סיקור מקיף

השר בן אליעזר פתח את אירועי שנת יוריקה בישראל

“תחת ההנהגה הישראלית נשאף להגביר אף יותר את שיתופי הפעולה לצמיחה ושגשוג בין המדינות, ובמדינות עצמן” אמר השר באירוע שהתקיים במרכז רבין בת”א

בן אליעזר קיבל את "פעמון הנשיאות" של יוריקה בטקס שנערך בברלין
בן אליעזר קיבל את "פעמון הנשיאות" של יוריקה בטקס שנערך בברלין

“ישראל גאה לעמוד בראש ארגון יוריקה (EUREKA ) לשנים 2010-2011. אנחנו מעריכים את העובדה כי הוענקה לנו הזכות לשמש בתפקיד מכובד זה, במיוחד לאור העובדה כי במהלך שנה זו יחגוג הארגון 25 שנה לקיומו. יחד עם התמיכה שלכם, אנחנו מצפים לאתגר שעומד לפנינו – להנהיג את יוריקה מבסיס האם שלנו כאן בישראל – ארץ זבת חלב ודבש ו – חדשנות” – כך אמר שר התעשייה המסחר והתעסוקה בנימין (פואד) בן אליעזר באירוע תחילת שנת יוריקה בישראל שהתקיים במרכז רבין בת”א. בן אליעזר קיבל את “פעמון הנשיאות” בטקס שנערך השנה בברלין (רצ”ב תמונה).

הנשיאות הישראלית של “יוריקה”, התכנית הגדולה ביותר באירופה לשיתוף פעולה במו”פ תעשייתי, מארחת השבוע בתל אביב את המפגש הראשון של התכנית – במסגרת שנת הנשיאות הישראלית.תכנית “יוריקה” מאגדת כ-40 מדינות, המתקצבות תוכניות מימון אירופיות בהיקף של 1.5 מיליארד יורו בשנה, שמקורם בתקציבי המדענים הראשיים של המדינות החברות. למעלה ממאה בכירים מהמדינות החברות ביוריקה, בהם מדענים ונציגים של תאגידים בינלאומיים מאירופה, משתתפים בסדרת המפגשים השבוע, ודנים במתווה הפעילות שגיבשה הנשיאות הישראלית.

השר בן אליעזר אמר כי “מרכז זה, בו אנחנו נפגשים הערב, הוקם במטרה לקדם את השלום ושיתוף הפעולה – מאפיינים שהודגמו על ידי יצחק רבין בחייו שהיה חדשן אמיתי – הן במסע שלו בעקבות השלום והן במחויבותו העמוקה לחברה אזרחית המבוססת על כבוד, ערכים דמוקרטיים ולכידות חברתית. יצחק רבין אמר פעם כי: “ישראל הוא כבר לא עם ששוכן בדד; עליה להצטרף למסע עולמי לשלום, פיוס ושיתוף פעולה בינלאומי”.

מסר זה נכון עוד יותר הערב. כשאני עומד כאן לפני נציגי יוריקה מ – 40 מדינות שונות, ברור שאנחנו לא לבד”.

“ביחד ובאמצעות פלטפורמת יוריקה, יצרנו טכנולוגיות חדשות, שיפרנו את הכלכלה הלאומית, יצרנו הזדמנויות תעסוקה ותרמנו לשגשוג המתמשך של עמינו. באמצעות שיתוף הפעולה בתחום המו”פ והחדשנות הטכנולוגית שבהם תומך יוריקה, רכשנו לא רק הטבות כלכליות. פרויקטים משותפים בין ישראל לאירופה חיוניים לשיפור החברה שלנו, להגנה על הסביבה שלנו ולחיזוק הקשרים בין אירופה לישראל. אני מאמין שהמדע יכול לשמש גשר בין תרבויות ויבשות”.

“בסביבה דינאמית המשתנה ללא הרף, חדשנות היא המפתח שלנו לשרידות וקידום”

“אני בטוח שכולכם שמעתם את המושג “חדשנות” לעתים קרובות במהלך הימים האחרונים. אבל זה מושג שאותו ניתן גם לראות כאן בישראל – בבניינים שלנו ובחופים, בפאנלים הסולאריים שלנו ובטלפונים הסלולאריים. זהו מושג שעל פיו חיים רבים מאיתנו בישראל – משימה שירשנו ושאומצה על ידי המדענים והחוקרים שלנו, על ידי מנהיגי התעשייה ואנשי עסקים, המורים והפוליטיקאים. חדשנות היא פילוסופיה שעל פיה פועלים יותר מ – 3800 חברות הזנק טכנולוגיות וכן 8 זוכי פרס נובל הישראלים- כולל יצחק רבין. כן, חידוש זורם בעורקים שלנו”.

“בסביבה דינאמית המשתנה ללא הרף, חדשנות היא המפתח שלנו לשרידות וקידום. התאמנו את המבנה הכלכלי שלנו בתגובה לאתגרים הקשורים לגלובליזציה. עברנו לכלכלת היי-טק תחרותית הפתוחה לשיתוף פעולה בינלאומי. היום, גם כאשר אנחנו עומדים מול משבר כלכלי ופיננסי עולמי, הכלכלה שלנו עדיין חזקה ובריאה”.

“כיו”ר יוריקה, אנו מחויבים לחיזוקו של הארגון ולסלילת דרכו לעבר גידול ושיתוף פעולה. תחת הנהגה ישראלית, אנו נשאף להגביר אף יותר את שיתוף הפעולה שיאפשר צמיחה ושגשוג בין המדינות ובמדינות עצמן. בשוק הגלובלי והתחרותי שבו צריך להתמודד עם אתגרים קשים לסביבה ולחברה שלנו, החידוש ושיתוף הפעולה עם יוריקה הוא יקר ערך”.

“בישראל, כמו גם באירופה, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לנוח על זרי עלי דפנה. עלינו לשאוף לזהות מגמות חדשות ולחזות שינויים ואתגרים. הדגש של ישראל כיו”ר הארגון למתן עדיפות לטכנולוגיות נקיות משקף את הצורך הזה. באמצעות היוזמה של יוריקה קלין-טק, ברצוננו לעודד פרויקטים תעשייתיים של יוריקה המבוססים על שיתוף פעולה מו”פ במגזר הקלין-טק”.

“בישראל, הפיתוח והניהול היעיל של תחומי האנרגיה והמים, האנרגיה המתחדשת והטכנולוגיות הירוקות עם טביעת רגל אקולוגית קטנה יותר, נובעים מהניסיון האישי שלנו ומהצרכים באזור שבטח אינו מוכר בזכות המשאבים הטבעיים שלו. אבל הצורך אינו מוגבל לגבולות שלנו – זהו אתגר גלובלי שדורש סוג של שיתוף פעולה בינלאומי ש-יוריקה מייצג”.

תגובה אחת

 1. נותנים “פעמון” ביד מי שעבורו סביבה טבעית וירוקה מהווה מטרד,
  מי שעבורו הטלפון הסלולרי והאנטנות מהווים את שיא החדשנות (הירוקה ?),
  מי שעבורו בנית תיפלצות בחופים (“בבניינים שלנו ובחופים”,) מהווה סימן לקידמה ,
  מי שמשרדו מעמיד קשיים בהתקנת לוחות סולאריים לייצור חשמל (ביתי) ,
  מי שלמד לדקלם : “עדיפות לטכנולוגיות נקיות ” ללא גיבוי מעשי,
  מי שממבט בו ניתן להבין מה פרוש “טביעת רגל אקולוגית קטנה”…..
  מי שתומך בהקמת תחנות פחמיות ….
  אילו ידעו “מעבירי הפעמון” לידי מי הם מעבירים את הסמל…..
  היו מגלגלים אותו (את השר ה”מכובד”) מכל המדרגות !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן