גדול של מים חמים (אוקיינוס למשל), אשר מספק את אנרגיית החום. כאשר ההוריקן מגיע לאזור יבשתי או לאזור מים קרים, התהליך נפסק וההוריקן הופך לשקע ברומטרי רגיל.

צוות פרוייקט ''זעם הסופה'', מתוך ויקיפדיה
צוות פרוייקט ''זעם הסופה'', מתוך ויקיפדיה

בשנות ה-60 ושנות ה-70 המוקדמות ניסו חוקרים אמריקאים בפרויקט "זעם הסופה" לקרר את האוויר על ידי זריעת עננים ובכך להרוס את המבנה הפנימי של ההוריקן אך ניסויים שנערכו במסגרת הפרויקט הוכיחו כי הדבר לא אפשרי מאחר ומרבית ההוריקנים אינם קרים מספיק על מנת ליצור עננים באופן אפקטיבי, זאת בגלל תהליך שחרור האנרגיה. דרכים נוספות לניטרול כוללות שיטות שונות של קירור פני המים, אך שיטות אלא לא פרקטיות.

מטרת הצוות החדש

חוקרי הוריקנים למדו לאורך השנים באילו תנאים הם נוצרים, מה המבנה שלהם ואיך הם פועלים. כאשר מבינים את המערכת בכללי, ניתן לנסות לפרק אותה, וזו בדיוק המטרה של הצוות החדש.

יחד עם זאת, יש להבין כי הוריקנים לא נוצרים כדי להחריב את אורך חיינו, הם פה למטרה מסוימת – לווסת אנרגיה. יתרה מכך, סופות והוריקנים הם מרכיב חיוני להשקיית מערכות אקולוגיות רחבות היקף. עצירת הוריקנים יכולה לגרום להרס וחורבן רב. ולכן על הצוות החדש לפעול באופן זהיר.

מידע נוסף

אל תעצרו הוריקנים, תנחו אותם, מגזין ניו-סיינטיסט

הוריקן, ויקיפדיה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

11 תגובות

 1. שמעו: פעם בהוריקן היתה סופה מאוד גדולה שקוראו לה DARAMI אז היתה מלחמה בעיר CHONKIN אז כול האנשים נאספו לתוך הסופה אין בעולם סופה כזאת רק בהוריקן!

 2. צריך למצוא שיטה שמבטלת את ההוריקן על ידי אפקט פרפר כלשהו.
  כל ניסיון להשפיע על שטחים ענקיים ונפחים עצומים יסתיים בכישלון.
  צריך לחקור מהם עמודי התווך שמחזיקים את ההוריקן בחיים ולנסות לחבל בקטן ובעדין מבינהם.

 3. הבהרה: הדוגמא שנתתי עם "יודיד הכסף" היא רק דרך אחת ל"שליטה במזג האוויר", ישנם שיטות נוספות אך הן לא נמצאות בשימוש נרחב כמו השימוש ב"יודיד הכסף".

 4. בגלל שזאת בעצם דרך לשחרר אנרגיה צריך למצוא דרך לקחת את האנרגיה הזאת וליצור ממנה חשמל בצורה כזאת גם "שואבים" את האנרגיה וגם מבטלים את ההוריקנים (כי לא נשארת אנרגיה לשחרר).

 5. האם "יודיד הכסף" איננו רעיל? האם הוא אינו יורד ביחד עם הגשם ונכנס בסופו של דבר למאגרי המים שלנו?

 6. כנ"ל לגבי תופעות אחרות שקיימות כמו תופעת האל ניניו, או אפילו התפרצויות של הרי געש, ברקים וכו' – תופעות אלו בעצם גורמות לויסות של צורות אנרגיה שונות בכל מיני דרכים.

  אני מקווה שתהיה התקדמות מספיק גדולה בתחום הססמולוגיה בשנים הקרובות מפני שרעידות אדמה הינן בעלות פוטנציאל הרס עצום, בעוד שהשבר הסורי אפריקאי מתעורר בשנים האחרונות וצפוייה רעידת אדמה הרסנית מאוד בעשורים הקרובים.

 7. אדם,

  אני מצדד בפסקה האחרונה ואני ממש לא חושב שהכוונה היא אלוהים ברא ולא צריך להתערב במעשיו.

  מה שרשום בפסקה הוא מכורח המציאות, ביטול של הוריקנים יכול מאוד לפגוע באיזון שקיים בטבע, בסה"כ כל דבר בטבע יש לו סיבה הגיונית שהוא עובד בצורה זו גם אם נראה לעיתים שהוא גורם לתופעה שלילית, כנ"ל גם הוריקנים נוצרים על מנת לווסת את הטפמרטורה והאנרגיה במערכות גדולות כמו אוקיינוסים.

 8. הפסקה האחרונה נשמעת לי כמו:
  אלוהים ברא את ההוריקן מסיבה מסוימת ואל לנו להתערב במעשיו.

 9. עדיף לכוון אותם במקום לבטלם, כך יהיה אפשר להשתמש בהם ככלי נשק רב עוצמה. אפשר ,ננייח, לכוון הוריקן אל אויבינו.

 10. רעיון טוב, אבל יש פה באמת שינוי של שיווי המשקל בטבע שזהו דבר שצריך להזהר ממנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן