חוקרים: לאדם גרסה ייחודית של הגן האחראי על דיבור ושפה

גנטיקה / הגן FOXP 2 התגלה במשפחה שכמה מחבריה לוקים בדיבור

מאת תמרה טראובמן

לפני שנה הכריזו חוקרים, כי גילו גן הקשור לשפה. הגן התגלה במשפחה בריטית, שכמחצית מחבריה לוקים בהפרעת דיבור ושפה, ועורר התרגשות רבה: נטען שמדובר בגן הראשון הקשור ליכולת השפה – יכולת שמדענים רבים טוענים שהיא ייחודית למין האנושי. "השפה", הסביר אז ראש צוות המחקר, ד"ר אנתוני מונאקו מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה, "היא תכונה ייחודית לאדם וגילוי הגן הוא הצצה ראשונה למה שעושה אותנו אנושיים".

אתמול דיווח צוות משותף – המורכב מחוקרים ממכון מקס פלאנק לאבולוציה ואנתרופולוגיה בגרמניה וחוקרים מהצוות שטוען שהגן קשור לשפה – על ממצא, שלדבריהם מעצים את טענתם: לאדם יש גרסה ייחודית של הגן שאינה נמצאת בעכברים ובקופים, לרבות שימפנזים, שהם בני משפחתנו הקרובים ביותר.

ואולם, כמה חוקרים שלא השתתפו במחקר הזהירו כי מוקדם להסיק מסקנות חד-משמעיות, בנימוק של אי-ודאות בנוגע לשיטה הסטטיסטית שבה השתמש הצוות. כמו כן, יש המפקפקים בקביעה שהגן, המכונה ,FOXP2 באמת קשור לשפה; לטענתם, קיימת אפשרות שהוא קשור ליכולת הפיסיולוגית של הדיבור.

החוקרים השוו את הגרסה של הגן הקיימת בבני אדם לגרסאות הנמצאות בשימפנזים, בגורילות, בקופים אחרים ובעכבר. לדבריהם, הגן, שלא השתנה כמעט באבולוציה של היונקים, השתנה לפתע בבני אדם לאחר הפיצול שחל בין משפחת האדם לשימפנזים. לטענתם, גרסתו האנושית של הגן עברה באבולוציה שני שינויי מפתח, שהיום מייחדים את האדם ביחס לבעלי חיים אחרים. מחקרם צפוי להתפרסם בקרוב בכתב העת המדעי "."Nature

הרעיון, שלפיו לשפה האנושית יש שורשים גנטיים, הועלה בעקבות מחקריו של הבלשן נעם חומסקי, שהבחין כי היכולת לרכישת שפה היא אוניוורסלית והשפה נרכשת במהירות על ידי ילדים מבלי שילמדו אותה באופן מכוון. גילוי ה-FOXP2 סחף את רוב המדענים, ורבים מסכימים היום שזהו הגן הראשון שהתגלה הקשור לשפה. "זהו המועמד הטוב ביותר שהוצע עד כה לגן שאיפשר לנו להפוך אנושיים", אמרה פרופ' מארי-קלייר קינג, גנטיקאית מאוניברסיטת ואשינגטון בסיאטל, בראיון לכתב העת המדעי "."Science

ואולם כמה ספקנים, המסכימים עם התיאוריה של חומסקי, סבורים כי עדיין מוקדם לקבוע מהו תפקידו של ה-.FOXP2 הגן התגלה כאמור במשפחה בריטית, שכמחצית מחבריה לוקים בהפרעת דיבור ושפה. הם מדברים לא ברור, לוקים בהפרעות בשליטה על שרירי הגרון והפה, מתקשים ליצור מלים, להבין את משמעותן ולהשתמש בדקדוק. לטענת הספקנים, ההפרעה ממנה סובלת המשפחה אינה מוגדרת בצורה ברורה. לדבריהם, ייתכן שהגן כלל אינו קשור לתהליכים התפישתיים של השפה, אלא לליקויים הפיסיולוגיים או לגורמים אחרים, כמו IQ נמוך ופיגור. ואכן, במבדקי IQ מיוחדים ובלתי-לשוניים, נטו בני המשפחה להשיג ציונים מתחת לממוצע.

הוויכוח סביב ה-FOXP2 חורג מעבר לגבולות המחקר הגנטי ומשקף למעשה ויכוח בין שתי תפישות עולם מנוגדות: האחת מייחסת לגנום ולפענוחו משמעויות עצומות; האחרת מזהירה כי גישה רדוקציוניסטית (מצמצמת), המייחסת לתורשה משקל מכריע בעיצוב גורלו של האדם, עלולה להוביל לתפישה ערכית שבה אין מקום לחופש הרצון.

ורדית רביצקי, דוקטורנטית בתוכנית לביו-אתיקה של אוניברסיטת בר אילן, מצביעה על דימויים שהחלו להופיע במקביל לפרויקט פענוח גנום האדם, המדמים את הגנום לטקסט קדוש שהמדענים מפענחים בעבורנו או לספר תנ"ך; ועל התבטאויות שכיחות כמו זו של חתן פרס נובל, רנטו דלבקו, שאמר: "רצף הדנ"א של האדם הוא המציאות של מיננו, וכל דבר שקורה בעולם תלוי ברצפים אלה".

לדברי רביצקי, "יש להיזהר מתפישות המצמצמות את מידת האחריות המוטלת על האדם בניהול חייו. כבר היום אנחנו רואים כי למרות הוויכוח העז שעדיין מתנהל סביב משקלה של הגנטיקה בקביעת תכונותיו של האדם, פענוח הגנום כבר נתפשת בעיני רבים באופן אינטואיטיווי כניסיון לפענח את 'סוד החיים', את מהותה של האנושיות, את אותו גרעין חמקמק שעושה את האדם למה שהוא. דימויים חדשים מציגים את הגנים כגרסה העכשווית של הנפש: נצחיים ובעלי קיום עצמאי מזה של הגוף. על פי עמדה זאת, הגנים לא רק ישרדו אחרינו – הם מגלמים את מהותה של הזהות האישית".

מחלוקת: האם השפה ייחודית לאדם?

החוקרים שדיווחו על גילוי הגן הקשור לשפה טוענים, כמו חוקרים רבים אחרים, כי השפה היא יכולת ייחודית לאדם והיא שמבדילה אותו משאר בעלי החיים בטבע. ואולם, זה שנים טוענים קומץ חוקרים העוסקים בחקר הקופים – כמו ג'יין גודל, שחקרה שימפנזים באפריקה – כי השפה היא יכולת רב-גונית הקיימת בשלל ייצורים.

בספרו ","The Significant Others טוען ד"ר קרייג סטנפורד, החוקר התנהגות קופים באפריקה, כי שנים רבות היה חקר השפה שייך באופן בלעדי לחוקרים ש"הכשרתם התרכזה בבני אדם, כמו מדענים קוגנטיווים ובלשנים, שהתקשו בהסבת המחקר לקופים הגדולים מבלי לקחת עמם את כל ההטיות והמטענים של הכשרתם".
לדבריו, החוקרים יישמו את הכלים שפיתחו לחקר שפה בבני אדם על שימפנזים, ולאחר שאלה, כצפוי, נכשלו בניסויים, קבעו כי שפה היא תכונה הייחודית למין האנושי.י.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן