סיקור מקיף

עכביש מאובן קדמון הגדול ביותר

מאובן חדש התגלה בצפון מזרח סין. המאובן מוכיח כי קבוצה מודרנית של עכבישים, הקרויים טווים-גלגליים-זהובים, או Nephila, התקיימו על פני כדור הארץ כבר בעידן היורה, לפני 165 מיליון שנים

מאובן עכביש מתקופת היורה שהתגלה בסין
מאובן עכביש מתקופת היורה שהתגלה בסין

מאובן חדש התגלה בצפון מזרח סין. המאובן מוכיח כי קבוצה מודרנית של עכבישים, הקרויים טווים-גלגליים-זהובים, או Nephila, התקיימו על פני כדור הארץ כבר בעידן היורה, לפני 165 מיליון שנים.
עכבישי Nephila הם טווים בולטים לעין של קורים מעגליים המורכבים ממשי זהוב, באזורים טרופיים וסוב טרופיים. במקור התפתחו עכבישים אלה כנראה ביבשת פנגאה, בבלוק סין, ומשם נפוצו כמעט לכל העולם, עוד לפני ההתפצלות ליבשות בעידן המזוזואי.
המאובן, הקרוי Nephila jurassica, הוא של נקבה ואם העכבישים בני זמנינו מהווים אינדיקציה לעכבישי העבר, הרי שנקבה זו היתה ודאי גדולה הרבה יותר מבן זוגה הזכר. עם אורך רגליים המשתרע על 15 ס”מ ויותר, עכבישה זו היא מאובן העכביש הגדול ביותר שנמצא אי פעם, מדווחים החוקרים. נראה שעכבישה זו קרובה מאד לעכבישים הטווים בני זמננו מסוג Nephilaspider, ואף גודלם דומה. הממצא המאובן מציע שהאקלים באותו זמן היה חם ולח.
לעכבישים יש איבר הקרוי spinnerets. אלו מעין בלוטות (פטמיות) הממוקמות בבטן העביש ומהם קורי העכביש מופרשים. שרירים חזקים מניעים את הספינרטים ואף דוחפים את המשי הנוזלי של העכביש דרך חרירים זעירים ליצירת סיב גמיש וחזק ממנו בנויים קורי העכביש.
אצל העכבישה המאובנת השתמרו היטב הספינרטים על ביטנה. ממצא זה מציע שעכבישה זו טוותה קורים גדולים וקבועים- נשק במרוץ חימוש שיכול היה להשפיע על אבולוצית חרקים וציפורים קטנות שנלכדו בקורים אלה. גודל המאובן מעיד על טריפה של חרקים בינוניים עד גדולים.

לידיעה בנושא – ScienceShot: Jurassic Spider Not So Itsy Bitsy

למאמר המדעי

 

8 תגובות

  1. חחח – בריאתן אני לא !
    דניאל היחיד שהבין את האירוניה וסליחה מהקוראים… והטרולים…

  2. מצד האמת סין היא מקור למאובנים רבים. הרבה מאובני דינוזאורים התגלו בשטח סין ומונגוליה.
    אני חשבתי שהשעון השויצרי רומז לדעה בריאתנית מצד המגיב “חננאל” כלומר שלכאורה גם שעונים שוויצרים אמורים להתגלות כמאובנים או משהו…

  3. לועהארי – קשקשן! כל הנקודה היתה שהדיווחים והממצאים שיוצאים מהרפובליקה העממית הסינית הם לא פעם חסרי כל אמינות שלא לומר הזויים. לא כל מי שלא חושב כמוך שייך למשפחה שלך…

  4. האם הוא נמצא ליד האתר בו נמצא השעון מדגם שוויצרי מודרני שהוערך על ידי הסינים כבן 300 שנה..?
    אנא סברי את אזני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן