סיקור מקיף

תאי גזע לטיפול בקרחת

זוהו תאי גזע מצמיחי שיער ברקמת עור עכבר

הממצא עשוי להוביל לטיפולים טובים יותר בכוויות ובקרחות. עורו הבוגר של העכבר מכיל תאי גזע שיכולים לייצר תאי עור ושיער. למרות שתוצאות אלו נרמזו כבר בעבר, העבודה האחרונה שנערכה בנושא, היא הראשונה שהוכיחה שתאים אלה הם אכן תאי גזע, עם היכולת ליצור רקמות חדשות. התקווה היא שתגלית זו תוביל לטיפולים לקרחות ולכוויות.

איליין פוקס ועמיתיה באוניברסיטת רוקפלר בניו-יורק בודדו את התאים מזקיקי שיער בעור העכבר, מבססים את זיהוים ע"י איתור חלבונים וגנים ספציפיים לתאי גזע.

החוקרים לקחו תאים אינדיבידואליים וגידלו מכל אחד מהם מאות אלפים של העתקים זהים, ואז השתילו אותם לפצע על גבם של עכברים חסרי שיער.

התאים גדלו ויצרו טלאים של פרווה, כולל עור, זקיקים, שיער ובלוטות מייצרות שומן.

"השערות הן די צפופות. הן נראות בדיוק כמו כיסוי פרווה נורמלי" אומרת פוקס. לדבריה מחקר זה הוא הראשון שמראה שתאים בודדים המבודדים מזקיק השערה יכולים ליצור העתקים זהים של עצמם, ולייצר סוגים שונים של תאי רקמה כאשר הם עוברים השתלה- מה שהופך אותם בכך לתאי גזע אמיתיים. תוצאות המחקר מפורסמות בכתב העת היוקרתי Cell.

הצלחה מטולאת

"ההתקדמות הגדולה הבאה בשטח זה סביר שתבוא משימוש ברקמה אנושית", אומר ג'ורג' קוטסרליס מבית הספר לרפואה באוניברסיטת פנסילבניה, פילדלפיה, אשר בודד תאים דומים.

אם בני האדם דומים לעכברים כפי שאנו חושבים, מדענים יוכלו להשתמש בשיטה דומה כדי למצות את תאי הגזע מזקיקי השער האנושי, אומרת פוקס. ניתן יהיה לגדל את התאים ולרבותם ואז להשתילם מחדש לתוך קרקפת קרחת משיער או על פצע עמוק. אנחנו מקווים שלאחר ההשתלה התאים ייצרו רקמת עור חדשה או שיער בהתאם למקום ההשתלה.

שיטה זו תהיה יעילה בהרבה מהשיטות הקיימות כיום לטיפול בקרחות. כיום השתלת שיער מערבת העברה של ציצות שיער מאזורים בהם עדיין יש שיער בראש המקריח לאזורים קרחים לחלוטין. לעיתים קרובות הדבר מוביל לתוצאה סופית מטולאת- הקרקפת המושתלת בציצות שיער בודדות נראית טלאי על טלאי, עם אזורי שיער ואזורים קרחים זה בצד זה. תרופות, כמו פרופסיאה, אשר משפיעות על רמת ההורמון הגברי, יכולות להאט את תהליך ההתקרחות ואובדן השיער בקרב חלק מאוכלוסיית הגברים המתקרחים. אולם יש לקחת את התרופה באופן קבוע לפרק זמן בלתי מוגדר.

אסטרטגיות השתלה דומות יכולות לשמש גם לטיפול בנפגעי כוויות. כיום, המטופלים מקבלים שתל של השכבה החיצונית של העור, אשר לא כולל זקיקי שיער או בלוטות זיעה. השתלה של תאי גזע- לייצור – עור עשויה לאפשר ייצור של כל סוגי התאים בעור, כולל אלה שלא ניתן להעבירם בהשתלה הסטנדרטית כיום, אומרת פוקס.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן