סיקור מקיף

נכשל שיגורו של הטיל הבליסטי הימי SS-NX-30

בזמן השיגור הנסיוני של הטיל הבליסטי הרוסי Bulava מצוללות גרעינית ”דמיטריי דונסקוי”, סטה הטיל מהנתיב המתוכנן והפעיל מנגון של השמדה עצמית

נכשל שיגורו של הטיל הבליסטי הרוסי הימי SS-NX-30 Bulava (”אַלָּה”, סוג של נשק קר) שהתקיים ב-25 לאוקטובר 2006, כחלק ממערך הניסויים. הטיל שוגר מצוללת גרעינית ”דמיטריי דונסקויי“ (TK-208 Dmitry Donskoi, מדגם ”טייפון”, לפי נאט”ו), מאזור של הים הלבן, בשעה 13:05 UTC לכיוון מטווח הטילים ”קורה“ (Kura), שבחצי האי קמצ’טקה.

הדובר הצבאי של חיל הים הרוסי מסר לסוכנות הידיעות ריא נובוסטי כי השיגור היה תת-ימי, וצוות הצוללת ביצע את משימותו כנדרש, אבל בשלב מסויים בטיסה הטיל סטה מנתיבו, והפעיל את המנגנון של השמדה העצמית. הסיבות לכך עדיין לא ברורות. ”תוקם ועידת חקירה מיוחדת, המורכבת ממפתחי ויוצרי הטיל, שתמצא את הסיבות לכשל“ אמר הדובר.

זה הוא השיגור הכושל השני של הטיל החדש, מתוך הסדרה האחרונה של ארבעה שיגורים. הנסיון הקודם, שהתקיים ב-7 לספטמבר השנה, נכשל עקב תקלה במערכות האחראיות על תפקודו של השלב הראשון של הטיל. השיגור מדצמבר אשתקד היה מוצלח, ואף התקיים כאשר הצוללת היתה בתנועה. גם השיגורים הנסיוניים הקודמים הראו כי ”האלה“ הוא טיל פרספקטיבי מאוד.

Bulava הינו טיל בין-יבשתי, שמשוגר מצוללת גרעינית (SLBM) ופועל על דלק מוצק. זה הוא טיל תלת-שלבי, באורך כולל של 12.1 מטר, קוטר מקסימלי של 2 מטר ומשקל התחלתי של 36.8 טון. המטעד כולל שישה רש”קים מתפצלים במשקל כולל של 1150 ק”ג. [מקור הנתונים: RussianForces]. לפי פרסומים ברוסיה הטווח של הטיל הוא כ-8,000 ק”מ. כמו כן, פורסם כי ראשי הקרב של ”האלה“ נעים במהירות היפר-קולית, שיכולים לבצע תמרונים המקשים על יירוטם (זאת בנוסף לרמת שרידותם הפסיבית הגבוהה, גם נגד פולסים אלקטרומגנטיים, ושימוש ב”פתיונות“ נגד אמצעי הנ”מ). לדעת מומחים מסויימים, עקב כך ניתן להכליל את הטיל בסוג חדש של טילים- ”טילים קוואזי-בליסטיים”.

הטיל Bulava ידוע בקוד ”SS-NX-30″ לפני נאט”ו (האות X מסמלת שהטיל עדיין לא נכנס לשירות), ואינדקס R-30 3M30 ברוסיה. בפרוטוקולים של הסכמי START (ר”ת של Strategic Arms Reduction Treaty), לשותפות בין רוסיה וארה”ב בפירוק טילים בליסטיים, הוא מופיע תחת הקוד RSM-56.

”האלה“ שייכת לדור הרביעי של טילים המשוגרים מצוללות גרעיניות. היא מפותחת ע”י המכון לטכנולוגיה תרמית של מוסקבה (Moscow Institute of Thermal Technology), שבו פיתחו גם את הטיל הבליסטי המשוכלל ביותר בעולם מסוגו, SS-27 Topol-M (לפי אינדקס רוסי РС-12М2). בטיל יצוידו הצוללות החדישות מדגם ”Borei” (פרוייקט מס. 955, לפי שם הקוד הרוסי). הצוללת הראשונה מסוג זה, ”יורי דולגורוקיי“ (Yuri Dolgorukii) תיכנס לשירות בחיל הים הרוסי בשנת 2007. לפי התכנון המקורי גם Bulava אמור להיכנס בשנה הזו, אך ייתכן והניסויים הכושלים יגרמו לכך שהצוללת תצא לים בלי הטילים שלה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן