סיקור מקיף

גם בכנס החלל בהידראבד הקדישו מושב לציון יובל לשיגור הספוטניק

בכנס שהתקיים בשבוע שעבר נחשפו קטעי וידאו שצולמו במהלך ההכנות לשיגור

השנה מציינים יובל לשיגורה של הספוטניק 1, החללית הראשונה מעשה ידי אדם אשר שוגרה ע"י ברית המועצות לשעבר. השיגור הנ"ל הוא שהתחיל את עידן החלל והיה לאחד האירועים שהגדירו את המאה ה-20.

ד"ר אסיף סידיקי,פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת פורדהם שבניו יורק הראה לקהל כמה קטעי סרטים היסטוריים שלא נראו עד עתה ובהן נראה הספוטניק החל משלבי הבנייה ועד השיגור.

קטע וידאו שהוכן במיוחד עבור ה-IAF על ידי פרופסור בוריס צ'רטוק , חלוץ החלל הרוסי הובא לקהל המשתאה. מאוחר יותר הוא סיפר על היסטוריית החלל הסובייטית טרום הספוטניק. פרופ' צ'רטון חוגג השנה 96 והוא אחד העדים החיים האחרונים שנשארו מתכנית החלל הסובייטית טרם השיגור.

לאחר מלחמת העולם השנייה סטאלין החליט לבצע מודרניזציה בכוחות הבטחון של ברית המועצות.  סרגיי קורולייב החליט למלא אחר משאלתו של סטאלין ולהתקדם בתחום הטילים– אף אחד לא שיער אז שהדברים יובילו ליצירת הספוטניק.

התאוריה של כיבוש החלל בוססה היטב בכתביו של קונסטנטין טסיולקובסקי אשר פרסם מאמרים חלוציים בתחום בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. הגרמנים התמחו בין מלחמת העולם הראשונה לשנייה ובמהלך מלחמת העולם השנייה בתחום. הסובייטים ייצרו אתרי V2 ב-1945 ובנו חיקוי של ה-v2 הקרוי R1.

המשקל הרב של ראשי הנפץ הגרעיניים של הסובייטים דרש משגר רב עוצמה אשר פותח בשנות ה-50.

אחרי שארה"ב הודיעה על כוונתה לשגר לוויון מדעי, הודיעה ברית המועצות לעשות את אותו הדבר ולבסס זאת על הטיל הצבאי שלה במהלך חגיגות 100 שנים להולדת טסיולקובסקי ב1956 ובזמן השנה הגיאופיסית הבינלאומית – 1957/58 קורלייב הודיע שלוויון קל משקל יוכל להיות משוגר בקרוב ובכך להקדים את ארה"ב במרוץ לחלל. בסופו של דבר שוגר לוויון פשוט יותר מזה שתוכנן להיות משוגר במקור ב4 באוקטובר 1957 והדהים את אזרחי העולם.

תגובה אחת

  1. אבי. המאמר נראה תלוש ולא מוכן. או להוריד או לשפר. חבל שדבר כזה נכנס בין המאמרים הכל-כך איכותיים האחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן